senovka greckaGrécke seno – semená bôbovitej motýlokvetej rastliny sú výdatným zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, používa sa nielen ako korenie ale i ako liek a výživný prostriedok. Semená vyrastajú v úzkych, až 12 cm dlhých zobákovitých luskoch. V lusku je asi 10 semien, do pol centimetra veľké nepravidelných tvarov. Sú žltohnedé s hlbokou pozdĺžnou ryhou po jednej strane. Vo svete je Grécke seno najviac známe pod jeho indickým názvom Methi alebo Fenugreek, v češtine ako Pískavice – řecké seno u nás ako Senovka Grécka. Pochádza pôvodne pravdepodobne z okolia Stredozemného mora a dnes sa pestuje hlavne v Sudáne, Maroku, Egypte, Grécku. Turecku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Indii a Číne.

Účinky:
Senovka Gréca je vhodná pre celkové posilnenie organizmu. Obsahuje fosfor, železo – ľahko vstrebateľné v organickej podobe, bielkoviny a aminokyseliny v podobnom pomere ako v mlieku, a sliz. Pôsobí priaznivo na žalúdočnú a črevnú činnosť. Tlmí hyperaktívnu kyslosť a pálenie v žalúdku, pričom nedráždi žalúdok. Znižuje hladinu krvného cukru. Veľmi dobré výsledky sú pri znižovaní cholesterolu v krvi. Zabraňuje nadúvaniu, znižuje horúčku, pomáha pri bušení srdca a chrápaní. Odvar zo semien je veľmi prínosný pre boľavý krk, bolesť hrdla a angínu, uľahčuje vykašľávanie, môže sa pritom zmiešať s medom.

Niektoré dojčiace mamičky ju poznajú ako prostriedok na zvýšenie tvorby materského mlieka. Senovku dobre podporuje Benedikt lekársky. Obe rastliny sa podporujú pri tvorbe mlieka a výsledok zvýšenia laktácie je bežne vidieť do týždňa. Senovka upokojuje nervový systém, podporuje trávenie a chuť do jedla. Senovka sa odporúča aj na zväčšovanie poprsia u žien. Obsahuje steroid sapogenín Diosgenín, ktorý sa používa vo viac ako 60% steroidov. Podporuje rast nových prsných buniek. Senovka má schopnosť znižovať riziko obličkových kamienkov. Je prirodzene bezlepková a dopriať si ju môžu aj celiatici.

Použitie:
Chuť semien je horká, majú trochu sliznatú konzistenciu. Používajú sa suché celé semená alebo pomleté na prášok. Suché opekanie semien zosilňuje chuť a znižuje horkosť. Môže sa tiež variť ako strukovina alebo nechať naklíčiť a použiť do šalátov. Senovka býva súčasťou mnohých zmesí korení, ako napr. indické karí, sambar, berbere, v Bulharsku čubrica. Používa sa k aromatizácii syrov, strukovinových pokrmov, pridáva sa do cesta k ochuteniu chleba a ďalšieho pečiva. Rovnako do cibuľových, zemiakových a hubových polievok.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *