energeticky vampirizmus, bolest hlavyÚzkosť a stres ako nepríjemná súčasť života

Každý z nás v živote zažil aspoň raz situáciu, pri ktorej by sa necítil úplne komfortne. Vo väčšine prípadov mohlo ísť o negatívnu udalosť, v niektorých prípadoch i o radostnú chvíľu, ktorá bola natoľko silná, že nám rozbúšila srdce. Stres vyvolávajú rozličné vplyvy pôsobiace na človeka nazývané aj ako stresory. Môže ísť o konflikty v rodinách, ťažké životné situácie, nezvládanie rodičovských úloh, nespokojnosť v práci, zdravotné problémy alebo nedostatok financií.  Vedci skúmali intenzitu stresu a medzi najťažšie životné situácie s obrovským stresom zaradili smrť partnera alebo blízkej osoby, rozvod, rozpad manželstva, nehodu a tiež ochorenie člena rodiny. V dnešnej dobe sú takéto zážitky bežnou súčasťou života človeka. Mali by sme si však dávať pozor, pretože z dlhodobého hľadiska môžu veľmi nepriaznivo ovplyvniť kvalitu nášho žitia a zároveň i zdravia.

Stres a jeho vplyv na organizmus

Pre zdravého a silného jedinca môže byť reakcia na stresové situácie absolútne odlišná než u človeka, ktorého organizmus je už oslabený. Pri náročných situáciách telo zapája všetky svoje mechanizmy, aby bolo schopné reagovať. Krátkodobý stres môže pomôcť napríklad k lepším výkonom, ale dlhodobo nie je pre zdravie prospešný. V dôsledku nadmerného vyťaženia sa môžu vyskytnúť napríklad žlčníkové kamene, bolesť dolných končatín či nadmerné močenie. V neposlednom rade sa znižuje imunita a preto je bežné časté ochorenie. Medzi najzávažnejšie choroby spôsobené stresom patrí infarkt, vysoký krvný tlak, vredové ochorenia a žalúdočné problémy, tetánia, kožné problémy, chronická únava (únavový syndróm) a v niektorých prípadoch sa sem zaraďuje aj rakovina.

Prejavov zmeny zdravotného stavu môže byť oveľa viac a závisia najmä od fyzickej a psychickej kondície človeka. Nie je však vylúčené, že stresu podľahne i silný jedinec. Preto je dôležité dlhodobo dbať o svoje zdravie i psychickú pohodu.

Príznaky vyvolávajúce stres rozdeľujeme do troch skupín:

  1. fyziologické – búšenie srdca, nadmerné potenie, nechutenstvo, bolesť za hrudnou kosťou, bolesti žalúdka, časté močenie, u žien nepravidelná menštruácia, svalové kŕče, bolesti hlavy, migrény, dvojité alebo rozmazané videnie, pocit „guče“ v krku,
  2. emocionálne (citové) – prudké zmeny nálad, nadmerné starosti a trápenie sa nad vecami, ktoré sa nedajú zmeniť, obmedzovanie kontaktu s inými ľuďmi, podráždenosť, úzkosť, nadmerná únava, problémy pri udržiavaní pozornosti a sťažené zapamätávanie,
  3. behaviorálne (ovplyvňujúce správanie sa) – ľudia sú častejšie chorí, môže dochádzať k nadmernej konzumácii alkoholických nápojov, zvýšené množstvo vyfajčených cigariet počas dňa, rôzne druhy závislostí, zvýšená nehodovosť, chyby z nepozornosti ovplyvňujúce kvalitu práce, vyhýbanie sa zodpovednosti a nemenej časté je aj podvádzanie partnera v snahe utiecť od problémov.

Ako sa zbaviť stresu

I keď si povieme, že nie je cesta, ako sa zbaviť stresových situácií, nie vždy je to tak. V prípade, že sa rozhodneme so všetkými nástrahami bojovať, existuje mnoho techník, ako prilepšiť nášmu zdravotnému stavu. Základnou zásadou pri boji so stresom je rozhodnutie – akceptovať a prijať situáciu, ktorá sa zmeniť nedá a hľadať riešenia tam, kde je zmena možná. Vo zvyku ľudí je zameriavať sa len na najhoršie možné scenáre, ale cieľom by malo byť zvažovanie všetkých možností a tým dospieť k riešeniu danej krízy. Alkohol, drogy alebo prejedanie sa dokážu dočasne znížiť stresové napätie a utlmiť pocity obáv, no v konečnom dôsledku len zhoršujú stresovú situáciu a neriešia vzniknuté problémy.

Niektoré spôsoby môžu byť časovo náročnejšie, ale dokážeme nájsť i jednoduché cesty, medzi ktoré by sa dali radiť napríklad rôzne bylinné preparáty či čaje, ktoré ukľudnia telo i myseľ. Je však dobré postarať sa i o naše fyzické pohodlie. V zdravom tele zdravý duch.

Dajte si voňavý kúpeľ. Levanduľová kúpeľová bomba intenzívne ukľudní myseľ. K tomu dobrá kniha či len relaxačná hudba. Vašich dvadsať minút v kúpeľni sa môže stať každodenným rituálom, ktorý určite pomôže.

V práci si namiesto počúvania nervózneho kolegu radšej pustite vašu obľúbenú hudbu. Pomôže vám to lepšie sa sústrediť na prácu a nebudete musieť znášať veľa zbytočných vplyvov z okolia. Na prácu si vždy stanovte vhodný systém a hlavne nezabúdajte – nejde o život. V prípade, že niečo nestihnete do uzávierky, povedzte si, že pokiaľ ste do práce vložili dostatok zdravej energie, zadaná úloha asi nebola primeraná ľudskej dispozícii.

Dychové cvičenia – pravidlo 4-7-8 patrí medzi najobľúbenejšie dychové cvičenia. Dôležitý je nádych nosom, ktorý trvá približne 4 sekundy, zadržanie dychu na 7 sekúnd a pomalý výdych ústami trvajúci 8 sekúnd. Vďaka tomu dochádza k zníženiu tepu srdca a zároveň to na človeka pôsobí upokojujúco.

Vo voľnom čase sa venujte nejakému koníčku. Môže ísť o čokoľvek, čo vás zaujme. Šport, filmy, zvieratá, prechádzky v prírode či ručné práce, to všetko je absolútne prístupné. Ľahký stres môžete aj vybehať. Skúste na internete zistiť, či sa vo vašom okolí nekoná pravidelná akcia, napríklad cvičenie jogy pod holým nebom, alebo výuka maľby. Možno narazíte i na neobvyklé aktivity, ktoré by vás mohli zaujať natoľko, že sa stanú vašou dlhodobou vášňou. Dôležité je neutápať sa vo vlastných myšlienkach a trápeniach. Ak máte pocit, že nemáte voľný čas, jednoducho si ho urobte. Zdravie je dôležitejšie.

Motivačné knihy a nahrávky – tento trend je veľmi obľúbený v dnešnej rýchlej stresujúcej dobe. Existuje veľké množstvo motivačných kníh od domácich i zahraničných autorov, ktoré dokážu človeka pozitívne naladiť a naučiť sa chápať samého seba.

Veľmi účinnou technikou je i meditácia. Môžete meditovať sami v pohodlí domova, alebo si zájsť na skupinové meditácie. Kvalitnými strediskami sú Tibetské domy, kde je samotný proces rozdelený na etapy – tichá samostatná meditácia, sprievodná s rečou či hudbou, kroková a v neposlednom rade i zahájená či zakončená pozitívnou myšlienkou, ktorej úlohou je povzbudiť človeka na nasledujúce obdobie. Ide o spoločenskú udalosť, ktorá je vhodná najmä pre toho, kto pri svojom boji s ťažkou životnou situáciou preferuje pomoc a podporu ďalších ľudí.

Ďalšou spoľahlivou metódou sú hypnoterapie, pri ktorých sa odborník stará o kľud vašej mysli, čo z dlhodobého hľadiska pomôže lepšie odolávať stresujúcim situáciám. Z tranzu sa človek vracia posilnený a pri sedeniach sa naučí ako správne zvládať ťažké chvíle. Ide o hlbokú relaxáciu, do ktorej vás privedie skúsený terapeut. Rozdiel medzi hypnózou a meditáciou je v tom, že pri hypnóze je pomoc poskytovaná z vonka, pričom u meditácie hľadá pokoj človek sám.

K dispozícii je taktiež metóda SRT (Spiritual Response Therapy). Ide o alternatívnu liečbu, ktorej cieľom je napojenie na naše „vyššie ja“ a pri ktorej sa skúmajú a riešia záznamy človeka. Metóda vychádza z toho, že všetky informácie, ktoré človek zažil, sa uchovávajú v duši a tak sa s nimi dá pracovať a odstrániť negatívne vplyvy. Takýmto spôsobom sa zlepší fyzická i psychická odolnosť organizmu a človek je schopný lepšie reagovať na tlak.

