vanilka, vanilkovy luskJe omamujúco voňajúca vzácna korenina. Celosvetovo je vanilka druhou najdrahšou koreninou po šafráne. Možno málokto vie, že vanilka patrí do čeľade orchideí. V optimálnych podmienkach môže dorásť až do výšky 25 metrov. Ako jedna z mála rastlín má korene aj vo vzduchu, ktorými zachytáva vlhkosť. Jej pôvod je v Mexiku. Až do 19. storočia ju nebolo možné pestovať inde, pretože kvety opeľujú výlučne len včely rodu Melipona a niektoré druhy kolibríkov. Keď kvitne, tak len na niekoľko dní počas ktorých musia byť kvety opelené, aby mohli narásť vanilkové tobolky (lusky). Kým lusk narastie trvá mu to až 8-9 mesiacov.

Zhruba od 19. storočia sa už pestuje aj mimo Mexika. Najviac sa pestuje na Madagaskare, odkiaľ sa považuje za najkvalitnejšiu na svete. Vanilkový lusk dorastá do dĺžky od 15 do 25 cm. Ak by ste odtrhli čerstvý lusk a otvorili ho, vanilková aróma by vás neomámila. Čerstvý lusk nemá vanilkovú arómu. Aby získal tú pravú vanilkovú arómu, musí sa fermentovať zhruba 6-8 mesiacov. Teraz už vieme, prečo je vanilka tak drahá. Pestovanie a spracovanie sú niekoľkonásobne zložitejšie, ako pri iných koreninách. Lusky sa zbierajú na polovicu dozreté.

Svoju vôňu má vanilka hlavne vďaka vanilín aldehydu. Dá sa vyrobiť aj umelo, no je ostrejší. Vanilka obsahuje viac ako 200 ďalších aromatických látok a preto ju nahradiť, nie je tak ľahké. Podobne ako u jahodovej arómy. Pravá vanilka má dobré účinky na vypadávanie vlasov, očné a plesňové ochorenia, chronickú zápalovú reakciu kože – neurodermitídu. Ďalej pomáha povzbudiť srdce, ukľudňuje nervy a navodzuje harmóniu. Hojne je využívaná práve v aromaterapii a mimo iného účinkuje aj ako afrodiziakum.

Vanilka je používaná hlavne pri pečení sladkých dobrôt a najviac na Vianoce, keď krásne rozvoniava a navodzuje pocit uvoľnenia. Ak plánujete pridať viac aromatických korenín do jedla, či sladkostí tak vanilka je dobre kombinovateľná napríklad s klinčekom, škoricou, kardamónom, čili ale aj šafránom. Ak ste si zadovážili pravý vanilkový lusk a vybrali z neho dužinu, tak ho ešte nezahadzujte, ale využite ho naplno. Do obyčajného kryštálového cukru nakrájajte na drobno lusk, nádobu uzavrite a nechajte uvoľňovať arómu. Budete mať domáci vanilkový cukor. Taktiež môžte lusk využiť v nejakom domácom ovocnom nápoji, sirupe, liehovine, kde je treba niečo lúhovať.vanilka1


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *