vegetarian, hamburgerNebudeme si klamať, vegetariánstvo sa stalo akousi módnou záležitosťou. Prvé zmienky o tomto spôsobe stravovania, pritom pochádzajú už zo starovekej Indie. Za jeho vznikom stojí najmä budhizmus a hinduizmus. V tomto prípade išlo o etické pohnútky, keďže vyznávači týchto filozofických smerov verili v reinkarnáciu. Vegetariánstvo ako zdravý životný štýl vzniklo omnoho neskôr, a to v 19.storočí. Paradoxom je, že dnešní vegetariáni mnohokrát ani len netušia o čo vlastne ide.

Vegetarián musí zmeniť celkový prístup k životu aj k stravovaniu

Ak chcete byť vegetariánom, nestačí jesť pizzu bez šunky. Vaša strava musí byť pestrá a vyvážená. Dôležitý je taktiež jej pôvod a spôsob prípravy. Uvarená zelenina zo supermarketu, ktorá nikdy nevidela slnko, je len hmota na zasýtenie. Vajíčka z klietkových chovov nie sú zlé len z etických, ale taktiež zo zdravotných dôvodov. Aby bolo vegetariánstvo prospešné pre vaše telo aj ducha, musíte konzumovať čo najviac prirodzene vypestovaných a čerstvých potravín, prevažne rastlinného pôvodu. Vegetarián nekonzumuje len ovocie a zeleninu. Nanešťastie sa mnohí „neskúsení“ vegetariáni, práve takto stravujú. Na vašom tanieri, by sa mali objavovať najmä strukoviny, obilniny a všetky dostupné druhy ovocia i zeleniny. Nezabúdajte ani na „obilniny – neobilniny“, teda na ryžu, pohánku či quinou, ktoré neobsahujú lepok. „Povolené“ sú aj vajíčka a mliečne výrobky.

Na leva nemáme, no nie sme ani zajace

Z anatomického hľadiska patrí človek jednoznačne ku všežravcom. Je to však trochu komplikovanejšie. Ak sa porovnáme s levom, sme bylinožravce. V porovnaní s králikom, patríme zas ku mäsožravcom. V našich črevách totiž nežijú mikroorganizmy štiepiace celulózu ako u bylinožravcov. Na druhej strane nám však chýbajú zuby určené na trhanie mäsa a náš tráviaci trakt je pomerne dlhý. Človek teda z anatomického hľadiska mäso konzumovať môže, avšak nie päťkrát denne.

Je mäso nezdravé?

Samotné mäso nie je nezdravé. Obsahuje viacero dôležitých látok, napríklad vitamíny B12 a D a tiež minerály ako zinok, železo, vápnik, horčík a selén. Zároveň ide o najlepší zdroj aminokyselín a tukov. Ako zdravé môže byť mäso z kravy, ktorá je po narodení odobraná matke, konzumuje sušené mlieko, dostáva antibiotiká a zvyšok života prežije v maštali bez možnosti pohybu a o čerstvej tráve môže iba snívať? Odpovedzte si sami. Telo musí navyše na trávenie mäsa vyvinúť množstvo energie. 200 gramový steak strávite asi za ±10 hodín. Rovnaké množstvo zeleniny asi za hodinku. V dôsledku toho, sa organizmus nemôže venovať iným dôležitým činnostiam, ako je budovanie imunity, spaľovanie tukov alebo detoxikácia. Vegetariáni tak v podstate pomáhajú svojmu tráveniu, a tým i celkovému zdraviu.

Vezmite si príklad zo svišťov

Najčastejším argumentom odporcov vegetariánstva je, že v rastlinnej potrave absentujú tuky a bielkoviny. V tomto smere vám môžu veľa objasniť svište. Keď sa zobudia zo zimného spánku, musia za niekoľko mesiacov pribrať okolo dvoch kilogramov. Na to potrebujú bohatý prísun tukov a bielkovín. No a tie získavajú výlučne z rastlín.

Najbohatším zdrojom bielkovín pre vegetariána je sója a výrobky z nej. Ďalej sú to:

  • Orechy
  • Semená
  • Pohánka
  • Vajcia
  • Jogurty
  • Tvaroh
  • Hrášok
  • Strukoviny

Vysoký obsah tukov nájdete najmä v avokáde, kokose, orechoch, olejnatých semenách a v rastlinných olejoch. Vitamín B12 sa, avšak iba v malých množstvách, vyskytuje prirodzene v morských riasach, kvasenej kapuste a taktiež v pive. Najlepším zdrojom je však sójový tempeh (špeciálne kvasené tofu). Vitamín D získavame z potravy len v minimálnych množstvách. Jeho hlavným zdrojom je totiž slnko. Či už mäso jete, alebo nejete, pri jeho nedostatku musíte siahnuť po výživových doplnkoch, alebo sa opaľovať (nie však v soláriu J).

Spomínané minerály nachádzajúce sa v mäse, nájdete v dostatočnom množstve aj v rastlinnej potrave.

