Ide o poruchu zníženého množstva hemoglobínu v krvi. Každá červená krvinka obsahuje približne 35% hemoglobínu. Hemoglobín viaže na seba kyslík a oxid uhličitý. Keďže je v krvi namerané malé množstvo hemoglobínu, je červených krviniek tak isto málo. Vo väčšine prípadoch je chudokrvnosť zapríčinená nedostatkom železa. Anemický človek má automaticky zníženú výkonnosť, býva často slabý, má zvýšený pulz, trpí dýchavičnosťou a bolesťami hlavy. Je to priama nadväznosť na nedostatok kyslíka. Zistiť krvným testom chudokrvnosť je v podstate jednoduché. Horšie je zistiť prečo tomu tak je. Ak bývate slabí, častejšie vás prepadne únava a nie je zistené žiadne iné ochorenie, môže ísť o anémiu len z určitej chýbajúcej zložky v potrave. Spozornieť by ste mali ak sú vaše hodnoty hemoglobínu na hraničných medziach. Muži by mali mať minimálne 130 g/l a ženy 120 g/l. Únavou dáva telo na vedomie, že nie je všetko v poriadku. Držte si hodnoty aspoň o 20 jednotiek vyššie od hraničných hodnôt. Ako si udržať hodnoty hemoglobínu vyššie si povieme v ďalších riadkoch.

Chudokrvnosť môže mať veľmi veľa príčin. Laik vám povie, že vám chýba železo. Vo väčšine prípadov je to tak, lenže anémia je podľa štatistiky najviac príčinou iného ochorenia. Ide teda o tzv. sekundárnu anémiu. Anémiu nie je tak jednoduché vyliečiť ako sa môže zdať. Alfou a omegou pri začatí liečby je zistenie pravej príčiny ochorenia. Môže ísť o zvýšené krvné straty, akútne krvácanie, silná menštruácia, vnútorné krvácanie z vredov, nádorov, tráviaceho systému a pod. Ďalej môže anémiu spôsobovať nedostatok železa, vitamínu C a B12, kyseliny listovej, erytropoetínu, poškodenie kostnej drene alebo štítnej žľazy. Porucha krvotvorby môže byť spojená aj s užívaním niektorých liekov, taktiež ju môžete dostať ako nechcený darček pri narodení a teda geneticky. Príčin je však omnoho viac.

Prídete k lekárovi a testy ukážu že ste anemický. Ak sa nepreukáže že príčina anémie je nejaká choroba, obyčajne lekár predpíše užívanie železa. Po určitom čase užívania, väčšinou pol roka sa hemoglobín vráti nad hraničné hodnoty a všetko je zdá sa v poriadku. U lekára sa však pýtajte aj na zásobné železo. V prvom rade sa dopĺňa železo do krvi a teda viazané (funkčne využiteľné) a potom sa dopĺňa zásobné železo. No stáva sa často, že po ukončení liečby po určitom čase hodnoty hemoglobínu opäť klesnú pod hranicu a sme tam kde sme boli. Ako z toho von? V týchto prípadoch sa môže jednať o zlé stravovanie, ktoré obsahuje málo železa. No môžu v strave chýbať aj iné zložky, ako je meď, kyselina listová, C a B vitamíny atď. Ak z toho v strave nič nechýba potom je možná príčina zlého vstrebávania určitých zložiek z potravy. A to je dosť zlé. Nenechávajte preto všetko na lekároch a sami sa pričiňte o dopĺňanie potrebných látok. Doprajte si kvalitné železité víno, koloidné železo s „céčkom“, B komplex napr. od Biotechu, robte si šťavy z červenej repy a mrkvy a jedzte väčšie množstvo zeleniny, ovocia, orechov, strukovín ako doposiaľ.

Úpravou stravy na rozmanitejšiu a kvalitnými doplnkami anémiu minimálne potlačíte. Musíte však túto zmenu držať naozaj dlhodobo. Telo sa mnohých prípadoch vie samo liečiť a môže sa vám podariť anémiu zlikvidovať úplne. Nenechávajte preto všetko na lekároch. To že to robíte správne zistíte za krátku dobu a to tým, že nebudete často unavení, vyčerpaní a aj spánok sa môže o nejakú hodinku skrátiť. Krv môže trpieť rôznymi chorobami. Krvinky môžu byť zlepené čím prenášajú málo kyslíka, vyskytnúť sa môže leukémia, tromby, otrava, prítomnosť húb a pod. Treba si uvedomiť, že krv je životodárna tekutina a prenášajú sa ňou živiny do buniek. Dobrým prostriedkom na ozdravenie krvi je aj čerstvá šťava z Kustovnice čínskej (Goji). Pri problémoch s krvou ju pite niekoľko mesiacov. O jej konzumácii uvedomte aj lekára, ktorý vás lieči na anémiu. Šťava z Goji dobre vyživuje bunky v tele a uvádza ho do rovnováhy. Únava spôsobená chudokrvnosťou sa jej pitím postupne vzdiali.

Ďalším vhodným prostriedkom na ozdravenie krvi, môže byť aj prípravok Matuzalem. Ten sa podieľa na odstránení toxínov z tela (až z vnútra buniek, čo máloktorý prípravok) a uvedenia organizmu do rovnováhy. Taktiež čistí krv od toxínov, podporuje krvotvorbu, energetický metabolizmus o ktorom sme písali v časti „únava a cukrovka“, posilňuje imunitu, nervy a iné. Čo sa týka stravovania tak na anémiu sú všeobecne doporučované mäsové pokrmy. Viaceré výskumy a napr. výskum vedcov z Rutgers University v USA dokázal, že aj z bezmäsitých jedál je možné dostať kvalitné železo v dostatočnom množstve. Skúmalo sa 48 druhov zeleniny a ovocia. Výskum bol zameraný na to, ako ovplyvní varenie vstrebateľnosť železa organizmom. Napríklad zo surovej brokolice sa vstrebe len 6% a po miernom varení až 30% železa. Protianemické pokrmy sú napríklad mak, pšeno, slnečnicové a tekvicové semená, sušené slivky a marhule, červená repa (cvikľa) a mnohé iné. Neprepchávajte sa teda mäsom, ale doprajte si aj bezmäsitú protianemickú stravu. Tabuľku protianemických potravín nájdete na internete.

Anemický pacienti ktorí sa liečia už dlhšiu dobu by si mali kontrolovať stav železa v organizme priebežne. Ide hlavne o to aby sa predišlo predávkovaniu. Vysoké dávky železa sú toxické a telo nemá mechanizmy ako ho dostať účinne a rýchlo preč. Preto dávajte veľký pozor pri užívaní doplnkov hlavne tých s vysokou vstrebateľnosťou ako je napr. koloidné železo s „céčkom“. Vitamín C znásobuje vstrebateľnosť železa a navyše ak je železo koloid tak jeho vstrebateľnosť je až 98%. V prvom rade teda stavte na veľmi pestrú stravu a v druhom rade na užívanie naozaj kvalitných doplnkov. Nekupujte lacné doplnky kde je železo v nie moc prijateľnej podobe pre organizmus. Poraďte sa najprv s odborníkom než niečo kúpite.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *