Achillea millefolium
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Ľudové názvy: myší chvostík, husací jazýček, zajačí chlieb, chlebíček, mačací chvost, papradec, mačúch, záhojník, stolistník.
Rebríček mnoho ľudí považuje za burinu. Rastie hojne na všetkých trávnatých priestranstvách a lúkach. Býva súčasťou mnohých čajových zmesí a svoje uplatnenie si našiel aj v kozmetickom priemysle. Používa sa taktiež na výrobu likérov.
Liečivé účinky:
- pri žlčových ťažkostiach
- pri chorobách tráviacej sústavy
- pri poruchách cievneho obehu
- na zastavenie krvácania
- pri paradentóze a zápaloch v ústnej dutine
- vo forme obkladov na ekzémy a rany na koži
- upravuje nepravidelnú menštruáciu
- odstraňuje bolesti brucha
- na zápaly močového mechúra
Nežiadúce účinky: Pri užívaní sa môžu objaviť alergické reakcie. Rebríček nie je odporúčaný počas tehotenstva a kojenia.
Zber: Na liečebné použitie sa zberajú stonky a kvety na začiatku kvitnutia. Sušia sa v zväzkoch alebo rozložené v tenkej vrstve v tieni alebo v umelých podmienkach do teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek sušenej vňate v pohári vriacej vody. Pije sa v priebehu dňa po dúškoch a denná dávka by nemala presiahnuť jeden pohár. Zápar z kvetov môžeme použiť zvonka na kožné ekzémy a rany.
Tinktúra sa pripraví zo sušenej vňate alebo kvetov. Zalejú sa dostatočným množstvom vysoko percentného liehu a nechajú sa odstáť dva týždne. Užíva sa po 20 kvapiek denne spolu s vodou.
Čerstvá šťava vytlačená z rastliny je výborným liekom v prípade tráviacich ťažkostí, plynatosti, hnačky alebo zápale močového mechúra. Pri uvedených problémoch sa užijú dve lyžičky šťavy.
Repa obyčajná
Beta vulgaris
Čeľaď: merlíkovité (Chenopodiaceae)
Ľudové názvy: cvikla, repa cviklová, cviklovka.
Cvikla je kultúrnou rastlinou a oddávna je pestovaná ako kŕmna, záhradná a cukrová repa. Pravdepodobne pochádza z Babylónie, ale poznali ju už starí Rimania. Už v týchto časoch sa využívala i pre svoje liečivé účinky. Vo východnej Európe sa používa najmä na prípravu obľúbenej polievky zvanej Boršč.
Liečivé účinky:
- na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu,
- ako prevencia pred ochoreniami
- na reguláciu krvného tlaku
- znižuje hladinu cholesterolu
- na prečistenie organizmu (vysoký obsah vlákniny)
- na liečbu paradentózy
- zmierňovanie ťažkostí pri zápale dýchacích ciest
- posilňovanie rastu vlasov
- podpora činnosti pečene
- proti kôrnateniu tepien
- pri menštruačných ťažkostiach
Nežiadúce účinky: U cvikle sa môžu zriedka objaviť alergické reakcie vo forme vyrážok a svrbenia pokožky. V prípade obličkových kameňov a tráviacich problémov je vhodné obmedziť množstvo podávanej repy, alebo ju úplne vyradiť.
Zber: Zberajú sa buľvy od júla do septembra. Najviac sa využívajú čerstvé a varené, ale je možné ich aj sušiť. Cvikla sa suší nakrájaná na plátky a teplota nemá presiahnuť 52 °C.
Použitie:
Čerstvá šťava sa vtiera do vlasov na posilnenie ich rastu. Môže sa používať zvonka i zvnútra pri paradentóze. Šťava zmiešaná s medom sa užíva po 100 ml dvakrát denne na zníženie vysokého krvného tlaku.
Čerstvá a varená cvikla sa hojne používa v kuchyni. Je vhodná do šalátov a celej škály varených či pečených jedál.
Repík lekársky
Agrimonia eupatoria
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Ľudové názvy: repíček, boží bič, konopínec, útrobník, starček.
Repík sa používal už v dávnej minulosti nielen pre svoje liečivé schopnosti, ale i v mágii. Bol prostriedkom na zaháňanie duchov a negatívnych energií. V dnešnej dobe je repík častou súčasťou čajových zmesí a svoje uplatnenie si našiel aj v kozmetickom priemysle.
Liečivé účinky:
- pri chorobách tráviacej sústavy
- na zápaly močových ciest a choroby pečene
- pri problémoch s kĺbmi a ich zápaloch
- na zníženie hladiny cholesterolu
- proti nespavosti
- na detoxikáciu organizmu
- na zápaly horných dýchacích ciest a angínu
- ako kloktadlo na zápaly v ústnej dutine
- zvonka na vyrážky, ekzémy, popáleniny a rany
Nežiadúce účinky: Pri nadmernom užívaní repíku sa môžu vyskytnúť problémy tráviacej sústavy. Neodporúča sa taktiež užívanie pri chorobách zrážanlivosti krvi, tehotenstve a kojení.
Zber: Na liečebné využitie sa zberá celá kvitnúca rastlina bez koreňa a spodných hrubých stoniek. Pokiaľ je na rastline veľa semien, nie je už vhodná na použitie. Semená sa nezberajú. Suší sa v dobre prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 35 °C.
Použitie:
Odvar sa pripraví z lyžičky sušenej drogy v pohári vody. Droga sa nechá zvariť a následne sa lúhuje niekoľko minút. Pije sa trikrát denne pohár odvaru.
Zápar na vonkajšie použitie sa pripraví z dvoch lyžíc drogy v pohári horúcej vody. Používa sa ako kloktadlo na zápaly v ústnej dutine alebo na výplachy nosu pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Čerstvá vňať sa pomliaždi a následne prikladá na problematické miesta na pokožke.