clenok, bolest clenkaHovorí sa že členok je jeden z najviac zraňujúcich sa kĺbov. Niet ani divu, veď ho využívame prakticky neustále. Nezaobídeme sa bez neho, pokiaľ sa chceme presunúť z jedného miesta na druhé. Členok býva namáhaný z viacerých dôvodov ako napríklad povrch, obuv, nadváha a pod., preto by sme si mali dávať na tieto veci veľký pozor.

Čo je členok?

Patrí medzi zložité kĺby. Vďaka členku je človek schopný pohybovať sa akýmkoľvek smerom. Členok tvorí systém kosti, ktorý je spojený spolu chrupavkou, väzmi a svalmi. Členok spája tri hlavné kosti, tibiu, fibulu a talus.

Funkcia členku

  • Rozloženie telesnej hmotnosti človeka na celú plochu chodidla
  • Stabilita tela s jeho vertikálnou polohou pri chôdzi
  • Zmierňuje otrasy pri chôdzi alebo behu

Najčastejšie dôvody poškodenia členkového kĺbu

  • Nedostatočná rozcvička, aj keď patrí členok medzi štatisticky najviac zraňujúce sa kĺby, mnohý športovci na to zabúdajú a nedostatočnou prípravou pred záťažou si spôsobujú často krát zbytočné zranenia.
  • Zlá pohyblivosť dolnej končatiny, s tým má dosť spoločné aj nesprávna obuv, ktorá nám môže nohu dávať do nesprávnej polohy, čím sa postupne poškodzuje členkový kĺb.
  • Nerovnomerná dĺžka nôh, je to častý problém, za ktorý si však človek nemôže. Ako prevencia sa zvyknú používať špeciálne vložky do topánok, ktoré slúžia na vyrovnanie dĺžky nôh.
  • Mladý vek, v dôsledku toho, že svaly, šľachy a väzy, ktoré deti v mladom veku nadobudnú, nemajú ešte dostatočnú pevnosť a o hybnosť, preto sa pri náročnejšom a namáhavejšom pohybe zvyknú často poraniť.

Športy a členok

Asi najviac zaťažujúce pre členok sú loptové hry a beh. Prečo je tomu tak? Beh, ako aj loptové hry sú v podstate doskoky na nohy, ktoré spôsobujú namáhanie kĺbom členku a kolien.  Preto by ste si vždy mali dávať pozor na to, aby obuv ktorú máte bola vhodná na danú činnosť. Obzvlášť pozornosť by ste mali venovať aj rozcvičke pri týchto aktivitách, vďaka čomu môžete znížiť riziko poranenia daného kĺbu.

Poranenia členku

Poranenie členku sa delí do 3 stupňov podľa ich závažnosti.

  • 1. stupeň Natiahnutie väzov = ešte nie je tak závažný, pretože ešte nie je prerušená vonkajšia štruktúra väzu. Pri prvom stupni dochádza k drobným trhlinkám, po ktorých ostáva jazva. V prípade, že ste mali viac krát poranený členok, môže dôjsť k jeho opätovnému poškodeniu práve v tom väze, ktorý bol poškodený a oslabený. V takom prípade by ste tomu mali prispôsobiť aj vaše fyzike aktivity, poprípade fixáciu vášho členku.
  • 2. stupeň Čiastočné pretrhnutie väzov = nastáva vtedy, keď je štruktúra väzu poškodená, ale nie je ešte úplne pretrhnutá. Pri tomto stupni dochádza pri chôdzi a došľapovaní k tzv. rupnutiu v členku, pričom dochádza k postupnému poškodzovaniu klubového puzdra. Tento stupeň je už vážnejší, preto by ste mali upustiť od fyzických aktivít. Je potrebné si nohu začať chladiť a stiahnuť nejakou elastickou bandážou. Následne by ste mali ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
  • 3. stupeň Úplne pretrhnutie väzov = je to ten najhorší možný scenár, aký sa vám môže stať, ak sa samozrejme nepočíta pretrhnutie achilovky. Pri pretrhnutí väzu dochádza k porušeniu stability kĺbu, klubového puzdra a k poškodeniu chrupaviek.

Chronické poškodenie – pokiaľ zanedbáte a nebudete liečiť svoj členok, môže dôjsť k chronickému poškodeniu, teda dochádza k uvoľňovanie postihnutých tkanív, k nedostatočnému vyživovaniu týchto tkanív a následného prechodu do tohoto chronického stavu. Členok začína byť nestabilný a pri slabej zaťaží sa môže poškodiť.

Prevencia zranenia členku – ak ste športovo založený človek a pohyb je pre vás neodmysliteľná súčasť života, odporúčam pri pohybových aktivitách využívať bandáž alebo tejpovací pásik, ktorý slúži na spevnenie daného miesta poranenia. Každopádne by ste prvé dni mali voliť čo najmenšie zaťaženie, záleží to samozrejme od stupňa poranenia. Na záver článku si môžete pozrieť video, kde sa dozviete akými cvikmi si môžete spevniť členok a jeho mobilitu.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *