Slivky, slivkový džem, slivovica. Všetky tieto pojmy úzko súvisia s našou históriou. Napriek tomu ich skutočný domov treba hľadať na území Ázie a Kaukazu. Veru áno, neverili by ste, ale je to „najspoločenskejšie“ ovocie. Ospevoval ju už Vergilius a Rimania si túto vybranú pochúťku nechali dovážať až z Damasku. V hrobkách slávnych Egypťanov sa našli slivky ako zásoby jedla, aby mŕtvy na druhom svete nehladoval. Do európskej kuchyne ju priviezli benediktíni. Zdomácnela najprv vo francúzskej kuchyni a odtiaľ potom podnikla víťazné ťaženie celou Európou.
100 g sliviek obsahuje až 85 percent vody a s 210 KJ nepatria medzi kalorické bomby, takže ľahko zahasia smäd a sú vynikajúcou voľbou pri redukčných diétach. V ovocí je asi 10 percent cukru, ďalej vitamín C, rad organických kyselín, z ktorých spomenieme aspoň kyselinu jablčnú. Slivky sú tiež zásobárňou provitamínu A a vitamínov skupiny B. Taktiež obsahujú pektíny, polysacharidy, minerálne látky ako fosfor, draslík, vápnik, síru, horčík, a železo. Vynikajúcou prednosťou týchto plodov je aj nízky obsah sodíka. Obsah vitamínov v slivke je pomerne nízky, s výnimkou vitamínu E, značný význam majú ale spomínané minerálne látky: draslík, fosfor, horčík, vápnik a síra. Jej dieteticko-liečebná úloha je síce menej známa, avšak významná. Slivku možno konzumovať v akomkoľvek stave: surovú, varenú, pečenú, sušenú i kompótovanú.
Vzhľadom k vysokému obsahu fosforu a draslíka je vhodné podávať ju pri chorobách krvného obehu, reumatizme, dne, pri obličkových a pečeňových problémoch. Vďaka vysokému obsahu E chráni pred aterosklerózou, srdce pred infarktom, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a má pozitívny vplyv v klimaktériu. Slivky boli rovnako označené ako účinný faktor pred rakovinou (obsiahnuté flavonoidy rutín a kvercetín majú antioxidačný účinok – preventívne stačí zjesť päť až šesť sliviek denne, môžu byť aj sušené). Štúdia amerických vedcov ukázala, že konzumácia sušených sliviek vynikajúco pôsobí proti strate kostnej hmoty. Sušené slivky sú prírodné antioxidanty a spolupôsobia pri prevencii osteoporózy, najmä u žien v prechode.
Pri vymenovávaní kladných účinkov sliviek treba spomenúť to najdôležitejšie. Svojim pôsobením prečisťujú organizmus, zbavujú ho toxických odpadov a kyseliny močovej, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe dny a reumatizmu. Cez zimu, teda v čase nedostatku čerstvých plodov, je dobré zásobiť sa sušenými slivkami. Starý, osvedčený recept, odskúšaný mnohými generáciami, radí vždy večer zaliať niekoľko sliviek vodou, a potom ráno nalačno nielen zjesť namočené plody, ale vypiť i šťavu, v ktorej boli namočené. Je to vynikajúci pomocník proti zápche. Lekári pri chronickej zápche odporúčajú ako prírodné preháňadlo sušené slivky, ktoré sú bohaté na vlákninu. Pri rôznych liečivých slivkových diétach stačí skonzumovať asi 12 kusov čerstvých či sušených plodov denne. A ešte jedna dôležitá rada. Slivky sa nesmú zapíjať vodou.