Vyjadrenie vnútorných pocitov – nie je možné dlhodobo sa tváriť, že sa nič nedeje a pri tom naše vnútro zožierajú rôzne nevysporiadané emócie. Potláčanie vlastných pocitov vedie k zdravotným ťažkostiam. Každý z nás dáva najavo svoje pocity rôzne, no najviac pomáha najmä plač alebo krik. Najčastejšie sa stáva, že v návale emócií človek pokričí po iných alebo do vzduchu a potom si poplače – to uvoľňuje nazbieraný stres v organizme. Vyrozprávajte sa niekomu, stretnite sa s priateľom a vylejte si srdce. Je dôležité nedržať v sebe problémy pretože potom sa to na seba len a len nabaľuje.

V neposlednom rade je nutné spomenúť, že správna životospráva dokáže urobiť tiež veľa. Hovorí sa: sme to, čo jeme. Dnes je už k dispozícii veľmi veľa informácií o potravinách a ich účinkoch a tak vieme, čo nám môže pomôcť a čo uškodiť. K depresii vedie napríklad nedostatok kyseliny listovej, preto je dôležité zaradiť do jedálnička veľa šalátov. Odporúča sa aj B komplex Forte. Čokoláda zlepšuje cirkuláciu krvi, kešu oriešky dopĺňajú omega 3 mastné kyseliny, čučoriedky zvyšujú množstvo bielych krviniek a ovsené vločky zvyšujú tvorbu sérotonínu, ktorý pomáha pri boji s depresiou. Odporúča sa taktiež doplniť stravu o horčík, ktorý je považovaný za antistresový minerál. Pomáha taktiež na zníženie miery únavy a vyčerpania.

Keď stres prejde k úzkostnej poruche

Dlhodobý nátlak na jedinca môže viesť až k úzkosti. V takom prípade začne byť boj o vlastné zdravie a pohodu oveľa náročnejší, preto by sme si mali dokázať určiť zdravé hranice. Úzkosť je sprevádzaná často veľmi silnými fyzickými príznakmi, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch až životu nebezpečné. Ide najmä o silné búšenie srdca, problémy s dýchaním, nevoľnosť až zvracanie a rôzne ďalšie. V tehotenstve sa dokonca odporúča rizikové voľno.

Ak máte podozrenie na úzkostnú poruchu, je namieste vyhľadať odbornú pomoc. Či už si vyberiete psychológa, psychoterapeuta alebo psychiatra, je to len vaša voľba. V každom prípade ide o stav, kedy je odborný dohľad veľmi dôležitý. Odborník preskúma vaše príznaky a v prípade diagnózy odporučí vhodnú liečbu. Samozrejme vždy pôjde o vašu slobodnú voľbu, preto si typ terapie môžete zvoliť sami.

Na úzkosti vo väčšine prípadov zaberá základné pravidlo: zbavte sa toho, čo úzkosť spôsobuje. Naučte sa pozorovať sami seba. Niekedy môže ísť o nefungujúci partnerský vzťah, nevhodné zamestnanie či škola, rodinné problémy… Ak máte viac typov, čo by mohlo vašu úzkosť spôsobovať, skúmajte sa a skúste si urobiť chvíľu pauzu od jednotlivých vplyvov. Sami uvidíte, kedy sa začnete cítiť lepšie a podľa toho určíte, akou cestou posunúť váš život.

U úzkostí bohužiaľ dostatočne nepomôžu rituály, ktoré bežne pomáhajú pri obyčajnom strese. Samozrejme, kvalitu života môžu vylepšiť, problém však neodstránia. U úzkostí sa odporúča siahnuť i po medikamentoch ako sú napríklad Xanax či Neurol (viazané na lekársky recept a dohľad). Nemusíte ich užívať pravidelne, stačí si dať liek len vtedy, keď nastanú fyzické prejavy. Lieky majú veľmi rýchly nástup a uľavia prakticky do pár minút. Avšak takáto medicína má i veľa mínusov, napríklad pri dlhodobom a pravidelnom užívaní môže dôjsť až k závislosti. Takýto spôsob liečby teda uľaví, no z dlhodobého hľadiska neodstráni problém. Ak uprednostňujete prirodzenú cestu liečenia, povedzte to svojmu terapeutovi, určite vás rád podporí.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *