raž siataJe výživnou obilninou, ktorá sa vždy pestovala v náročnejších podmienkach. V dávnejších dobách bola základom stravovania medzi Slovanmi, starými Germánmi, Keltmi a národmi v severnejšej časti Európy. Postupom času, tak ako ďalšie obilniny, bola postupne vytlačená pšenicou. Našťastie nevymizla úplne, skoro tak ako Kamut. Dnes má svoje postavenie ako druhá najdôležitejšia surovina na výrobu chleba (po pšenici). Je nenáročná na pestovanie a zavlažovanie. Raž je ozimina a v našich podmienkach sa jej dobre darí.

Múka z raže je kvalitnejšia na živiny, tak ako samotná raž. Ražný chlieb je aromatickejší a o niečo dlhšie vydrží čerstvý. Ak si chcete dopriať v strave kvalitnejšie obilniny, zvoľte raž. Je bohatá na proteíny, vitamíny a niekoľko minerálov. Z vitamínov obsahuje najmä vitamíny skupiny B a hlavne niacín (B3) ďalej A a E. Z minerálov v nej nájdeme hlavne horčík, draslík, vápnik, železo ale aj sodík, fosfor, síru a flór.

Ak ste priaznivcom nakličovania, raž je na to vhodná. Naklíčená raž je chutnejšia ako naklíčená pšenica. Svoje uplatnenie si našla aj v obľúbenej kávovinovej zmesi Melta. Raž dobre vplýva na trávenie a perilstatiku čriev. Postupne uvoľňuje sacharidy do krvného obehu a tak dobre udržuje stabilný cukor a v priebehu dňa dodáva energiu. Neobsahuje cholesterol, čím ho udržuje v tele stabilnejší. Svojim obsahom vitamínov B dobre vplýva na nervy.

Posilňuje látkovú premenu a podporuje prijímanie živín do tela. Má dobrý vplyv na celý tráviaci systém. Raž sa využívala aj na obklady, pri kožných problémoch. Z raže sa vyrábajú cestoviny, vločky, otruby, múky, sušienky či krehké plátky. Pre celiatikov však platí zákaz jej konzumovania, pretože obsahuje značné množstvo lepku.

Hodnoty na 100 g:

raž siata1Kalórie (kcal): 337
Tuky: 1,6 g
Nasýtené tuky: 0,2 g
Polynenasýtené tuky: 0,8 g
Mononenasýtené tuky: 0,2 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 2 mg
Draslík: 510 mg
Sacharidy: 76 g
Vláknina: 15 g
Cukor: 1 g
Bielkoviny: 10 g

Vitamín A: 11 IU
Kyselina L-askorbová: 0 mg
Vápnik: 24 mg
Železo: 2,6 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,3 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 110 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *