tmava cokoladaKaždý vie o čo sa jedná, nieje nikto kto by ju v živote neochutnal, každý pozná jej neodolateľnú chuť a predsa nie každý vie koľko pozitív má v sebe. Samozrejme reč bude len o kvalitnej vysokopercentnej čokoláde a nie o „odpade“ čo bežne dostať na pultoch v obchodoch. Takže načo je dobrá čokoláda?

Čokoláda je okamžitým zdrojom energie pre telo i ducha, ovplyvňuje neurotransmitéry v našom mozgu, a tým odstraňuje napätie a stres a vyvoláva v nás pocit pohody a pokoja. Dôležitou súčasťou čokolády je kakao obsahujúce alkaloidy – theobromín a kofeín (ten sa nachádza v desaťkrát väčšom množstve), teda látky známe svojimi povzbudzujúcimi účinkami. Čokoláda obsahuje vysoký podiel antioxidantov, magnézium, vitamín B (priaznivo pôsobí na kožu a nervy), kalcium pre pevné kosti a železo pre tvorbu krvi.

Chráni srdce i mozog
Pravidelná konzumácia malého množstva čokolády s vysokým obsahom kakaa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín. Čokoláda poskytuje nášmu telu ochranu pred voľnými radikálmi, ktoré sú považované za jednu z príčin rakovinového ochorenia. A to vďaka látkam zo skupiny bioflavonoidov, ktoré majú výrazné antioxidačné účinky. Tieto priaznivé účinky sa týkajú predovšetkým horkej čokolády, ktorá má pre svoj vyšší obsah kakaa až dvojnásobnú antioxidačnú aktivitu.
Čokoláda je aj zdrojom horčíka, ktorý priaznivo pôsobí na funkcie mozgu. Tento prvok navyše chráni telo pred srdcovými chorobami, infarktom, vysokým krvným tlakom a obličkovými kameňmi a podporuje rast kostí. Okrem toho kakao obsahuje tryptofán, látku, ktorá zvyšuje hladinu tzv. hormónu dobrej nálady mozgu – serotonínu. Čokoláda obsahuje aj fenylethylamín, patriaci do kategórie povzbudzujúcich prostriedkov. Jeho prítomnosť napomáha zvyšovať aktivitu tých častí mozgu, ktoré kontrolujú našu schopnosť sústrediť sa. Pitie čokoládových nápojov alebo konzumácia čokolády zlepšuje prekrvenie mozgu. Výskum Nottinghamskej univerzity potvrdil, že v priebehu dvoch až troch hodín boli vďaka pôsobeniu flavonoidov kľúčové časti mozgu výrazne viac prekrvené. Dobrá správa pre každého, koho čaká náročný deň v práci, či pri štúdiu. Toto prekrvenie mozgu podľa vedcov môže navyše spomaliť efekty starnutia mozgu.

Proti kašľu
Ak si denne doprajete 45 gramov čokolády, urobíte dobrú službu svojmu srdcu a cievam. Mary Englerová z Kalifornskej univerzity však tvrdí, že srdcu nie je jedno, po akej čokoláde siahnete. Svedčí o tom dôkaz: jednej skupine dobrovoľníkov podávala dva týždne každý deň 45 gramov horkej čokolády, druhej skupine rovnaké množstvo mliečnej čokolády. Ultrazvukovým vyšetrením ciev sa zistilo, že osobám, ktoré dostávali tmavú čokoládu, sa cievy rozšírili o desať percent. Konzumentom mliečnej čokolády sa cievy, naopak, mierne zúžili. Englerová dospela k záveru, že čím je čokoláda tmavšia, tým je v nej väčší podiel flavonoidov, teda látok, ktoré chránia pred zrážaním krvi, a tým aj pred infarktom a mozgovou príhodou. Podľa americkej štúdie obsahuje malá tabuľka tmavej čokolády toľko flavonoidov ako šesť jabĺk, štyri a pol šálky čaju, 28 pohárov bieleho vína alebo dva poháre červeného vína a jej konzumácia má podobný vplyv ako malé dávky acylpyrínu.
Čokoláda obsahuje tajomstvo liečenia dráždivého kašľa – v kakau sa nachádza látka, ktorá na dráždivý kašeľ účinkuje lepšie ako kodeín, používaný vo väčšine tradičných liekov. Na dosiahnutie žiadúceho efektu treba však zjesť najmenej 25 čokoládových tyčiniek. Maďarskí vedci dokázali, že príbuzné zlúčeniny teobromínu, ktorý sa nachádza výlučne v kakaových bôboch, uľavujú pri astme.

