spanok, smartfon, mobil, unavaSpánok je jednou z najdôležitejších činností pre človeka vôbec. Telo ho potrebuje na hlboký oddych a regeneráciu. V spánku telo spúšťa masívne regeneračné procesy a „upratuje“ čo sa len dá. Nekvalitný alebo dokonca vynechaný spánok prináša iba negatíva. Telo nezíska energiu a do dňa ide vyčerpané. Každý z nás sa už niekedy zobudil dolámaný, alebo akoby vôbec nespal. Nie je to nič neznáme. Človek si všeobecne potrebuje pospať 7 až 9 hodín. Potreba spánku sa ale líši od veku, náročnosti predchádzajúceho  dňa a pod.

Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku. V prvom rade ide samozrejme o posteľ a použitý matrac. Ak máte vŕzgajúcu posteľ, ktorá sa navyše kýve a má už najlepšie roky za sebou, pouvažujte nad jej výmenou. To isté platí s matracom. Matrac nekupujte nikdy naslepo cez e-shop, ale najprv si ho otestujte niekde, kde ho majú vystavený. Pamätajte, že budete na ňom zopár rokov spať. Na posteli a matraci určite nešetrite a zainvestujte do kvality. Vo všeobecnosti sú najlepšie taštičkové a treba si vybrať už len tvrdosť a správne rošty.

Vydýchaný vzduch počas spánku značne ukrojí z jeho kvality. Pamätajte, že dostatočný prísun kyslíka je potrebný aj počas spánku a priamo vplýva na regeneračné procesy. Bez dostatku kyslíka sa procesy spomalia a neprebehne kvalitná regenerácia. Cez leto kedy teplota neklesá k nule, je správne nechať otvorenú vetračku, aby sa vzduch v spálni vymieňal. Cez zimu spravíte najlepšie ak tesne pred spaním otvoríte okná naplno a zopár minút vyvetráte. Vzduch sa vymení veľmi rýchlo. Ak idú v noci v zime teploty pod nulu, vetračku nechajte zatvorenú. Nemenej dôležité je mať aj čístý nos, ak máte nádchu a nos zapchatý, nepomôže ani otvorená vetračka. Je dobré sa pred spaním vysmrkať, aby boli dýchacie cesty dobre priestupné.

Niektorí ľudia majú plytký spánok a dokáže ich zobudiť aj jemný pohyb. Títo jedinci nie sú schopní hlboko regenerovať telo a zobúdzajú sa málo oddýchnutí, alebo vôbec. Okolitý hluk z akéhokoľvek zdroja ich vie zobudiť. Ak je to možné skúste na noc zdroje hluku eliminovať a spánok sa o niečo zlepší.

Všeobecne elektronika do spálne nepatrí. Je to samozrejme hlavne kvôli emitovanému elektromagnetickému žiareniu a to aj vtedy ak je vypnutá. Spálňu je najlepšie mať bez elektroniky. Trend pohodlnosti dovolil vstúpiť dokonca aj televízoru do spálne. To by malo byť absolútne tabu. To isté platí aj o telefónoch, ktoré si ľudia často nechajú pri posteli dokonca zapnuté. Ďalšou kapitolou je WiFi. Vypnite všetky siete aspoň na noc. Vyžarovanie elektroniky narúša jemnú energetiku tela! Ak potrebujete mať telefón zapnutý, dajte ho aspoň do druhej izby, von zo spálne. Taktiež sa vyvarujte umiestneniu elektrickej zásuvky blízko pri hlave.

Na kvalitu spánku majú veľký vplyv aj geopatogénne zóny. Ak to myslíte so spánkom vážne, takéto zóny si dáte expertom vyhľadať a eliminovať. Sú známe prípady, kedy stačilo v rámci spálne len presunúť posteľ na iné miesto a spánok bol zrazu o 100% kvalitnejší. Ak to dovolí spálňa, skúste experimentovať a presunúť posteľ o nejaký meter inde.

Spálňa a zdroje svetla sa dajú skĺbiť, treba však v spálni použiť tlmené svetlá. Ak si zvyknete čítať v posteli, mali by ste s tým prestať. Telo v ležatej polohe je stále aktívne a môžu tým trpieť napr. obličky. Pri spánku začínajú bežať regeneračné procesy a chémia tela sa radikálne mení. Posteľ je výlučne na spánok a iné potešujúce aktivity. Počas spánku eliminujte akékoľvek svetlo, aj to z ulice tak, aby ste mali čo najväčšiu tmu.

Tma je pri spánku dôležitá. Vtedy vstupujú na scénu napr. serotonín, tryptofán a melatonín. Telo potrebuje tieto látky na spustenie regeneračných procesov. Pokiaľ ich nemá, žiadna regenerácia sa nekoná. Dávnejšie sa podával tryptofán pre lepší spánok, no neskôr sa zistilo že mení chémiu tela až tak, že môže vyvolať rakovinu. Čo sa týka melatonínu tak čím ho máte v tele počas spánku viac, tým lepšie pre vás. Na ďalekom Kaukaze mávajú niektorí ľudia dokonca až otravu melatonínom, čo im dovoľuje veľmi hlbokú regeneráciu a značne predlžuje život.

Pokiaľ viete o ktorej hodine pôjdete spať, podľa toho si načasujte večeru aj pitný režim. Na večeru by ste mali zjesť niečo ľahko stráviteľné, nie veľa, ale toľko aby ste nezaspávali s hladom. Pitný režim držte na uzde, aby ste nemuseli prerušovať spánok a behať na WC. Pred spaním nejedzte nič štipľavé, aromatické a ostré. Telo sa už chystá na spánok a nepotrebuje sa zaťažovať jedlom. To isté platí pre pitie. Najlepšia je čistá voda. Ak chcete pivo dajte si nealkoholické, aby sa nemusel alkohol v noci odbúravať, čím získate viac času na regeneráciu. Takisto sú tabu káva, čierny a zelený čaj. Kofeín telo nabudí a môže sa stať, že budete v noci obdivovať plafón.

Niekedy pomáha si pred spánkom zľahka zacvičiť napr. jógu alebo mierny strečing. Ponaťahujte sa, mierne pretiahnite telo a uvoľnite ho. Nerobte žiadne ťažké cviky, aby sa nestalo že sa nabudíte energiou a budete mať problém zaspať.

Ak mávate problém zaspať, skúste si dať zopár kociek kvalitnej čiernej čokolády alebo za hrsť čerstvých čerešní. Obidve zvyšujú produkciu melatonínu. Ďalej môžete pár hodín pred spaním popíjať čaj s medom z medovky, materinej dúšky, levandule, valeriány, ľubovníka, mäty a pod. Pomáhajú aj dychové cvičenia, relaxačná hudba na zbavenie sa nahromadeného stresu z dňa. Naučte sa meditovať a úplne sa oslobodiť od nahromadených nechcených emócií. Ak vás niekto počas dňa nahneval, odpustite mu a uvoľnite tak nahromadenú zlú energiu. Uvoľnite svoju myseľ a sústreďte sa len na seba a váš spánok.

Na záver ešte jedna zaujímavá vec. Poznáme 4 fázy spánku. Pri zaspávaní sa dostávame až do najhlbšej fázy (4), z ktorej ideme do najplytšej fázy (1), následne zas upadáme do najhlbšej fázy (4). Z nej opäť ideme do najplytšej fázy no a do najhlbšej sa už tretíkrát nevrátime. Postupne sa tak spánok stáva plytší. Podstatné z toho je, aby sme sa pokúsili načasovať spánok tak, aby sme sa z neho budili v najplytšej fáze. Možno poznáte ten pocit, keď vás niečo zobudilo z najhlbšej fázy, vtedy je človek až dezorientovaný a trvá mu niekedy poriadne dlho aby sa prebral.

Ľudia zvyknú počas víkendu zostávať dlhšie v posteli a leňošiť. Nie je to nejak zlé že si doprajete o niečo viac spánku resp. pospávania na pol oka, ale nie je ani dobré to preháňať. Ak sa zobudíte a otvoríte oči, mali by ste už vstať, pretože sa môže stať že opäť zaspíte a to sa už potom zobudíte unavení. Je to preto, lebo ste sa prespali. Telo počas noci dostalo svoj odpočinok a vieme, že všetkého veľa škodí tak aj priveľa spánku neprospieva.

Zabojujte o svoj kvalitný spánok. Príčin nekvalitného spánku je určite viac. Experimentujte, počúvajte svoje telo a určite sa dopracujete k tomu, aby ste sa ráno zobúdzali svieži a plní energie.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *