rakytnik resetliakovyRakytník je známy už niekoľko tisíc rokov. Používal sa v Číne, Mongolsku na Sibíri pri liečení rôznych nemocí ako napríklad choroby pľúc, zažívacie problémy, na podporu pečene ale aj v kozmetike. V tradičnej tibetskej medicíne patrí rakytník k vysoko efektívnej byline, ktorá sa používa na
zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri kardiovaskulárnych ochoreniach a najrôznejších intoxikáciách. Vďaka svojmu veľmi vysokému obsahu vitamínu C ale aj vitamínu A je vynikajúcim prostriedkom na zvýšenie odolnosti organizmu proti širokej škále chorôb. Je priam imunostimulačnou bombou.

V jednom plode rakytníka sa nachádza doporučená denná dávka vitamínu C. Rakytník pozitívne ovplyvňuje rekonvalescenciu po rôznych chorobách. Niektorí ľudový liečitelia dokonca odporúčajú užívanie iba čisto rakytníka bez rôznych prísad a chemických liekov. Nezabúdajme, že príroda nám dala naozaj všetko na to aby sme sa mohli udržiavať v dobrej kondícii. Treba to využívať  a najlepšie je sa zbaviť chémie a nájsť náhradu v prírodných prostriedkoch. Získame tak účinne prostriedky telu naozaj prospešné a uľavíme si od zaťažujúcej chémie, ktorá nám aj tak viac škodí ako pomáha. Chemické lieky sú viacmenej zamerané na potlačenie symptómov ako na skutočné liečenie chorôb.

V posledných rokoch sa však čoraz viac ukazuje, aké dôležité látky obsahuje táto rastlina, a tak sa výrobcovia potravín predbiehajú vo využívaní jej plodov, z ktorých vyrábajú najrôznejšie šťavy, džemy a oleje. Rakytník je využiteľný celý bez zbytku. Spracovatelia vedia ako využiť korene, listy, kmeň a samozrejme plody. Už starí Gréci si všimli, že kone pasúce sa v oblastiach kde rástol rakytník mali v krásnu lesklú srsť, pribrali na váhe a boli odolnejšie.

Okrem vitamínu C, ktorého obsahuje 200-1300 mg / 100 g dužiny, je rakytník výbornou zásobárňou vitamínu A ktorého obsahuje 100 g dužiny 0,9-40 mg, Používajú sa pri hypovitaminóze a avitaminóze. Má biostimulačné účinky , podporuje imunitný systém.rakytník Užívanie rakytníka je preto veľmi dobré pri najrôznejších virózach, chrípkach a angíne, bolestiach hlavy, pri chorobách pohlavných ústrojov a zápaloch močových ciest, pri strese , pracovnej a športovej záťaži. Sirupy, a džúsy sú nedeliteľnou súčasťou potravinových doplnkov pre deti, rodičov, ťažko pracujúcich a športovcov, pretože dlhodobo zvyšujú výkonnosť, zlepšujú pamäť pri učení a zlepšujú koncentráciu. Významnou zložkou dužiny plodov, je olej, ktorého dužina a semená obsahujú od 4-13% hmotnosti.

Olej z rakytníka
Má oranžovú farbu pretože obsahuje 40-100 mg karoténov, 110-310 mg vitamínu E a celý rad nenasýtených mastných kyselín, najmä linolovú 48 mg a linolenová 18 mg a olejová 16 mg. Triterpenové kyseliny uršulová a oleanolová sú charakteristické, svojimi špecifickými vlastnosťami, pretože majú protizápalové, rany hojace a krvný tlak znižujúce účinky. Obsahuje biologicky hodnotné látky, ako je cholín 50-100 mg, betaín a vitamín K1 6-20 mg. Z ostatných cenných látok olej obsahuje triesloviny, aminokyseliny, pektín, bioflavonoidy, steroidy a iné.

rakytník1Konáre a listy
Sa sušia, používajú sa vo forme nálevu pri prechladnutí, nádche, najnovšie výskumy ukázali pri používaní kôry z rakytníku, vďaka obsahu serotonínu aj proti nádorovú aktivitu. Rovnako slúžia na umývanie vlasov, na ich spevnenie a spomalenie vypadávania.

U rakytníka neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Prípadne predávkovanie môže ovplyvniť spánok alebo spôsobiť miernu nevoľnosť.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *