Je jedným z najdôležitejších orgánov nášho tela. V jednoduchosti môžeme povedať, že ide o najdôležitejšiu žľazu s vnútorným vylučovaním. Doslova ide o dirigenta, ktorý riadi celý orchester. Štítna žľaza je pre naše zdravie absolútne rozhodujúca. Jej hormóny sa šíria krvou a tie následne ovplyvňujú ostatné žľazy a chémiu v celom tele. Ak sa vám nedarí nájsť príčinu vašej dlhodobej únavy, je dobré si dať spraviť testy na štítnu žľazu. Tá riadi celý metabolizmus tela, zdravie kostí, svalov, tkanív, nervov, srdca a pod. Porucha štítnej žľazy vás oslabí a spôsobí disharmóniu tela. Rozladený orchester buniek nemá dirigenta a hrá falošne.
Produkcia hormónov tyroxínu a trijódtyronínu je zásadná pre správne fungovanie tela. Na ich tvorbu resp. ich nadriadeným vedúcim je hormón TSH produkovaný v hypofýze. Ak poklesne tvorba týchto dvoch hormónov žľazy, hypofýza zvýši tvorbu TSH na čo štítna žľaza zareaguje zvýšením tvorby tyroxínu a trijódtyronínu. Dlhodobo zvýšené hodnoty TSH značia, že štítna žľaza robí čo môže, ale už nedokáže uspokojiť potrebu tela po tyroxíne a trijódtyroníne. A tu nastáva problém. Chémia tela sa začína destabilizovať. Pri dlhodobom nedostatku nastáva vyčerpanosť, podráždenosť, priberanie alebo uberanie na váhe, často aj arytmia (hoci je srdce zdravé) a ďalšie nepríjemnosti.
Pokaziť sa v tele vplyvom dishamornickej štítnej žľazy môže doslova všetko. Šéf metabolizmu má problém a teda automaticky ho majú všetci „podriadení“. Disharmónia štítnej žľazy sa prejavuje jej zníženou funkciou (hypotyreóza), zvýšenou funkciou (hypertyreóza), zápalom (tyreoditída), strumou (zväčšenie žľazy), ale môže ísť aj o rakovinu. Je doslova životne dôležité si pri dlhodobých problémoch vyčerpanosti a celkovej disharmónie dať skontrolovať funkciu štítnej žľazy.
Veľmi stručne sme si popísali, ako funguje, aké sú jej chorobné stavy a na čo vplýva. Všetci dobre vieme, že na jej harmonickú funkciu je potrebný kvalitný jód. Ten môžeme získavať napr. z obyčajnej jódovanej soli, ale lepšie je ho získavať zo stravy, alebo kvalitných doplnkov stravy. Nie je tak moc rozšírenie povedomie o tom, že ak je kuchynská soľ dlho skladovaná tak jód z nej vyprchá a ostane v nej len veľmi malé nepodstatné množstvo. Dávajte teda pozor aj na dátum spotreby soli. Veľmi dobrým zdrojom kvalitného jódu sú riasy, morské plody alebo pobyty pri mori. Ľudia so zvýšenou funkciou by mali byť opatrnejší a vyhýbať sa týmto zdrojom jódu. Samozrejme musí byť dohľad lekára alebo skúseného liečiteľa.
Aby sme zistili hypotyreózu alebo hypertyreózu štítnej žľazy v domácich podmienkach, môžeme využiť jednoduchý test. V lekárni si kúpite jódovú tinktúru a potriete s ňou krk na miestach kde je žľaza. Ak je jej funkcia znížená tak jódová tinktúra sa vstrebáva veľmi rýchlo a krk ostane za chvíľku suchý. Ak je jej funkcia zvýšená, jódová tinktúra sa nevstrebáva, resp. sa vstrebáva veľmi pomaly. Samozrejme lekárske vyšetrenie alebo diagnostika u skúseného liečiteľa sú presnejšie.
Na štítnu žľazu má výborný vplyv aj prírodný jantár. Ženy poznajú jantárové náhrdelníky, no tie sú zväčša z umelého jantáru, ktorý nemá účinky prírodného. Jantár veľmi dobre pôsobí na výkonnosť chemických látok v tele, ale len niečo viac ako mesiac a nie je možné ho nijak dobiť. Ak by ste mali prístup ku kvalitnému prírodnému jantáru za dobrú cenu, vyrobte si náhrdelník. Pamätajte ale na obmedzenú dobu pôsobenia jantáru. Odhaliť pravý jantár od falošného je jednoduché. Pravý klesne v pohári s vodou na dno a falošný pláva na hladine. Záhada pôsobenia jantáru na živé organizmy je skrytá v silne zápornom elektrónovom náboji. Tento náboj sa prítomnosťou človeka alebo aj zvierat vybíja. Silne pôsobí na liečivé procesy v tele a urýchľuje uzdravovanie širokého spektra problémov.
Podpora zdravia (nie len štítnej žľazy) pomocou jantáru je výborná vec. Pokiaľ ale telo nemá živiny, ktorými by sa opravovalo a dalo do poriadku žľazu, každá externá metóda bude fungovať obmedzene a krátkodobo. Nenechávajte všetko na lekároch a podporte svoju žľazu aj doplnkami stravy. Na trhu ich je mnoho, určite nájdete vhodné. Už len produkty z rias vám dopomôžu k harmonizácii žľazy. Poobzerajte sa po organicky viazanom jóde, riase KELP a produktov z nej, kvalitnom seléne, zinku a B-komplexe (napr. od firmy BIOTech). Pri problémoch so štítnou žľazou konzultujte podávanie vyššie spomínaných prípravkov s lekárom alebo skúseným liečiteľom. Zamerajte sa aj viac na zeleninu v strave a ajurvédske koreniny. Liečiteľná je takmer každá choroba, treba byť však odhodlaný nastúpiť na cestu zdravia.