Ide o ďalšiu superpotravinu, ktorá by nemala chýbať na vašom stole. Quinoa, alebo Mrlík čílsky je veľmi podobná ako napr. pšeno alebo amarant. Správna výslovnosť je trochu krkolomná, no nás zaujíma hlavne jej prínos pre organizmus. Medzi ľudstvom nie je quinoa žiadnym nováčikom. V oblastiach Čile, Peru či Bolívie si ju obyvatelia domestikovali už pred 5000 rokmi. Quinoa znamená v jazyku Inkov „matka zrno“. Nie je problém ju pestovať vo vysokých nadmorských výškach a aj preto sa stala jednou z hlavných potravín v Andách. Najväčšími producentmi sú Peru a Bolívia, no pestuje sa všade po svete. Na začiatku sú semená zelené, no počas dozrievania menia farby postupne zo zelenej na žlté červené až fialové.
Quinoa je jednoročná bylina a môže byť jednopohlavná a aj obojpohlavná. Rastie až do 2 metrov a je bohatá na semená. Tak ako pšeno, amarant alebo chia semienka sa neradí medzi obilniny, ale medzi pseudoobilniny. Konzumovateľné sú aj listy na kadejaké spôsoby ako napr. šaláty a prílohy. Zo semien sa melie kvalitná múka. Pre vylepšenie použiteľnosti sa mieša s obilnou, kukuričnou, pohánkovou a inými múkami. Potravinárske využitie quinoi je rôznorodé. Semená sa dajú variť tak isto ako ryža. Je ich možné pripraviť na slano aj sladko. Pripravovať z nich možno aj kaše, zahusťovať polievky, omáčky a dokonca je možné semená aj vypáliť a pripraviť pálenku s názvom „chica“.
Celiatici si môžu pochutnať bez obáv, pretože ide o prirodzene bezlepkovú potravinu. Účinky pre organizmus má mrlík podobné ako pšeno. Podporuje kompletne celé trávenie a perilstatiku čriev až po vyprázdňovanie. Má významný vplyv na cievy a kardiovaskulárny systém, pôsobí protizápalovo, znižuje cholesterol a krvný tlak. Upokojuje nervovú sústavu, podporuje výstavbu kostí a bráni osteoporóze. Dodáva postupne energiu a normalizuje krvný cukor. Pomáha telu zbaviť sa toxínov a čistí črevá. Vďaka vysokokvalitným bielkovinám a aminokyselinám je dobrou voľbou aj pre kulturistov.
Toľko žiadané albumíny a globulíny sú v mrlíku obsiahnuté v dobrom pomere. Naopak menej žiadaných prolamínov je minimálne množstvo. Vysoké zastúpenie esenciálnych aminokyselín posúva quinou medzi veľmi hodnotné potraviny. Z minerálov sú v mrlíku obsiahnuté vápnik, horčík, železo, fosfor, meď, mangán, zinok, selén, draslík a ďalšie. Z vitamínov majú hlavné zastúpenie A, B, C, E. Obsah kyselín stojí tiež za zmienku a najväčšie zastúpenie má linolová (viac ako 50%), potom olejová (20%), listová a ďalšie.
Ak spestríte svoj jedálniček o quinou, zvýšite kvalitu vyživovania buniek, podporíte imunitu a riziko bežných civilizačných ochorení sa zmenší. Svojím vysokým podielom kvalitných bielkovín si quinoa vyslúžila aj ocenenie OSN za veľmi vysokú nutričnú hodnotu. Aj NASA zaradila mrlík na zoznam potravín vhodných do výskumného programu na dlhé vesmírne lety.