V posledných rokoch prudko stúpol počet ľudí s cukrovkou alebo obezitou. Cukor pridáva neželané kilá, zvyšuje riziko srdcových chorôb, spôsobuje akné, zvyšuje riziko cukrovky a rakoviny ak ho konzumujeme v príliš veľkom množstve. Podľa odborníkov by sme mali obmedziť konzumáciu cukru na 25g (približne 6 čajových lyžičiek) pre ženy a 36g (9 čajových lyžičiek) pre mužov za deň, aby sme sa úspešne vyhli týmto ochoreniam a dodržali zdravý životný štýl. Na to aby sme to mohli dodržať si treba dať pozor na pár dôležitých faktov.
Nie je cukor ako cukor
Sacharidy, teda cukry, sa delia na prírodné sacharidy a rafinované sacharidy. Hlavný rozdiel medzi nimi je že prírodné sacharidy nie sú spracované a obsahujú vlákninu nachádzajúcu sa prirodzene v potrave, zatiaľ čo rafinované sacharidy boli spracované a ich prírodné vlákno bolo odstránené. Baktérie v žalúdku, ktoré spracovávajú jedlo sa živia touto vlákninou, preto ak je vláknina odstránená jedlo je ťažšie stráviteľné. Podľa výskumov je jedenie rafinovaných sacharidov spojené s rôznymi zdravotnými problémami, preto si na ne treba dať pozor a nejesť ich vo veľkom množstve. Ak môžete, je lepšie ich nahradiť prírodnými sacharidmi, ktoré sa bežne vyskytuje v ovocí, zelenine a orieškoch. Medzi rafinované cukry patria hlavne sladené nápoje, ovocné džúsy, biely chlieb, biele cestoviny, biela ryža a samozrejme cukor ako taký.
Ako pred vami v obchode ukryjú cukor
Výživové údaje na potravinách informujú o množstve cukru v jedle. No nepovedia vám koľko z toho cukru sú prírodné sacharidy a koľko sú rafinované sacharidy. Jedným z hlavných rafinovaných sacharidov sú pridané cukry, ktoré sú pridané do jedál pre zlepšenie chuti, textúry, zvýšenie trvanlivosti alebo iné vylepšenia. V potravinárskom priemysle majú pár trikov ako nenápadne zakomponovať pridané cukry do zloženia:
1. Nazvú cukor iným menom
Všetci pravdepodobne poznáme dva základné tipy cukrov glukózu a fruktózu. No cukor má veľmi veľa foriem ako napríklad sacharóza, maltóza, dextróza. Takže ak to končí na -óza je to s najväčšou pravdepodobnosťou forma cukru.
2. Cukor ako sirup
Kukuričný sirup, agávový sirup či javorový sirup, akýkoľvek sirup je iba inak spracovaný pridaný cukor. Tieto sirupy obsahujú glukózu a fruktózu väčšinou ešte vo väčšom množstve, takže na naše telo pôsobia rovnako.
3. Nahradia cukor “ zdravšou alternatívou“
Trstinový cukor či kokosový cukor alebo koncentráty ovocia sú tiež formou pridaných cukrov.
4. Dajú rafinované cukry tam kde by ste ich nečakali
Všetci vieme, že v koláči alebo v cukríkoch sa cukor nachádza. No v potravinárskych priemysloch pridávajú cukor do jedál, ktoré vám možno neprídu ani sladké alebo ich považujete za zdravé.
Cereálie, müsli
Cereálie a müsli sú jedným z obľúbených zdravých raňajok. Často však obsahujú prebytočné cukry len pre výraznú chuť a dlhšiu trvanlivosť. Na obale píšu (môžu písať), že obsahujú minerály a vlákninu, no neznamená to, že neobsahujú aj cukor. Pozor hlavne na cereálie a müsli s príchuťami, vtedy si môžete byť istí pridanými cukrami navyše pre dodržanie príchute.
Jogurt
Jogurt môže byť veľmi výživné a zdravé jedlo. No k ochuteným jogurtom patria aj pridané cukry, ktoré zabezpečujú príchuť jogurtu. Nízkotučné jogurty sa taktiež môžu javiť ako zdravšia alternatíva, no to čo jogurtu odobrali v tukoch nahradia cukrami aby to malo nejakú chuť.
Ovocné džúsy
Ovocné džúsy, tak ako ovocie, obsahujú nejaké vitamíny a minerály. No pre dlhodobú trvanlivosť a dobrú chuť je tu aj veľa pridaných cukrov. Okrem toho ovocie pridávané do džúsov a koncentrátov v procese stráca prirodzenú vlákninu, ktorú obsahuje. Odborníci varujú, že najviac cukru ľudia príjmu cez nápoje.
Športové nápoje
Športové nápoje alebo aj nápoje pre športovcov sa môžu zdať ako zdravý výber. Pravda je však taká, že tieto nápoje obsahujú veľké množstvá pridaných cukrov, ktoré sa dajú rýchlo premeniť na energiu. Športové nápoje si kupujte také, aby boli pre vašu aktivitu určené. Obsahujú aj rýchle cukry aj pomalé. Aby ste si nenarobili zbytočne problémy.
Fľaškové smoothie
Smoothie, ktoré si pripravíte sami doma môže byť veľmi zdravé a výživne. To neplatí pre smoothie v obchodoch. Tieto zvyknú obsahovať veľa pridaných cukrov vo forme sirupov alebo ovocných štiav len pre zvýraznenie chuti. Niektoré môžu obsahovať aj viac ako 96g cukru (24 čajových lyžičiek) v jednom balení.
Ako si správne vybrať
Treba si pamätať, že nie je cukor ako cukor. Naše telo potrebuje určitú dávku cukru pre energiu, no najľahšie stráviteľný cukor je v prírodnej forme. Napríklad jeden pohár mlieka obsahuje 3 čajové lyžičky cukru, no okrem toho aj proteíny, kalcium a vitamín D. Za to Cola obsahuje 6 čajových lyžičiek cukru a žiadne iné živiny.
Najlepšie je konzumovať ešte nespracované jedlo, prípadne si ho doma môžete sami pripraviť. Napríklad namiesto ochutených jogurtov si môžete biely jogurt doma ochutiť medom alebo ovocím. Müsli môžete vymeniť za ovsené vločky, ktoré si dochutíte podľa chuti. Namiesto ovocných džúsov si môžete zmixovať alebo odšťaviť ovocie. A ak sa vám zdá, že na toto všetko nemáte čas tak si aspoň poriadne prečítajte zloženie.
Diétny experti odporúčajú získavať polovicu kalórií zo sacharidov. Na druhej strane, iný hovoria, že sacharidy spôsobujú obezitu a cukrovku. Závisí to osobitne na každom človeku čo vám viac vyhovuje. Niektorým ľuďom sa lepšie darí pri nižšom príjme sacharidov zatiaľ čo iný ich jedia v dostatočnom množstve. Cukry netreba úplne vylúčiť. Treba si len dávať pozor na množstvo pridaných cukrov, ktoré denne skonzumujete.