Železo: sušené hrozienka, tekvicové semená, šošovica, hrach, listová zelenina, sója, hnedá ryža, celozrnné produkty (múka, cestoviny, pečivo atď)

Horčík: slnečnicové semená, cukrová melasa, kozie mlieko, kakao, mandle, strukoviny

Vápnik: mak, sezam, bylinky (bazalka, saturejka, oregano, šalvia atď.), orechy

Zinok: strukoviny, zelená zelenina, cesnak, semená, orechy


Vegetarián junior

Ak do vegetariánskej rodiny prídu deti, nastáva vážne rozhodnutie. Urobiť z dieťaťa bylinožravca alebo mu ponechať slobodnú vôľu? Zo zdravotného hľadiska nie je pre dieťa vegetariánstvo obzvlášť nevhodné, avšak iba vtedy, ak bude konzumovať všetko, čo má. Pri vegetariánovi juniorovi dbajte na vyvážený a pestrý jedálniček, a to dvakrát tak ako u vás. Okrem zeleniny a ovocia, musíte dieťaťu pravidelne pripravovať strukoviny všetkého druhu. Nezabudnite ani na klíčky. Pečivo a cestoviny musia byť výhradne celozrnné. Aj na detskom tanieri nesmie chýbať spomínaný tempeh a výrobky zo sóje, lenže menej ako u dospelého.  Cestoviny striedajte s celozrnnou i obyčajnou ryžou, bulgurom, kus kusom či pohánkou.

Pokiaľ chcete aby malo mlieko na organizmus dieťaťa naozaj pozitívny vplyv, je vhodnejšie mlieko kozie, a to ideálne nie z veľkochovov. Sem – tam, ho nahraďte aj sójovým či mandľovým  mliekom, pretože ide o bohatý zdroj bielkovín a tukov. V prípade detí by ste mali povoliť aspoň v konzumácii rýb. Aj keď mnohí vegetariáni tvrdia, že vlastne nejde o mäso, verte že ide. Je ľahšie stráviteľné a pre človeka určite i zdravšie, avšak nemôžeme poprieť, že ryba je živý tvor. Komplikácie môžu nastať pri nástupe do škôlky. Bude veľmi ťažké nájsť vhodné zariadenie a navyše do hry vstúpi i vplyv rovesníkov, čo je asi najväčší kameň úrazu.

V prípade detí by sme sa na vegetariánstvo mali pozerať skôr z výchovného ako z výživového hľadiska. Zakázané ovocie chutí najlepšie, takže ak budete svoje dieťa obmedzovať už odmalička, môže sa stať, že v období dospievania prepadne fast foodom a iným nerozumným spôsobom stravovania. Preto je možno lepšie drobcom ponechať slobodnú vôľu. Sústreďte sa skôr na to, aby konzumovali kvalitné a zdravé potraviny. Ak im budete dobrým príkladom, na cestu dobrovoľného vegetariána, sa časom určite vydajú i sami.

Staňte sa dočasným vegetariánom

Vylúčenie mäsa z jedálnička môže pomôcť aj ľuďom so zdravotnými problémami. Nemusíte sa takto stravovať nastálo, ale iba na určitú dobu. Vegetariánska strava je ideálna pre osoby s ochoreniami obličiek, tráviaceho ústrojenstva a imunologickými ochoreniami. Rastlinná potrava je jednoznačne najlepším liekom na vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak a taktiež na obezitu. Pokiaľ máte problémy s pečeňou, prestaňte jesť mäso minimálne na dva mesiace. Uvidíte, že budete mať výsledky ako nikdy predtým.

Vegetariánstvo má aj svoju etickú stránku

Na záver nemôžeme opomenúť ani etické hľadisko vegetariánstva. Hospodárske zvieratá boli vyšľachtené na to, aby ľudskej populácii poskytovali potravu. Na tom nie je nič zlé. V súčasnosti sme však chov zvierat poňali trochu zvláštne. Sliepky s dolámanými nohami natlačené v klietkach, kravy s rozsiahlymi zápalmi vemien v maštaliach či čerstvo narodené prasatá hádzané o podlahu. Toto bohužiaľ nie sú len virálne videá, ale smutná realita. Ak si teda neviete svoj život predstaviť bez mäsa, snažte sa konzumovať také, ktoré si toho nemuselo tak veľa vytrpieť.

Nie je vegetarián ako vegetarián

Vegáni nekonzumujú nič, čo takpovediac, videlo zviera čo i len z diaľky. Zakázané sú vajíčka, mliečne výrobky a dokonca i med. Ak na vašom tanieri prevláda rastlinná potrava, no raz za čas nepohrdnete rybou či morskými plodmi, ste takzvaný pescetarián. Ryby a morské plody môžete nahradiť kuracím mäsom. V tomto prípade sa z vás stáva pollotarián. Vegetarián, ktorý okrem čisto rastlinnej potravy konzumuje aj vajíčka, je ovovegetarián. Ak vajíčka nejete, no mliečne výrobky áno, ste laktovegetarián. Poslednou možnosťou je ovolatkovegetariánstvo. V tomto prípade konzumujete rastlinnú potravu, vajíčka aj mliečne výrobky, avšak mäso nie. No a nakoniec tu máme frutariánov. Títo ľudia jedia iba surové ovocie, orechy a semená.

Pre zaujímavosť spomenieme aj Budhistické vegetariánstvo. Budha svojim učencom dovoľoval jesť bravčové, hydinové a rybacie mäso, avšak iba vtedy, ak nespôsobili smrť zvieraťa oni. Dnes by sme niečo podobné dodržali asi len ťažko, avšak aj napriek tomu nájdeme zopár jedincov, ktorí budhistické vegetariánstvo „uznávajú“.

Zdroje:
health.harvard.edu
wikipedia
martinchudy.blog.sme.sk

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *