skorica, korenieNajprv treba zdôrazniť, že škorica je nielen veľmi chutné ochucovadlo pokrmov ale má veľmi pozitívne vlastnosti na celkové zdravie organizmu. Prvé zmienky o škoricovníku sú staré viac ako 4000 rokov a pochádzajú z Číny. Väčšieho rozšírenia sa škorici dostalo až v 15. a 16. storočí, keď ju zo svojich ciest obchodníci privážali ako jednu zo vzácností Orientu. Škorica rastie v podobe malého stromu a nachádza sa najčastejšie v celej južnej Ázii a na Strednom východe. Je to kôra časť stromu k dispozícii v tyčinkách alebo prášku, ktoré ľudia používajú pre paletu dôvodov. Medzi najčastejšie typy škorice používané na varenie a zdravotné účely sú Ceylon a (čínska) Cassia.

Vedci len nedávno zistili a stále v nej nachádzajú ďalšie účinné látky. V tradičnej čínskej medicíne sa používa škorica na prehriatie organizmu. Škorica napr. podporuje chuť do jedla, znižuje krvný tlak, zlepšuje trávenie. Zažívací trakt zahrieva a stimuluje, upokojuje koliky, nevoľnosti a nadúvanie.  Vzhľadom k dezinfekčným a antibiotickým účinkom sa využíva i ako prostriedok proti nachladnutiu, kašľu a chrípke. Priaznivo pôsobí i u žien, ktorým zmierňuje menštruáciu, ale i prechodové problémy. Škorica je výborné afrodiziakum. Škorica priaznivo pôsobí aj na cukrovku. Zmierňuje túto chorobu, ktorou dnes trpí množstvo ľudí. Škorica znižuje hladinu krvného cukru u diabetikov typu 2 až o 29% a hladinu cholesterolu až o 26%. Odporúča sa osobám s poruchou glukózovej tolerancie, ale aj osobám s nadváhou pi redukcii telesnej hmotnosti.

Aby sme však škoricu len nevyzdvihovali, je nutné pripomenúť aj jej nepriaznivé účinky a to hlavne škorice Cassia. Obsahuje totiž látku zvanú kumarin, ktorá je toxická pre pečeň a obličky. Testami sa zistilo, že vyvoláva u hlodavcov rakovinu. Kumarin je toxická zlúčenina benzopyron obsiahnutá v rozličných rastlinách. Ak používate škoricu Cassia len zriedka na ozdobu koláčov a podobne, nie je sa čoho báť. Ak zvyknete škoricu využívať často určite siahnite po ceylónskej. Odborníci odporúčajú maximálne jednu čajovú lyžičku denne, alebo max. 6 gramov.

Škoricový čaj:
Keďže už viete na čo všetko je škorica dobrá a aké je bezpečné množstvo, môžte si doma spraviť aj škoricový čaj. Potrebujete na to približne 2 – 3 gramy mletej ceylónskej škorice a približne 3 – 4 dcl vriacej vody. Po zaliatí zhruba pár minút sa vytvorí vrstva usadenín na dne šálky. Výluh treba len preliať do ďalšej šálky bez usadenín. Pite nesladený alebo s troškou medu. Dobrú chuť 🙂

Zdroj

  1. Web Nazdravie.sk – https://www.nazdravie.sk/skorica-a-skoricovnik/

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *