vlasske orechyKto by ich nepoznal. Chutné, výživné, hádam nemajú ani žiadne mínus. Vlašské orechy sú doslova klenot medzi orechmi. Je ich približne 150 druhov stromov! Obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E. Nezanedbateľné sú aj pre obsah fosforu, draslíka a horčíka, bielkovín obsahujú asi 18%. Zo stopových prvkov obsahujú veľa zinku napr. viac ako mäso či ryby ďalej železo, selén, meď a mangán. Vysoký obsah antioxidantov ich radí medzi super potraviny.
Orechy sú známe svojim vysokým obsahom tukov, samozrejme tých dobrých. U vlašských orechoch je to až 70%. Sú to zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny (napr. alfa-linolenová). Ďalej aminokyseliny napr. L-arginín, ktorý pôsobí pozitívne na spaľovanie tuku, napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán a má priaznivý vplyv na mužskú potenciu. Tieto vlastnosti má aj zinok čiže spoločne sú tieto dve zložky účinnejšie.
Je doporučené zjesť približne 5 orechov denne, ale pre ľudí, ktorí majú zvýšený cholesterol sa odporúča konzumovať 10 orechov denne.

Určite ste počuli aj o podobnosti zeleniny a ovocia s ľudskými orgánmi. Vlašský orech sa nezameniteľne podobá na ľudský mozog. A výskumy už dávno priznali, že konzumáciou vlašských orechov napr. pred skúškou má dosť pozitívny vplyv na myslenie. Skrátka, človeku, ktorý ich pravidelne konzumuje to páli. Finta je v tom, že obsahujú najviac Omega-3 mastných kyselín zo všetkých orechov. Ich vysoký obsah má z časti vplyv aj na dobrú náladu a netreba zabudnúť, že spolu s vitamínmi B sa vplyv na dobrú náladu znásobuje. Depresívny ľudia by preto mali zvýšiť pozornosť. Dobrá nálada priamo potláča depresiu, stres a celkovo navodzuje pokoj. Ešte treba ďalšie dôkazy prečo konzumovať vlašské orechy 🙂 ?

Ak nemáte to  šťastie mať orechy priamo zo stromu ale len z obchodu potom dávajte pozor pri kúpe či ich jadrá sú biele, to značí, že sú v poriadku no ale ak sú do žlta značí to zatuchnutie a radšej sa im vyhnite. Ak je možnosť si vybrať či ich kúpite v celku alebo už nalúskané lepšie bude ich kúpiť so škrupinkou a doma nalúskať.
Skladovateľnosť orechov je tiež podstatná aby sa na nich neobjavila pleseň. Ak už pleseň majú musia sa vyhodiť. Skladovať ich možno v chladničke vo vzduchotesnej nádobe pri teplote od 2 do 8°C. Ak sú ešte v škrupinke tak v bedničke vyloženej papierom do 20°C. V oboch prípadoch je dôležité sucho a tma. Receptov na konzumáciu je mnoho. Niekto ich má rád len tak samé, ďalší si ich namočí do medu alebo pripraví rozomleté s cestovinami a cukrom :). Aj tu platí že tepelne spracované strácajú živiny.

Trošku vám spravím chuť a prezradím vám môj recept 🙂vlasske orechy1

Potrebujeme:
Za hrsť orechov
1 broskyňu
1 jablko
1 banán
100 gr tvarohu
50 gr výberových ovsených vločiek

Postup prípravy:
Do mixéra dáme umyté jablko, broskyňu a banán. Rozmixujeme na kašu. Pridáme tvaroh a orechy, opäť rozmixujeme. Nakoniec pridáme ovsenné vločky a rozmixujeme. Nieje to síce oku lahodiace ale výživné a veľmi chutné to určite je. Kombinácia ovocia a množstvo je na vás. Experimentujte :). Dobrú chuť.

Hodnoty na 100 g:

Kalórie (kcal): 654
Tuky: 65 g
Nasýtené tuky: 6 g
Polynenasýtené tuky: 47 g
Mononenasýtené tuky: 9 g

vlasske orechy2Cholesterol: 0 mg
Sodík: 2 mg
Draslík: 441 mg
Sacharidy: 14 g
Vláknina: 7 g
Cukor: 2,6 g
Bielkoviny: 15 g

Vitamín A: 20 IU
Kyselina L-askorbová: 1,3 mg
Vápnik: 98 mg
Železo: 2,9 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,5 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 158 mg

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *