tenke crevoTenké črevo je orgánom tráviacej sústavy – z jednej strany sa napája na žalúdok a pokračuje do hrubého čreva. Anatómia odlišuje tri osobité časti tenkého čreva: dvanástnik, lačník a bedrovník, v ktorých prebiehajú najzásadnejšie procesy trávenia potravy. Tenké črevo má dĺžku približne 5 až 6 metrov a priesvit približne na šírku stredného prsta dospelého človeka. Sliznica tenkého čreva má zaujímavú štruktúru pokrytú množstvom rias viditeľných voľným okom, na ktorých sú ešte milióny drobných rias pozorovateľným len mikroskopom. Toto nariasenie má za následok, že niekoľkometrové tenké črevo má sliznicu s povrchom ako futbalové ihrisko – nečudo, že procesy vstrebávania živín v ňom prebiehajú tak efektívne.

Do tenkého čreva prichádza potrava dôkladne poprežúvaná v ústnej dutine a natrávenia tráviacimi enzýmami žalúdka. V dvanástniku táto hmota vyzerá ako polotekutá kašovitá hmota, do ktorej sa primiešajú tráviace enzýmy produkované pankreasom a žlč produkovaná pečeňou. Peristaltickými pohybmi sa posúva celým priebehom tenkého čreva a po dlhých šiestich metroch a niekoľkých hodinách trávenia do hrubého čreva pritečie takmer vodnatý obsah plný nestrávených zvyškov toho, čo kedysi boli raňajky, obed či večera.

Tenké črevo však často býva i epicentrom ochorení tráviaceho traktu. Medzi najčastejšie z nich patrí dvanástnikový vred, celiakia, Crohnova choroba, rakovina tenkého čreva, syndróm dráždivého čreva a nerovnováha črevnej mikroflóry. Najčastejšími príznakmi týchto ochorení sú  chronická bolesť brucha, kŕče, hnačky či zápcha, nafukovanie, príznaky nedostatku živín pri ich nevstrebávaní. V kritických štádiách týchto chorôb sa môže pridružiť krvácanie z tráviaceho traktu či príznaky črevnej obštrukcie, ktorá môže postihnutého priviesť až na operačný stôl.


Prierez tenkého čreva

Alternatívne postupy v boji s ochoreniami tenkého čreva

Niektorí autori odporúčajú bezgluténovú diétu ako univerzálny nástroj na udržanie zdravého tenkého čreva. Vedecké štúdie však potvrdili jej význam len u pacientov s potvrdenou intoleranciou lepku bez jednoznačného benefitu pre tých, ktorí celiakiu nemajú. Všetci však profitujú pri zmene stravy s vylúčením alebo aspoň obmedzením sladkých a škrobových pokrmov, ktoré vedú k nafukovaniu, nevoľnosti a poruchám vyprázdňovania. Vhodné je tiež pravidelné užívanie probiotík a fermentovaných potravín – napr. Bryndze, kvalitného jogurtu, kefíru alebo kyslej kapusty.

Alternatívna medicína sa v boji za zdravé tenké črevo opiera o silu bylín a extraktov z nich. Mimoriadne účinné preparáty, ktoré podporujú rast zdraviu prospešnej a ochrannej mikroflóry v tenkom čreve sú: extrakt zo semien grapefruitu, oreganový olej, cesnak, extrakt v listov olivovníka a tzv. berberín – rastlinný alkaloid známy v tradičnej čínskej medicíne, ktorý je extraktom z rastliny lastovičníka (Chelidonium majus).

Akupunktúra a akupresúra pracuje s energiami a ich prúdením, ktoré priamo súvisia s činnosťou tráviaceho traktu. V našich podmienkach vyžaduje pátranie po terapeutovi špecializujúcom sa na tieto techniky o čosi viac úsilia, avšak benefit týchto postupov tradičnej čínskej medicíny je overený stáročiami.

Ako uvádzame aj vyššie, pri ochoreniach tenkého čreva je jedným z najzávažnejších dôsledkov nedostatočná absorbcia živín, ktorej možno predchádzať konzumáciou tzv. mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, známymi pod skratkou “MCT”. Okrem nutričného potenciálu majú aj preukázaný protizápalový účinok v celom organizme. Ich prirodzeným zdrojom je kokosový olej.

Keďže alternatívna medicína aj alopatia súhlasne potvrdzujú prepojenie stavu mysle a tráviaceho traktu (napríklad pri vzniku peptických vredov duodena), psychosomatická zložka je neodmysliteľnou súčasťou liečby ochorení tenkého čreva. Medzi najčastejšie formy terapie patrí meditácia, relaxačné techniky, hypnoterapia a kognitívne – behaviorálna terapia. Vyskúšať môžte aj črevnú kúru.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *