Šafrán je liečivé korenie s nádychom luxusu a starým symbolom lásky. Svoj pôvod má zrejme v Indii niekde z oblasti Kašmíru. Odtiaľ sa dostal do Číny, Egypta, Grécka, Talianska, Španielska a ďalej. Šafrán je najdrahšou koreninou. Na 1 kg sušeného korenia je potrebných 100 000 kvetov. Blizny z kvetov, ktoré sú vlastne korenie sa zbierajú ručne. Z jedného kvetu za získajú len 3 blizny. Strojový zber zatiaľ nikto nevynašiel. Kvôli šafránu sa viedli aj vojny. Tak ako kardamón aj šafrán bol veľmi cenený. 1kg šafránu sa dá kúpiť dnes približne za 8000€ a viac. Najväčšími konzumentmi šafránu boli zrejme starí Rimania. Dávali ho všade a to doslova. Pridávali ho do jedla, liehovín, kúpeľov, farbili s ním šaty, podlahy, vyrábali z neho parfémy a pod. Všetky veľké starobylé národy používali šafrán veľmi veľa.
Toto vzácne korenie bolo využívané na takmer všetky ochorenia. Šafrán obsahuje veľa draslíka, omega 3 kyselín a ďalšie minerály, vitamíny, éterické oleje, kyseliny, bielkoviny. Dávni lekári sa snažili s ním liečiť čo sa dalo. Pridávali ho do skoro každého receptu. Liečili sa ním všetky tráviace problémy, zmyslové orgány, poruchy prostaty a močového ústrojenstva, bloky pri vyjadrovaní citov, cievne a srdcové problémy. Bol považovaný za životabudič podobne ako ženšeň. Považovali ho za zázračný elixír. Dodával energiu, psychickú rovnováhu, liečil depresie a pod. Keďže dobre farbí, používali ho aj na farbenie tela pri rôznych obradoch. O používaní šafránu sa zmieňujú dokumenty z dôb 2000 rokov pred Kristom.
U nás sa šafran moc nepoužíva. Ázijská a indická kuchyňa ho používa často, podobne ako kurkumu alebo karí. Šafrán našiel uplatnenie aj v španielskej, francúzskej, talianskej, ale aj anglickej kuchyni. Používa sa do slaných ale aj sladkých jedál. Je veľmi aromatický a má intenzívnu chuť, pridávajte ho len v minimálnych množstvách (do pol gramu). Dá sa pridať prakticky do každého pokrmu, ale aj liehovín. Svoje liečivé účinky si zachoval do dnes, no ak by ste sa s ním rozhodli liečiť, tak pamätajte, že vo vyšších dávkach je toxický. Už 10 gramov privodí vážnejšie zdravotné komplikácie.
Zo šafránu sa vyrába aj olej. Ponúka ho iba hŕstka obchodov, ale nemá tak vysokú cenu ako korenie. Ak by ste si chceli zasadiť šafrán do záhrady a osobne nasušiť korenie, použite len šafrán pravý (siaty). Dobre sa mu darí v ílovito-piesočných vápenatých pôdach prihnojovaných kompostom. Sadí sa na jar približne do hĺbky 10 cm a takou istou vzdialenosťou od seba. Ak chcete naozaj korenie, tak na 1g potrebujete asi 150 kvetov. Blizny sušte pri 45 °C zhruba 15 minút a dobre ich uskladnite na suchom a tmavom mieste. Dnes je najväčším vývozcom Irán, nasleduje India, Čína, Grécko, Španielsko a iné krajiny.