semenaSemená na rozdiel od orechov, majú vysoký podiel škrobu, ale aj lepku. Niektoré sú prirodzene bezlepkové a vhodné pre celiatikov. V tejto časti „semená“ pôjde väčšinou o obilniny, strukoviny, ale aj olejnaté semená (tekvica, slnečnica, ľan a pod.) s vysokým podielom kvalitných tukov. Je zaujímavé ako vie príroda doslova natlačiť výživné látky vysokej kvality a koncentrovanosti do tak malého zrniečka. Obilniny ako aj ďalšie semená rôznych rastlín nám dávajú aj v malom množstve obrovské dávky živín pre výživu buniek a regeneráciu celého tela.

Semená sa používajú na rôzne účely. Najviac sú však využívané na výrobu múk, vločiek, sladu, krúp a kŕmia sa nimi aj zvieratá. Čo sa týka múky, tu by ste mali spozornieť. Je doslova obrovský rozdiel medzi celozrnnou, polohrubou a hladkou. Celozrnná obsahuje celé zrno, to znamená že do tela sa dostane všetko čo dané zrno obsahuje. Postupným preosievaním a zbavovaním hrubých častí až na hladkú múku, ostáva múka poriadne ochudobnená o dôležité látky. Rozobrať problematiku múky je však na dlhší článok.

Čo sa týka obilnín, majú celkovo vysoký glykemický index, lenže ten sa mení vzhľadom na to ako je dané semeno spracované. Je tu priama úmera s kvalitou múky. To znamená, ak je z neho vyrobená celozrnná múka, jej glykemický index bude menší ako z hladkej múky. Príroda nám dala potravu tak, aby nám prospievala. Lenže človek si ju upravil do podoby v akej mu viac chutí a tým si narobil problémy. V obilninách a iných semenách nájdeme kopec vitamínov, minerálov, stopových prvkov, kvalitných olejov (menej ako v orechoch), esenciálnych kyselín, aminokyselín a pod.

Olejnaté semená, kde patria hlavne slnečnicové, tekvicové, ľanové, sezamové a iné, sú zastúpené kvalitné tuky, veľa vitamínu A, B a E, plus ďalšie živiny vo vysokej kvalite. Celkovo platí, že jesť by sa mali nepoškodené a tepelne neupravené semená pokiaľ možno samotné, alebo v jogurtoch, vločkách a pod. Pokiaľ nechcete aby vám hladina cukru v krvi spolu s inzulínom vybehla do nebeských výšok, konzumujte celozrnné výrobky, kvalitné vločky a pod. Celozrnná potravina zabezpečí nízky glykemický index a postupné dodávanie energie telu po dlhší čas.

Kvalitnými semenami si zabezpečíte dobré trávenie, perilstatiku čriev, postupné vstrebávanie cukru, nižšiu potrebu často jesť, poďakuje sa vám srdce, cievy, obličky a profitovať bude doslova celé telo. Taktiež to netreba preháňať pretože obsah vlákniny je vysoký a treba prijímať aj vyššie množstvo vody, aby sa masa v črevách dobre hýbala. Priveľa vlákniny zabraňuje vstrebávaniu niektorých látok, čiže jedzte s mierou.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *