seitanSeitan je rastlinná bielkovina zo pšeničnej múky. Pšenica obsahuje asi 10% bielkovín. Lepok v spojení so škrobom je problematický pre naše trávenie, pokiaľ ho ale upravíme ako bielkovinový koncetrát – Seitan, jeho trávenie prebieha prevažne v žalúdku. Takto upravený lepok je oveľa lepšie stráviteľný a veľmi výživný. Pre bezlepkovú diétu teda nieje vhodný. Seitan sa dá kúpiť ale môžme si ho pripraviť aj doma.

Čo potrebujeme:

1 kg hladkej múky (záleží koľko ho chceme pripraviť)
studená voda na vypracovanie cesta
štipka soli (môžme aj nemusíme dať)

Príprava seitanu:

Múku vysypeme do misy a zalejeme studenou vodou. Začneme pripravovať cesto. Môžme pridať štipku soli, ale nič sa nestane keď nedáme žiadnu soľ. Keď je cesto hotové, zalejeme ho vlažnou vodou. Niektoré postupy toto neuvádzajú, nič sa nestane ak nebude zaliate. Cesto necháme postáť, stačí pol hodinu. Tu opäť niektoré zdroje uvádzajú až dve hodiny. Podarí sa tak či tak :). Cesto začíname vymývať tak, že si do misy nalejeme vlažnú vodu a cesto miesime až kým z neho nemáme hmotu podobnú plastelíne, ktorá sa nerozpadáva. Voda sa nám zafarbí škrobom na bielo. Vodu vylejeme a dáme novú. Tu opäť niektoré zdroje uvádzajú, že sa má miesiť až kým voda nebude číra a prestane sa sfarbovať do biela. Ja osobne vymývam dovtedy kým z toho nemám hmotu podobnú plastelíne. Podarí sa to tak či onak.
Následne ak sme úspešne spracovali cesto, môžme ho začať krájať podľa toho čo chceme z neho spraviť. Nižšie na videu môžte vidieť prípravu seitanu. Kuchárka dáva do vody kde varí seitan koreniny a omáčku. Lenže pri varení ktoré trvá pomerne krátko sa tieto prísady len veľmi málo dostanú do seitanu. Ja odporúčam marínovať dva dni. Receptov na prípravu seitanu je mnoho, každý si musí nájsť ten, ktorý mu najviac vyhovuje.

Marináda:

voda
nové korenie
soľ (kľudne aj bylinková)
1 až 2 kocky zeleninového bujónu
chili papričky (podľa chuti)
pasírované paradajky (pomodoro)
majoránka, bazalka, oregáno (podľa chuti)

Príprava marinády:

Dáme si uvariť vodu, toľko aby nám zaliala celý seitan v miske. Pridáme soľ (nešetríme), zeleninový bujón, korenie, chilli papričky alebo koreniny podľa chuti. Povaríme desať minút (necháme vychladnúť) a zalejeme seitan. Marínujeme dva dni. Nebojte sa s marinádou experimentovať, tento recept je jeden z mnohých. Čím viac korenín tým pestrejšia chuť :).

 

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *