srdceMáme srdce “na pravom mieste”?

Srdce je mimoriadne efektívna svalová pumpa, ktorou úlohou je udržiavať krvný obeh v ľudskom tele a tak zabezpečiť kolobeh živín, kyslíka a ich metabolitov k cieľovým orgánom. Pracuje nepretržite od šiesteho týždňa prenatálneho vývoja dieťaťa až do smrti a počas svojej “kariéry” vykoná kus práce. Aj keď mnoho ľudí si myslí, že srdce sa nachádza v ľavej časti hrudníka, v skutočnosti je na najbezpečnejšom mieste v hrudnom koši – priamo za pevnou hrudnou kosťou. Len jeho pomerne pohyblivý hrot zasahuje do ľavej časti hrudníka – preto si na tomto mieste dokážeme jednoducho nahmatať jeho tlkot. Skladá sa zo štyroch dutín – dvoch komôr a dvoch predsiení. S každým úderom srdca sa do krvného obehu vypudí približne 60 až 90 mililitrov krvi, pričom za minútu toto množstvo predstavuje cca 4 až 5 litrov, čo je presne množstvo krvi, ktoré je v ľudskom tele. Každú minútu teda naše srdce prepumpuje všetku krv, ktorá je v našom tele. Niet divu, že každé ochorenie srdcovocievneho systému tak zásadne ovplyvňuje kvalitu života pacienta.

Koronárna choroba srdca – tichý zabijak

Rozhodne najzávažnejším chorobným stavom, ktorý postihuje srdce, je obávaná koronárna choroba. Spolu s onkologickými ochoreniami už po desaťročia tróni na prvých miestach v rebríčku príčin úmrtí v rozvinutých “západných” krajinách. Jedná sa o ochorenia zapríčinené nahromadením aterosklerotických plakov v tzv. koronárnych cievach, ktoré ako koruna objímajú dookola srdcový sval a zabezpečujú jeho výživu a dodávku kyslíka do jeho buniek. Plaky zužujú priesvit cievy a bránia dostatočnému prúdeniu krvi. Keď toto zúženie dosiahne kritickú hranicu, vzniká kritická ischémia srdcového svalu, poruchy srdcového rytmu až infarkt myokardu (t.j. odumretie nedokrvenej časti svalu), ktorý môže viesť k náhlemu úmrtiu.

Liečba koronárnej choroby – moderná a alternatívna medicína ruka v ruke

Medzi konvenčné metódy liečby koronárnych choroby srdca patria lieky na znižovanie hladiny tukov v krvi, lieky na “riedenie krvi” rozpúšťajúce krvné zrazeniny, pri rozvinutých príznakoch však k slovu prichádzajú intervenčné metódy – zavedenie balónikov na spriechodnenie upchatých ciev či bypassové operácie na špecializovanom kardiochirurgickom pracovisku. Tieto techniky sa však zameriavajú na dôsledky koronárnej choroby srdca a ich liečbu. Príčiny vzniku tohto ochorenia sa snaží eliminovať a liečiť alternatívna medicína spôsobmi, ktoré si priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Zdravá strava bohatá na antioxidanty, pravidelný pohyb, málo stresu a duševná pohoda sú snáď najznámejšie a najdôležitejšie spôsoby, ako si udržať zdravé srdce. V jedálničku nezabudnite na dostatok omega-3 polynenasýtených mastných kyselín, ktoré unikátnymi mechanizmami znižujú hladinu triacylglyceridov v krvi, znižujú mieru vzniku krvných zrazenín, výskyt porúch srdcového rytmu a znižujú krvný tlak. Populárny cesnak znižuje krvný tlak u pacientov z hypertenziou (o 10-12 mmHg pri systolickom krvnom tlaku a o 6-9 mmHg pri tlaku diastolickom) a tiež upravuje hladinu tukov v krvi. Populárnymi bylinkami sú aj ginko biloba a ženšen, ktoré majú kardioprotektívny účinok, zlepšujú prekrvenie v srdcovom svale a oddiaľujú vznik srdcového zlyhania.

Kvety a listy rastliny hlohu sú dokázateľne efektívne v liečbe srdcového zlyhania – dokonca v Nemecku sú oficiálne kategorizované a odporúčané ako liečba u pacientov so srdcovým zlyhaním v 2.štádiu. Hloh zvyšuje toleranciu kardiovaskulárnej záťaže pri cvičení, znižuje spotrebu kyslíka srdcovým svalom a zlepšuje subjektívne symptómy u pacienta – najmä pocit nedostatku vzduchu, slabosť a závraty. Štúdia objektívne potvrdila, že užívanie extraktu z hlohu znižuje riziko vzniku náhlej smrti u pacientov s ťažkým zlyhávaním ľavej komory srdca.

Okrem stravy a byliniek majú signifikantný vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému aj relaxačné techniky, meditácia, cvičenie jogy a tai-chi. Rovnako efektívne sú aj niektoré metodiky manipulačných techník – akupresúra, chiropraktická manipulácia, reflexná terapia, masáže a techniky spinálnej manipulácie. Osobitou kategóriou sú tradičné metódy vychádzajúce zo stáročných poznatkov ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny – predovšetkým akupunktúra, ktorá v posledných rokoch zažíva svoju renesanciu. V článku o spojitosti srdca, únavy a športu sa dočítate ďalšie užitočné informácie ako sa starať o svoje srdce.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *