sezamove semenaPodľa ľudských tradícií sezam používali na liečenie v mnohých prípadoch, napr. chronická únava, nespavosť, srdcové, pečeňové a žlčníkovéochorenia. Okrem toho si mysleli, že zmiešané s medom zvyšujú sexuálnu túžbu a omladzuje organizmus. Oleje z nich natierali na pokožku, aby tá ostala zdravá, prípadne liečili ním vredy a popáleniny. Obsahujú až 60% oleja, ktorý je veľmi zdravý. Semená obsahujú tiež bielkoviny, sacharidy a minerály: fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo, meď a mangán.

Jeho energetická hodnota je však vysoká, ako všetkých olejových semien, ale keďže ho väčšinou používame len na zdobenie, tak pri jednotlivých príležitostiach to neznamená veľké množstvo energie. Má významný obsah bielkovín, lenže neobsahuje zodpovedajúci pomer a množstvo všetkých aminokyselín, ako vo všeobecnosti rastlinné bielkoviny. Má značný obsah tuku, ale stavba mastnej kyseliny je priaznivá, bohatá na viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny. Podľa pokusov sezamový olej spomaľuje rast buniek ľudského zhubného kožného nádora. Neobsahuje cholesterol, ba dokonca kvôli stavbe mastnej kyseliny a obsahu sezamínu znižuje hladinu cholesterolu v krvi a v pečeni. Toto dosiahne útlmom vstrebávania cholesterolu, respektíve zabránením funkcie enzýmu vykonávajúceho syntézu cholesterolu v pečeni. Teda je odporúčané pre chorých s vysokou hladinou cholesterolu, respektíve pri artérioskleróze. Uhľohydrát nachádzajúci sa v sezamovom semene je hlavne škrob.

Kvôli vysokému obsahu vlákniny môžu aj diabetici, ľudia držiaci odtučňovaciu diétu, ľudia so zápchou, tehotné ženy, starší ľudia spestriť svoj jedálny lístok. Obsah diétnej vlákniny neolúpaného semena je vyššia, avšak jeho šupka je trocha horkastá a obsahuje pomerne veľa šťavelovej kyseliny, ktorá u náchylných napomáha k vytvoreniu obličkového kameňa. Z minerálnych látok si zaslúži zmienku jeho obsah vápnika a železa. Jeho obsah vápnika v prípade stúpencov vegetariánskej stravy, alergických na mliečne bielkoviny a citlivých na mliečnu sacharózu prispieva k prevencii rednutiu kostí. Je užitočné si poznamenať, že sezamové semeno aj samé môže byť alergénové a môže spôsobovať alergiu na potraviny u náchylných jedincov. Hoci vyzerá na dobrý zdroj železa, ale pravdepodobne jeho užitočnosť nie je príliš priaznivá. Z vitamínov sú výnimočné vitamíny B1, B2 a niacín nevyhnutné pre priebeh látkovej premeny, respektíve obsah vitamínu E hrajúci dôležitú úlohu v zneškodňovaní voľných radikálov.

* Pomáhajú pri liečbe osteoporózy, chudokrvnosti a plodnosti
* Priaznivo ovplyvňujú kvalitu vlasov a sluchu
* Zvlhčujú sliznicu a sú tak prevenciou proti zápche
* Zvlhčujú suchý kašeľ
* Zmierňujú príznaky menopauzy
* Utišuje menštruačné ťažkosti
* Tlmia vysoký krvný tlak
* Majú priaznivý účinok na činnosť srdca
* Vďaka všetkým týmto pozitívnym účinkom predlžujú život
* Upokojujú depresie a neurózy
* Podporujú imunitu
* Podporujú liečbu chorôb očí, vlasov, kože a nechtov

Vďaka vysokému obsahu karoténu v kombinácii s horčíkom, vápnikom a zinkom sú vynikajúcim liekom na choroby očí, slizníc, kože, nechtov a vlasov. Sú veľmi prospešné pri prevencii a liečbe osteoporózy, osteomalácie, zlomenín kostí, chrupaviek, chrbtice a zubov. Vysoký obsah vitamínu B, horčíka, fosforu a vápniku sú veľmi prospešné na nervy, teda je sezam výborným liekom na neurózy, depresie a psychózy. Je prospešný predovšetkým pre športovcov, študentov a ťažko pracujúcim. Je nepostrádateľný pri chorobách srdca a cievneho obehu. Zvyšuje imunitu a výrazne zlepšuje látkovú premenu. Tak isto ako mak, je sezam vysoko prospešný tehotným a kojacím ženám. Pre vegetariánov môže byť tak isto ako iné semená dobrou náhradou mäsa.

Výživové hodnoty na 100g:
Energetická hodnota ……. 2339 kJ/565 kcal
Bielkoviny ……. 17,7 g
Sacharidy ……. 10,2 g (z toho cukor 1,1 g)
Tuky ……. 50,4 g (z toho nasýtené mastné kyseliny 1,9 g)
Vláknina ……. 11,2 g
Sodík ……. <0,1 g
Vápnik…… 500 – 1500 mg
Horčík………. 350 mg
Zinok……..10 mg
Draslík………. 410 mg
Fosfor………. 890 mg
Železo…….. 10,4 mg
Vitamín E………..2,5 mg
Vitamín B1……… 1 mg
Vitamín B2………. 0,25 mg
Niacín (vit. B3)………. 5 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *