Kozmetické a voňavkárske prípravky zohrávajú dôležitú úlohu pri starostlivosti o pleť, hygienu a krásu. V súčasnosti sa vyrába široké množstvo najrôznejších kozmetických a voňavkárskych produktov, jednoduchších i zložitejších. Rozmanitosť použitia týchto prípravkov a zároveň značné nároky na ich vlastnosti si nevyhnutne vyžadujú náležitý výber čo najčistejších surovín. Samotný postup výroby kozmetických produktov musí byť veľmi presný a starostlivo dodržaný, a to nielen v priemyselných podmienkach, ale aj v domácich podmienkach.
SUROVINY POUŽÍVANÉ V KOZMETIKE A PARFUMÉRII
Suroviny určené k výrobe kozmetických a voňavkárskych prípravkov sú rastlinného, minerálneho, syntetického, prípadne aj živočíšneho pôvodu (lanolín, včelí vosk ap.). Väčšinou sa získavajú špeciálnymi laboratórnymi postupmi z tropických a exotických rastlín, ale nejeden cenný rastlinný výťažok – aj keď pochopiteľne nižšej kvality – vieme bezpečne získať i v obyčajnom „kuchynskom laboratóriu“ a zapracovať do vlastnej kompozície pri výrobe parfumov či kolínskych vôd.
Medzi kozmetické prípravky, ktorých príprava je zvládnuteľná v domácnosti, patria najmä rôzne masky, krémy, zábaly, obklady, pleťové vody, emulzie, vlasové vody, šampóny. Do kategórie samostatných výrobkov (a neraz aj surovín určených na zapracovanie do krému či inej základnej hmoty) radíme entity vychádzajúce z fytoterapie a aromoterapie (liečivé rastliny použité buď ako čerstvé alebo sušené) – tinktúra (získava sa vložením drogy t.j. čerstvej rastliny na konci sušenia) do 40 – 50-percentného liehu), šťava a kaša (získavajú sa rozmliaždením čerstvých rastlín), výluh, zápar, odvar, prášok, zásyp…
Esenciálne oleje a kvetové vody sú však súčasťou nielen kozmetických produktov, ale predovšetkým parfumov, kolínskych vôd a vôd po holení. Získavajú sa napríklad destiláciou vodnou parou (v medenom prístroji zvanom alambik (alembik) – pozri text v odseku „ALAMBIK“), maceráciou alebo si ich môžete zakúpiť hotové (ideálne od týchto spoľahlivých predajcov ponúkajúcich kvalitný i cenovo dostupný tovar – https://www.bodhispa.sk/aromaterapia/esencialne-oleje, https://www.handymade.sk/esencialne-oleje/.
POTREBNÉ POMÔCKY
Na prípravu parfumérskych (ale aj kozmetických a ošetrujúcich) prípravkov sú potrebné uvedené nástroje, spotrebiče a nádoby. Väčšinou sú bežne dostupné v kuchynskom prostredí a nachádzajú v každej domácnosti. Keďže prvoradá je dôkladná čistota a hygienické zaobchádzanie s týmito pomôckami, udržiavajte tieto nástroje a nádoby čisté a nepoužívajte ich už napr. na prípravu pokrmov a pod. (pre elektrické spotrebiče – mixér, elektrická platnička, sporák – pravdaže toto upozornenie neplatí).
- kuchynská váha,
- elektrická platnička, sporák,
- sklenené nádoby rôznych objemov, veľkostí, fľaše, fľaštičky, flakóny (na skladovanie a dávkovanie parfumov), prázdne balenia po kozmetických prípravkoch, plastové nádobky, tégliky, obaly – https://www.handymade.sk/obaly-na-kozmetiku/,
- sklenené a keramické misky, väčšie aj menšie (na miešanie, zohrievanie, príp. skladovanie výrobkov),
- kuchynský lievik (na filtrovanie a prelievanie),
- sterilná gáza, papierové utierky, kávové filtre (na filtrovanie v lieviku),
- kovové sitko na cedenie roztokov a zmesí,
- kovové strúhadlo,
- žiaruvzdorné, sklenené odmerné nádoby s výlevkami (na vodný kúpeľ, zohrievanie v mikrovlnnej rúre ap.)
- mlynček na kávu alebo koreniny
- mixér alebo metlička (vymiešanie krémov, balzamov)
- odmerky a lyžičky (kovové, plastové) na meranie potrebného množstva surovín.
ALAMBIK
Ďalšou zaujímavou (ale nie nevyhnutne potrebnou) pomôckou je medený destilačný prístroj alambik. Jeho zakúpenie je odporúčané predovšetkým vážnym záujemcom o domáce získavanie esenciálnych olejov a kvetinových vôd, keďže práca s ním si vyžaduje hlavne veľa trpezlivosti (priemerná destilácia trvá aj niekoľko hodín) a sústredenosti a jeho kúpu možno nazvať investíciou, pretože nejde práve o lacnú záležitosť – napr. https://www.coppermasters.com/products.php?iCatId=3, https://alembik.eu/1343-alembik-miedziany-3l.html?search_query=alembik&results=47.
Alambik a princíp jeho činnosti je známy už od staroveku (arabská kultúra, staroveké Grécko atď.). Pozostáva z dvoch nádob spojených nálevkovitou rúrkou. Kedysi sa alambik hojne používal v alchýmii a na výrobu destilátov. Dnes sa aparatúry na tomto princípe používajú pri výrobe whisky, koňaku a iných alkoholických nápojov.
Destilačná kolóna je ideálna na destiláciu parou, bez dotyku destilovanej rastliny s vodou (rastlinný materiál sa vkladá do stĺpca nad vodou. Alambik, ktorý nie je vybavený vlastným kahanom, sa kladie na platňu sporáka. V spodnej hruškovitej časti sa zohrieva voda, v hornej časti sa nachádza stĺpec s rastlinným materiálom (napr. sušená levanduľa, čerstvá citrónová kôra ap.). Cez stĺpec prechádza horúca para, ktorá so sebou unáša vonné látky. Do druhej nádoby – chladiča s vyústením nálevkovitej rúrky – sa nalieva studená voda a dochádza v nej ku kondenzácii pár prchavých látok (silice – éterické oleje). K ústiu rúrky sa pristaví sklenená nádoba s úzkym hrdlom na zachytávanie výťažku – tenkej vrstvičky esenciálneho oleja a následne hydrolátu (kvetovej vody).
Poznámka: V prípade, že prístroj nie je vybavený stĺpcom na rastliny, do hornej časti stačí zavesiť plátenné vrecko s rastlinným materiálom.
MACERÁCIA
Lacné a bezpečné získavanie extraktov z rastlín ponúka spôsob zvaný macerácia konzumným (96%-ným) jemným liehom (etylalkohol). Postupuje sa tak, že sa natenko rozrezaný rastlinný materiál zaleje v nádobe liehom, nádoba sa nechá pri izbovej teplote stáť cez noc. Na druhý deň sa kvapalný podiel (macerát) zleje a na drogu v nádobe sa naleje čerstvý lieh. Asi po dni státia sa zleje druhý macerát a spojí sa s prvým. Takto získané alkoholové extrakty sa potom pridávajú do kolínskych vôd a parfumov. Ak sú vyrobené z jedného druhu suroviny, ide o už zmienenú tinktúru.