Elixír mladosti?
Hamburský cukrár Adolf Andersen spolu s doktorom Michaelom Kentzom vynašli prvú čokoládu na svete, ktorá pôsobí proti starnutiu.
Čokoláda je horká a pridáva sa do nej mango a sójové mlieko. Jej vynálezcovia sú presvedčení, že nás urobí nielen šťastnými, ale aj mladými. „Horká čokoláda obsahuje trikrát viac kakaa ako mliečna, takže má vysokú koncentráciu fenyletylamínu a polyfenolu“ – vysvetľuje
M. Kentze. „Kakao a fenyletylamín zrýchľujú tep a vyvolávajú pocity pohody. Zvyšujú aj distribúciu hormónov serotonínu, dopamínu a noradrenalínu, takže človek je veselší. Sójové mlieko znižuje menštruačné ťažkosti u žien a spevňuje pokožku a mužov chráni pred problémami s prostatou. Mango zas obsahuje enzýmy, ktoré aktivizujú metabolizmus a sú účinné proti zápalom.“
Vynálezcovia však upozorňujú, že konzumácia ich čokolády pri nezdravom životnom štýle nebude mať veľký účinok. Odporúčajú zjesť jednu-dve pralinky na konci dňa a dať si k nim šálku čaju.

Tehotné ženy a čokoláda
Dobrá správa pre budúce mamičky: čokoláda konzumovaná počas tehotenstva má priaznivý vplyv na dieťa. Vedci z Helsinskej univerzity požiadali 300 tehotných žien, aby si zaznamenávali konzumáciu čokolády a úroveň stresu, zistili, že každodenná dávka čokolády mala pozitívny vplyv na správanie potomka. Šesť mesiacov po narodení dieťaťa, matky, ktoré čokoládu jedli, tvrdili, že u dojčiat sa prejavuje viac reakcií, najmä úsmev a smiech. Deti stresovaných žien, ktoré pravidelne konzumovali čokoládu, mali menší strach z nových situácií ako deti stresovaných žien, ktoré ju nejedli. Jedna z úvah hovorí o tom, že sledovaný účinok môže byť výsledkom pôsobenia chemikálií obsiahnutých v čokoláde a spojených s pozitívnou náladou, ktoré sa dostali do tela dieťaťa v maternici.
Čokoláda ženy často vzrušuje viac ako mužské idoly. Tvrdia to britskí vedci, ktorí uskutočnili zaujímavý pokus so skupinkou dobrovoľníčok, ktorým premietali striedavo fotografie vyhlásených mužských hollywoodskych hrdinov a rôznych sladkostí. Zisťovali pritom, ako sa mení ich tepová frekvencia. Výsledok prieskumu bol dosť šokujúci: muži prehrali na celej čiare. Zatiaľ čo pohľad na jednotlivé idoly rozbúšil ženské srdce rýchlosťou od 90 do 105 tepov za minútu v závislosti od premietaného krásavca, čokoládové pralinky zaznamenali frekvenciu 122 tepov za minútu. Zaujímavé však je, že čím boli dobrovoľníčky mladšie, tým viac ich vzrušovala čokoláda.

Na krvný tlak
Ak máte vysoký krvný tlak, mohla by byť čokoláda jedným z liekov vo vašom arzenáli. Flavonoidy obsiahnuté v kakau pomáhajú vyrovnávať a optimalizovať krvný tlak. Treba však siahnuť po čistej tmavej čokoláde, ako potvrdil výskum nemeckých lekárov.

Vylepší náladu a posilní
Každý má občas zlú náladu, ak vás však prenasledujú depresívne stavy dlhšie, môžete siahnuť práve po čokoláde. Kofeín a iné chemikálie obsiahnuté v tmavej čokoláde pôsobia ako antidepresíva, partnerke čokoládu dajte aj v rámci PMS. Jedna z chemických látok obsiahnutá v čokoláde dokonca dokáže navodiť pocit „čerstvej zamilovanosti“. Tak prečo to neskúsiť?

Znižuje riziko infarktu
Výskumníci z Univerzity Johna Hopkinsa zistili, že pravidelná konzumácia niekoľkých kociek tmavej čokolády dokáže znížiť riziko infarktu až o 50 percent. Slovo prevencia tak na základe týchto zistení dostáva nový, veľmi „chutný“ význam, čo poviete?

Čokoláda pomáha…
Okrem iného aj pri chronickej únave. Pacienti trpiaci týmto ochorením konzumovali 85 percentnú tmavú čokoládu každý deň a ich stav sa výrazne zlepšil. Iná štúdia dokázala, že tmavá čokoláda znižuje zlý cholesterol a zvyšuje hladinu toho „dobrého“, napomáha tiež telu rýchlejšie vyrovnávať hladinu cukru v krvi a dokonca pomáha pri dlhotrvajúcom kašli, pretože kakao obsahuje účinnú látku theobromine.

Čokoládová masážcokoladova masaz

Patrí medzi perly masáží a skrášľujúcich procedúr. Je výborná na vyhladenie a skrášlenie pokožky, celulitídy, na získanie dobrej nálady, odplavenie toxických látok, či uvoľnenie stuhnutých svalov. Vďaka masáži a zábalu telo cez pokožku vstrebáva vitamíny, aminokyseliny, minerály a antioxidanty. Harmonizuje celé telo.
Procedúra začína peelingom (káva, kokos, mak…), ktorý očisťuje pokožku a zbavuje ju vrchnej vrstvy odumretých buniek. Následne sa pootvárajú všetky kožné póry, čo v konečnom dôsledku má veľký význam. Takto očistená a uvoľnená pokožka je pripravená na nanesenie teplej čokolády. Tá rozšíri absorpčnú schopnosť pokožky, lebo kožné póry sa viac otvoria a krvné kapiláry sa rozšíria. Pokračujeme príjemnou relaxačnou masážou. Procedúru ukončíme čokoládovým zábalom. Počas aplikácie jej intenzívna vôňa pôsobí aromaterapeuticky, stimuluje produkciu endorfínu, čo znásobuje zážitok z masáže. V spojení s relaxačnou hudbou nastáva úplná relaxácia, úplná duševná i telesná pohoda.

Účinky:

 • príjemný relax
 • uvoľňuje vodu v podkoží
 • podporuje odtok lymfy
 • zvláčňuje, hydratuje a tonizuje pokožku
 • zabraňuje starnutiu pokožky
 • zabezpečuje kvalitnú starostlivosť o pokožku (vitamíny, minerály, antioxidanty)
 • potláča celulitídu
 • pôsobí proti bolesti, stresu a únave
 • odplavuje toxíny
 • uvoľňuje svaly
 • stimuluje zmysly
 • intenzívna vôňa stimuluje produkciu endorfínu – hormónu šťastia

Kontraindikácie:

 •     tehotenstvo
 •     vysoký krvný tlak
 •     zápaly
 •     infekčné ochorenia (žltačka, HIV, bradavice …)
 •     otvorené rany, kožné ochorenia, plesňové a hubové ochorenia
 •     alergia na čokoládu
 •     onkologické ochorenia

Ešte raz dodám, že treba siahnuť len po vysokopercentnej čokoláde, ja odporúčam len viac ako 80%, čím viac tým lepšie a tým menej prísad v nej.

Dobrú chuť a na zdravie

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *