Žalude sú známymi „obyvateľmi“ našich lesov. Rastú na duboch. Dajú sa nájsť po celý rok, pretože dub poznáme hlavne letný a zimný. Ďalšie druhy sú napríklad plstnatý, cerový, balkánsky, cezmínový a červený. Duby patria medzi najrozšírenejšie listnaté stromy v európe. Sú to dlhoveké, pomaly rastúce stromy s tvrdým a kvalitným drevom, najviac ceneným vo vodnom stavebníctve, pretože namáčaním sa jeho vlastnosti zlepšujú. Dubová kôra je taktiež dobrým liečivom. Používa sa z nej odvar na rôzne kožné problémy. Má zvieravé a protizápalové účinky. Odvar sa dá piť aj pri hnačke, žalúdočných a črevných kataroch. Pôsobí dobre na hemeroidy, popáleniny aj ako kloktadlo a je dobrá aj do kúpeľa. Najviac je cenená kôra z mladých stromov.
Plody dubu žalude, nie sú u nás vôbec tak v obľube ako iné orechy. Je to hlavne preto, lebo surové sú veľmi horké a to vďaka vysokému obsahu trieslovín (tanínu). Ak ich zjete surové, nič sa vám neprihodí, no horká chuť v ústach ostane. Oveľa lepšie je ak sa žalude upravia namáčaním, varením, alebo pražením. Ošúpte ich zo šupky, nakrájajte na drobno a namočte do studenej vody na 2 dni. Vodu meňte 4x denne. Po dvoch dňoch sú chutnejšie, ale stále horšie stráviteľné. Ak chcete rýchlejší postup, skúste žalude variť. Ošúpte ich, nakrájajte a varte viac ako hodinu. Každých 15 minút meňte vodu. Použite väčšie množstvo vody, aby sa horkosť rýchlejšie z nich dostala von.
Tretia možnosť ako ich upraviť do chutnejšej podoby, je praženie. Opäť ich ošúpte a nakrájajte a pražte dovtedy kým nebudú pekne voniať. Po rozhryznutí budú mäkké a chutné. Takisto ich môžte po varení usušiť a pomlieť na múku. Múka zo žaluďov bola kedysi v domácnostiach hojne používaná. V časoch chudoby sa miešala aj so pšeničnou, alebo používala dokonca samotne. Dajú sa z nej pripravovať placky, kaše alebo chlieb. Zo žaluďov sa dá pripraviť aj káva. Ošúpte ich, nakrájajte na malé kúsky, opražte, pomeľte, usušte a zalejte vriacou vodou. Dávkujte 2 čajové lyžičky na 2 dcl vody.
Pripraviť si môžte aj čaj, ktorý je o niečo slabší od kávy. Ošúpte, pokrájajte žalude na drobno a zalejte polievkovú lyžicu 2 dcl vriacej vody. Aj keď žalude nie sú veľa používané, zaslúžia si pozornosť svojimi účinkami pre organizmus. Dajú sa použiť pri srdcových problémoch (angina pectoris), opuchoch lymfatických uzlín, hemoroidoch, nočnom pomočovaní, nadmernom potení, tráviacich problémoch a pod. Žalude majú podobné účinky ako kôra. Obsahujú veľa bielkovín, trieslovín, tukov, vitamínov B, E, minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, meď a ďalšie živiny.
TIP: Voda v ktorej ste máčali alebo varili žalude, obsahuje veľa tanínu. Môžte ju využiť na obklady pri kožných problémoch, rezných ranách, alebo ju môžte aj popíjať. Vysúša mokvajúce rany a uzatvára ich.