Kontroverzná obilnina, ktorá pomáha aj škodí. Pšenica je najrozšírenejším druhom obilniny a má veľmi široké použitie. Používa sa v potravinárstve, liehovarníctve ale aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Nájdete ju v širokom potravinovom sortimente. Zoznam potravín kde ju nenájdete je omnoho kratší. Povedzme si najprv jej kladné vlastnosti. Obsah jej vitamínov a minerálov je v celku dobrý. Obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B a E. Pšenica má dobré účinky proti depresii, vypätým nervovým stavom, stresu, nervozity a pod. Z minerálov obsahuje najviac draslíka, horčíka, železa, menej sú zastúpené zinok, fosfor, meď, mangán a ďalšie prvky.
Pšenica má dobrý vplyv napríklad na pečen, srdce, obličky. No určite nie v podobe ako ju bežne konzumujeme. Môžme si ju dopriať napríklad v podobe čaju alebo nealkoholického pšeničného piva. Na pol litra čaju potrebujeme približne 4 veľké polievkové lyžice. Varíme v uzavretom hrnci skoro 45 min. Môžte ochutiť medom a popíjať. Takto pripravený čaj dobre pôsobí aj pri nadmernom potení. Dobrý vplyv na organizmus má aj šťava z mladej pšenice, ktorá sa predáva v prášku. Zastúpenie vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín a chlorofylu je v mladej pšenici vysoký.
Ďalšie dobré vlastnosti pšenice využijeme napríklad z jej otrúb a klíčkov. Celé zrno sa skladá z otruby, endospermu a klíčka. Hlavne klíčky obsahujú dôležité minerály a vitamíny, kyselinu listovú, enzýmy a ďalšie živiny. Spôsob konzumácie je rôzny. Pridávať ich môžte do jogurtov, kaší, hotových jedál, ako posýpku na koláče a pod. Otruby majú podobné využitie a keďže ide o vonkajšiu časť zrna, obsahuje veľa vlákniny, ktorá dobre čistí črevá ako jemná kefka. Nezabudnite dodržiavať pitný režim pri zvýšenom príjme vlákniny.
Pšeničné klíčky majú ešte ďalšie dobré využitie. Získava sa z nich olej so značným obsahom vitamínu E. Má teda dobré antioxidačné vlastnosti, redukuje voľné radikály a pomáha čistiť telo. Vďaka kvalitným tukom prospieva aj srdcu a pečeni. Z vonka je použiteľný na ukľudnenie pokožky, hydratáciu a spomalenie jej starnutia.
Ak sa konzumuje celé zrno, tak dobre dodáva telu energiu počas dňa a cukor v krvi nevyletí rýchlo do nebies. Horšie je to s konzumovaním hladkej múky a výrobkov z nej. V tomto prípade ide len o čistý pšeničný škrob s úplným minimom živín. Naraz dodá množstvo energie, ktorá rýchlo vyprchá. Podporuje ukladanie tukov a je kyselinotvorná. Kyslé prostredie v žalúdku a následne v črevách je pohroma pre telo. Vyhýbajte sa jej a aj produktom z nej. Keď už pšenicu tak celozrnnú.
Mnoho ľudí trpí inteleranciou na pšenicu a taktiež na jej lepok. Sú to dve rôzne veci. Ak neznášate pšenicu, môžte vyskúšať napríklad Kamut. Ak ste celiatik tak musíte všetko čo obsahuje lepok vyradiť. Ďalšou skupinou sú aj ľudia, ktorí majú množstvo lepku v tele a upcháva im čo sa len dá. Vstrebávanie živín a ich transport po tele je značne znížený. A tu je jedna zatiaľ nevysvetliteľná zaujímavosť. Ľudia čo majú množstvo lepku v tele a spôsobuje im problémy, vyradili lepok na pár mesiacov a znova sa vrátili k jeho bežnému konzumovaniu, sa lepok už ďalej v tele neusádzal. Nejde tu celiatikov. Ak vyradíte lepok na pár mesiacov, telo sa ho postupne zbaví a uľahčíte mu vstrebávanie živín a ich transport.
Pšenica bola už mnohokrát krížená a šľachtená. V dávnejších dobách nebola tak problémová ako je tomu dnes. Dnes už je zakázané ju šľachtiť a krížiť. Už je však neskoro. Množstvo ľudí má s ňou problémy a ani o tom nevie. Na knižnom trhu sa dá kúpiť kniha Život bez pšenice od Dr. Williama Davisa. Ak vás zaujíma hlbší pohľad do problematiky pšenice ako takej, môžte si ju zadovážiť. Dokonca aj Novak Djokovic napísal knihu Naservírujte si víťazstvo, kde mu Dr. Davis napísal predslov.
Ak je váš jedálniček plný pšenice a výrobkov z nich, je načase spozornieť. Rozumný človek si naštuduje čo je pre neho dobré, čo nie, aké sú fakty, skúsenosti a pod. Počúva svoje telo a všíma si ako reaguje na rôzne potraviny. Netreba teda pšenicu zatratiť úplne, ale rozumne si vybrať čo z nej budeme konzumovať a čo nie. Alternatívou môžu byť aj iné obilniny, ako špalda, raž, ovos a pod.
Hodnoty na 100 g:
Kalórie (kcal): 338
Tuky: 2,5 g
Nasýtené tuky: 0,5 g
Polynenasýtené tuky: 1 g
Mononenasýtené tuky: 0,3 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 2 mg
Draslík: 431 mg
Sacharidy: 71 g
Bielkoviny: 14 g
Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 0 mg
Vápnik: 34 mg
Železo: 3,5 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,4 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 144 mg