psenoJe výdatnou obilninou, plnou živín, je zásaditá a lacná. Pšeno je už od dávna využívané na rôzne pokrmy a dokonca aj liehoviny. Egypťania aj starí Gréci ho hojne používali. Slovania ho taktiež často radili medzi svoje pokrmy. No postupom času, ako prichádzali nové obilniny a hlavne ryža, pšeno sa stratilo do úzadia. Pomaly sa však vracia na naše stoly a to je dobre. Poskytuje viac kvalitnejších živín ako ryža. Ľudia si ho často mýlia s prosom či dokonca s kuskusom. Pšeno je v podstate proso, no ide o vnútro prosa. Proso obsahuje šupku, ktorá je ťažko stráviteľná a je sa z neho len vnútro – pšeno. Proso sa pridáva do vtáčieho zobu a dokonca aj operenci si ho šúpu a zobú len pšeno.

Dokáže nahradiť ryžu zrejme všade. Dajú sa z neho pripraviť sladké aj slané pokrmy. Zaraďte ho do svojho jedálnička a pripravujte z neho kaše, rizotá, nákypy, prílohy namiesto ryže. Pripravte si sladké raňajky, zahusťujte s ním. Všestrannosť použitia je len jednou z jeho silných stránok. Ďalšou výhodou je jeho obsah živín. Celiatici ho určite poznajú ako kvalitnú bezlepkovú obilninu.

Trpíte anémiou, lámu sa vám nechty, máte depresie, zlú náladu? Tak šup do seba pšeno :). Pomáha proti prekysleniu organizmu, pri žalúdočných problémoch, upravuje stolicu a zlepšuje pohyb čriev, používa sa aj pri problémoch s obličkami, pankreasom a slezinou. Jeho pravidelným používaním budete mať krajšie vlasy, nechty a pod. Keďže pomáha s trávením, tým dobre posilňuje imunitu.

Obsahuje veľa železa, kremíka, vitamínov B. Je to potravina, ktorá zahrieva organizmus a tak je dobrá aj v zimných mesiacoch. Nestúpne z neho cukor v krvi tak ako pri obyčajnej ryži a preto je vhodné aj pre diabetikov a chudnúcich ľudí. Je veľmi vhodnou potravinou aj pre tehotné ženy. Začnite viac používať pšeno, jeho príprava je rýchla a bezproblémová. Na internete si nájdete isto veľa receptov. Dobrú chuť.

Hodnoty na 100g:pšeno1

Kalórie (Kcal): 368,2
Bielkoviny: 11 g
Vláknina: 10 g
Sacharidy: 69 g
Tuky: 3,9 g
Nasýtené tuky: 0,6 g
Nenasýtené tuky: 2,2 g

Vitamín A: 0,08 mg
Vitamín B1: 0,4 mg
Vitamín B2: 0,3 mg
Vitamín B3: 4,7 mg
Vitamín B6: 0,4 mg
Vitamín E: 0,05 mg
Vitamín K: 0,9 mg

Horčík: 110 mg
Vápnik: 8,5 mg
Železo: 3,1 mg
Fosfor: 265 mg
Draslík: 175 mg
Sodík: 5 mg
Selén: 2,6 mg
Zinok: 2,7 mg
Meď: 0,6 mg
Mangán: 1,7 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *