tymianTymián sa používa už veľmi dlho ako korenie a to hlavne v stredomorskej kuchyni. Využitie nachádza na obohatenie chuti pizze, rôznych mäsových pokrmov ale aj omáčiek. Dobre pôsobí na trávenie a uľahčuje spracovanie strukovinových či mastnejších jedál. Kto pozná provensálske korenie, vie že tymián je jeho základnou zložkou. Korenina sa dobre kombinuje s ostatnými korenistými bylinkami ako sú oregano, bazalka ale aj cesnak. Prezývaný je vo Francúzsku aj ako penicilín chudobných, pretože sa radí medzi najsilnejšie rastlinné antibiotiká a má antiseptické a dezinfekčné účinky.

Používa sa aj pri prechladnutiach, zápaloch dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva. Tymián je poloker vysoký okolo 40 cm a kvitne od mája do septembra. Má rád vzdušné, piesočnaté a kamenisté pôdy bohaté na vápno a humus. Patrí do čeľade hluchavkovitých a je blízkym príbuzným materinej dúške. Využíva sa aj na prípravu čaju, ktorý je vhodný pri liečení krčných a hrudných infekcií. Zmierňuje zlé trávenie a pomáha pri žalúdočných problémoch. Ďalej je nápomocný pri nespavosti, podpore bielych krviniek, čím nepriamo zvyšuje odolnosť voči infekciám. Zabudnúť nemôžme ani na jeho pomoc ako analgetika pri ochoreniach kĺbov a svalov.

Tymiánová silica je taktiež využívaná do aromalámp na inhaláciu, do kúpeľov a pod. Rastlina obsahuje viac ako 3,5% silice, ďalej látky ako tymol, p-symol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol. Obsiahnuté sú aj horčiny, saponíny, organické a flavonidové kyseliny či 10% trieslovín. Využite tymián aj ako kloktadlo a budete mu vďační za jeho antiseptické účinky a sviežu vôňu ústnej dutiny. Treba si však dať pozor na použitie čistej silice. Nesmie sa užívať vnútorne pretože môže spôsobiť nevoľnosť a zle vplývať na dýchacie centrum. Využitie nachádza aj v kozmetike v rôznych pleťových vodách, vôd po holení, krémoch, sprejoch, zubných pást, pretože jeho zložky dobre regenerujú pokožku.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *