Radí sa medzi najaromatickejšie koreniny. Nie len že vie obohatiť pokrmy, no vďaka vzácnym siliciam a olejom má na telo veľmi dobré účinky. Meno dostal z latinského „ros marinus“, čo znamená morská rosa. Ide o divorastúcu bylinu, ktorá má rada polotieň a piesočnato-vápenaté ľahké pôdy. Darí sa mu aj u nás, no na zimu vymŕza, pretože je teplomilný. Rozmarín má viacero druhov a niektoré dorastajú aj do výšky 150 cm a listy majú dlhé aj 30 cm. U nás rastie rozmarín omnoho menší. Rozmarín je považovaný za rastlinu vernosti a lásky. Preto sa často používa pri svadobných obradoch. Dá sa pestovať aj v interiéri, no pozor dajte na prievan.
Je veľmi dobre odolný voči škodcom, ktorí neznášajú jeho silnú vôňu. Je preto vhodné ho mať aj v záhrade. Je jednoduchý na pestovanie a množenie. Stačí ho držať vo vlhkej pôde, v stabilnej teplote s priemerným prístupom priameho slnka. Ak ho chcete rozmnožiť, odrežte jeden výhonok, dajte do pohára s vodou aby vypustil korienky a zasaďte do kvetináča. Je dobré ho strihať, aby dostal pekný tvar a zosilnel. Vďaka svojej korenistej aróme a liečivým účinkom má rozmarín veľmi široké použitie. Je súčasťou provensálskeho korenia.
Dokáže dobre rozprúdiť krv čím podporuje celkové prekrvenie, nabudí človeka pozitívnou energiou a pozdvihne psychiku. Je to hlavne vďaka éterickým olejom, ktoré majú ukľudňujúce vlastnosti. Vie posilniť mozog, myslenie a preto sa používa aj v tradičnej čínskej medicíne. Pomáha aj pri tachykardii, upokojuje srdce no ako jedna z mála bylín zvyšuje tlak. Sú známe aj jeho protireumatické účinky. Lieči kašeľ, lymfu, uvoľňuje svalstvo, odstraňuje migrénu, nespavosť, nervozitu a opäť vďaka siliciam pomôže aj astmatikom. Ak ho užívate vnútorne tak len v malých množstvách. Silice sú síce liečivé, no vo vyšších dávkach jedovaté.
Nie sú to len silice, ktoré majú liečivý účinok. Rozmarín obsahuje horčiny, oleje, triesloviny, živicu, saponíny, vitamíny, minerály a ďalšie stopové prvky. Ide o veľmi účinnú rastlinu, takže s ňou opatrne. Rozmarín dobre pôsobí aj na trávenie pomocou horčín, podporuje pečeň, žlčník, perilstatiku čriev a má aj antiparazitné a detoxikačné účinky. Z vonka je rozmarín účinný napríklad proti mastnej pleti, ekzémom, pomliaždeninám. Natierať s ním môžte aj kĺby, ktoré prekrví, posilní a zníži bolesť pri dne a reumatizme.
V aromaterapii sa rozmarín používa už od nepamäti. Je dobrým afrodiziakom. Môžte ho pridávať v malom množstve do jedla. Osvedčil sa aj pri grilovaní, pečení a dusení mäsa, kde sa na uhlíky (alebo priamo na mäso) dá zopár lístkov a mäso dostane rozmarínovú chuť. Používa sa aj do liehovín, macerátov, odvarov a mastí. Rozmarín obsahuje veľa draslíka, vápnika, horčíka, železa, sodíka, ďalej meď, mangán, fosfor. Z vitamínov je bohatý na vitamín A a C. Obsahuje kyseliny, rozmarínovú, kávovú, chlorgenovú, oleanovú, ursulovú a iné. Obsahuje gáfrovú silicu a rôzne éterické oleje.
Kalórie (kcal): 131
Tuky: 6 g
Nasýtené tuky: 2,8 g
Polynenasýtené tuky: 0,9 g
Mononenasýtené tuky: 1,2 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 26 mg
Draslík: 668 mg
Sacharidy: 21 g
Vláknina: 14 g
Bielkoviny: 3,3 g
Vitamín A: 2 924 IU
Kyselina L-askorbová: 21,8 mg
Vápnik: 317 mg
Železo: 6,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,3 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 91 mg