rasca lucna, kmin, korenieBola používaná už za čias starého Egypta, proti rôznym neduhom. Tamojší obyvatelia si ju cenili oveľa viac ako je tomu dnes. U nás ju môžme nájsť voľne rastúcu na lúkach a poliach, no taktiež sa pestuje už ako vyšľachtená odroda. Odrôd je viac. Najviac sa používa Rasca lúčna. Nie je náročná na pestovanie. Viacerí ju poznáme aj pod českým menom Kmín. V pomenovaní je trochu zmätok, keďže odrody sú si veľmi podobné. Rasca sa používala do rôznych jedál a dokonca aj na zeleninu a ovocie. Používali ju ako samostatný liek, rozdrvenú alebo ako olej.

Zopár rozdrvených zrniek sa môže dať aj malým deťom, aby ich nenadúvalo. Rasca lúčna obsahuje veľa antioxidantov a dobre podporuje vychytávanie voľných radikálov. Medzi jej hlavné účinky patrí odstraňovanie plynatosti a vnútorných kŕčov, ukľuďnenie trávenia, čriev a menštruačných problémov. Chráni črevá, odvádza toxíny a vodu z tela, podporuje tvorbu červených krviniek, pomáha uzdravovať kĺby, kosti, nechty. Má priaznivý vplyv na cievy, srdce, krvný tlak a cholesterol.

Zmierňuje reumu a ak skúsite rozžuť zopár semien, odstráni aj zápach z úst a dodá dychu sviežu arómu. Dojčiace mamy by mali rascu zaradiť do svojho jedálnička, pretože podporuje tvorbu mlieka. Najlepšie je kupovať celé semená a tesne pred použitím ich rozdrviť napríklad v mažiari. Rasca obsahuje vzácne prchavé silice a oleje, ktoré sú hlavnými aktérmi jej účinkov. Obsah vitamínov nie je tak ohromujúci. Viac sa jej účinky spoliehajú na silice, oleje, flavonoidy a minerály.

Rasca má vysoký obsah vápnika, horčíka a fosforu, vďaka ktorím pomáha liečiť osteoporózu. Ďalej obsahuje zinok, železo, selén, meď a ďalšie stopové prvky. Z rasce si sem tam ako prevenciu, môžte pripraviť aj čaj. Zalejte dve čajové lyžičky čerstvo rozdrvených semien nie úplne vriacou vodou a pite 2-3x za deň. Veľmi dobre dochutí napríklad opečené zemiaky, hodí sa na mäso, nátierky aj do omáčok.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *