Tekvica je výborné diétne a liečivé jedlo pre žalúdočné choroby. U ľudí trpiacich na obezitu, reumu, obličkové a srdcové choroby či diabetes je tiež známa svojim liečivým účinkom. Obsah vody, draslíka, balastných látok vyvoláva močopudný účinok. a pomáha odstraňovať zápchu. Je ideálnou zoštíhľujúcou látkou, ak sa jemne okorení.

Tuk obsiahnutý v tekvicovom semene patrí medzi najvzácnejšie rastlinné tuky. Približne 80 % mastných kyselín je nenasýtených, dokonca z toho ešte 50-60 % sú viackrát nenasýtené. Vo veľkom množstve prítomné životu nevyhnutné, viackrát nenasýtené mastné kyseliny sú dôležitými doplnkami plnohodnotnej výživy. Do organizmu ich treba dostávať pravidelne, lebo sú nevyhnutnými stavebnými prvkami pre tvorbu vitamínu D, hormónov a bunkových stien. Takto značne ovplyvňujú dopravné priebehy, enzýmové reakcie, bunkové imunitné reakcie v tele.

Kvôli priaznivej kombinácii mastných kyselín je tekvicový tuk ľahko stráviteľný. Obsah PHYTOSTERÍNU v porovnaní s inými rastlinnými tukmi sa úplne odlišuje v množstve a kvalite. Preto mu pripisujú zvláštne liečivé účinky pri liečení bolestiach prostaty. Je tiež pozoruhodný účinok phytosterínov znižovania cholesterolu. Medzi rastlinnými olejmi je jedinečný obsah skvalénu. Funguje ako vedúci prvok. Aj skvalén redukuje hladinu cholesterolu v organizme. Meraním obsahu skvalénu je možné zistiť aj časti zmesí iných rastlinných olejov. Jeho bielkoviny obsahujú niekoľko vzácnych, životu nevyhnutných aminokyselín. Citrullin je taká aminokyselina, ktorá funguje ako katalyzátor pri produkcii moču v rámci strednej látkovej premeny, pri prostatových ťažkostiach v prvom štádiu vyvíja reakciu.
Zvláštny význam treba pripisovať aj aminokyseline Cucurbitin.

V tekvicových semenách nájdeme tiež veľmi hodnotné tuky, esenciálne mastné kyseliny skupín Omega 3 aj Omega 6, celú škálu aminokyselín a asi štvrtinu obsahu tvoria proteíny. Semená sú jedným z najbohatších zdrojov aminokyseliny tryptofanu, ktorej zastúpenie vo výžive väčšiny ľudí je dosť nízke, pretože táto aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné spracovanie. Má pritom priamy vplyv na hladinu serotonínu, stimuluje jeho vyplavovanie v mozgu, čím môže priaznivo ovplyvniť náladu alebo depresiu. Skrátka, tekvicové semienka sú veľmi hodnotnou lahôdkou z rastlinnej ríše a nadmieru prínosnou zložkou nášho jedálnička.

Z minerálnych látok má význam spomenúť draslík a selén. Draslík má silný močopudný účinok. Selénu v tekvici môžeme obzvlášť nájsť veľa (oveľa väčšie množstvo, ako rastlinné potraviny v priemere obsahujú), je vzácny aj z lekárskeho hľadiska, predovšetkým je dobrý na liečenie ochorení močových ciest. Rozšírený účinok je založený na prítomnosti viacerých vnútroobsahových prvkov. Vitamíny E a B komplet dopĺňajú zoznam vzácnych prvkov. S obsahom 20-30 mg% E vitamínu tekvicové semeno počas výskumov sa zdalo veľmi účinným v prípade srdcových, krvno-obehových nepravidelnostiach, neplodnosti, sklonu skorého pôrodu, ochabnutia svalov, klimaxových ťažkostiach a tkanivových zmien, napr. prostatová hypertrópia.tekvica

Vitamín E ovplyvňuje aj konštrukčnú kvalitu hladkého a pásikového svalstva. V samotnom oleji vitamín E blokuje oxidačné reakcie. Takto chráni nenasýtené mastné kyseliny a zabraňuje žlknutiu. Vitamíny B zohrávajú v tele dôležitú úlohu v procesoch nervových a látkovej premeny. Priaznivý je aj obsah vitamínov skupiny B (okrem B12), vrátane B17, ktorý má protinádorový efekt. V konečnom dôsledku je pre tekvicu charakteristický obsah karotínoidu, ktorý udáva farbu produktu a chýba v iných rastlinných tukoch.

Tekvicové semienka môžeme jesť samotné. Sú ale výborné ak je pridáte do müsli, domáceho pečiva, či šalátov. Tekvicové semienka chutia tiež skvele opražené. Stačí ich na miernom ohni na troške oleja opražiť, ľahko osoliť a usušiť.

Výživová hodnota tekvicových semienok na 100 g:
Energetická hodnota ……. 2.417 kJ/582 kcal
Bielkoviny ……. 24,5 g
Sacharidy ……. 17,8 g (z toho cukor ……. 1,0 g)
Tuky ….. 45,9 g (z toho nasýtené mastné kyseliny 8,7 g, jednoduché nenasýtené mastné kyseliny 14,3 g, viacnásobné nenasýtené mastné kyseliny 20,9 g)
Vláknina ……. 3,9 g
Sodík ……. 0,018 g
1BE=78,00 g

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *