SlezinaSlezina je hnedočervený orgán oválneho tvaru uložený v hornej časti brušnej dutiny vľavo, kde ho z väčšej časti chráni hrudný kôš – resp. niekoľko jeho spodných rebier. Ako súčasť tzv. lymfatického systému nášho tela má niekoľko dôležitých funkcií, ktoré organizmus chránia pred “napadnutím z vonku” – či už cudzorodými patogénmi či stresom. Ak si vaše telo predstavíte ako veľkomesto, tak lymfatický systém sú jeho policajti, požiarnici a smetiari a ich základňou je práve slezina. Pravdepodobne najdôležitejšou funkciou sleziny je tvorba protilátok, ktoré bojujú proti baktériám a ostatným mikroorganizmom. Slezina doslova očisťuje našu krv, udržiava správny počet krviniek (vyberá, ktoré červené krvinky sú už staré a nefunkčné a zároveň tvorí biele krvinky bojujúce s infekciami v tele) a hravo si poradí s niektorými odpadovými produktami metabolizmu.

Ak slezinu postihne nejaký chorobný proces, jedným z hlavných príznakov je jej zväčšenie, tzv. splenomegália. V extrémnych a pomerne raritných prípadoch sa môže slezina zväčšiť tak rýchlo a tak veľmi, že spontánne praskne a ohrozí celý organizmus životu nebezpečným vnútorným krvácaním. Procesov  v tele, ktoré môžu viesť k poškodeniu sleziny, je žiaľ mnoho. Z pohľadu ajurvédskej medicíny slezine škodí chladné a vlhké prostredie, konzumácia nadmerného množstva slaných a kyslých potravín, nadmerné preťažovanie organizmu a zlé trávenie. Moderná medicína ako najčastejšie príčiny ochorenia sleziny uvádza cirhózu pečene, infekčné ochorenia (bakteriálne, vírusové aj parazitárne), nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog, hematologické ochorenia vrátane leukémie a lymfómov, metastatické šírenie nádorového ochorenia, ochorenia lymfatického systému a autoimunitné ochorenia. To, že slezina “trpí”, sa navonok môže prejaviť celou škálou symptómov. Patria medzi ne: časté a opakujúce sa infekcie, nedostatok energie, anémia, zmena v chuti do jedla, náhle zmeny hmotnosti, poruchy trávenia.

V tradičnej čínskej medicíne má slezina významné postavenie. Podieľa sa na tvorbe krvi a regulovaní jej obehu, je zodpovedná za prúdenie živín do svalov a ostatných tkanív – ak je slezina oslabená,  postihnutému sa tvoria modriny, má slabé svaly a unavené končatiny. Slezina kontroluje energiu Qi, ktorá zabezpečuje, aby orgány boli na správnom mieste a nepodliehali gravitácii. V prípade ochorenia sleziny dochádza aj k prolapsu maternice, močového mechúra a vznikajú hemoroidy. Podobne ako Ajurvéda tak aj tradičná čínska medicína spája choroby sleziny so studenými potravinami, ktoré v nadmernej mierne označuje ako škodlivé, pričom ako “chladné” sa rozumejú aj surové potraviny, resp. ich nadmerná konzumácia (v ostrom kontraste s dnešným trendom raw stravovania).

Tak ako celé telo i slezina profituje s konzumácie potravín s antioxidačným potenciálom, ktoré bojujú s voľnými radikálmi a produktami tzv. oxidačného stresu v organizme. Medzi tieto potraviny patrí ovocie a zelenina pestrých farieb (čím farebnejšia, tým lepšia, ideálne však žiarivo zelená listová zelenina ako kel či špenát), proteínové “bomby” s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín ako napr. losos, orechy, semienka, nerafinované oleje (extra panenský olivový a kokosový olej), cesnak, zázvor, kurkuma a melasa. Naturopati sa v liečbe sleziny opierajú o overené bylinky, medzi ktoré zaraďujú púpavu, dráč a kosatec. Podzemná stonka kosatca obsahuje množstvo liečivých zložiek vrátane tzv. triterpenoidov, ktoré podporujú správnu funkciu celého lymfatického systému a sleziny. Obľúbenými a účinnými prostriedkami sú aj protizápalové esenciálne oleje, pričom mimoriadne vyzdvihovaným je oreganový olej.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *