zaludok, brusna dutinaŽalúdok je pomerne flexibilný vakovitý orgán našej tráviacej sústavy, ktorý sa nachádza v hornej časti brucha, kde zasahuje od stredu mierne doľava. Skladá sa zo štyroch anatomických častí – na pažerák sa napája “kardia”, pokračuje telom žalúdka, ktorého hornú časť označujeme “fundus”. Na opačnej strane sa s tenkým črevom sa spája “pylorus”. Fundus žalúdka sa zdola opiera o bránicu. Pažerákom do žalúdka prichádza požutá potrava zmiešaná v ústnej dutine so slinami. Sliznica žalúdka secernuje (vylučuje) viaceré látky, medzi ktoré patrí neaktívny enzým pepsinogén, ktorý sa v kyslom prostredí žalúdka mení na aktívny pepsín. Že vám tento názov niečo pripomína? Známy nápoj, rovnako enzým pepsín rozpúšťa molekuly bielkovín. V žalúdku začína vstrebávanie niektorých látok – vody, kofeínu a aspirínu.

Medzi ochorenia, ktoré najčastejšie postihujú žalúdok, patrí jeho zápal – gastritída vznikajúce aj v súvislosti s mikróbom Helicobacter pylori, poruchy trávenia, žalúdočné vredy a tzv. GERD – gastroesofageálny reflux. Príznaky týchto ochorení sú podobné a je veľmi individuálne ktoré z nich a do akej miery sa u jedinca prejavia. Patria medzi ne: nevoľnosť, nechutenstvo, chronické grganie, pocit na zvracanie a zvracanie, vnem “plnosti žalúdka”, typický pocit “kyseliny” v krku pri GERD (refluxová choroba pažeráka) a bolesti v hornej časti brucha objavujúce sa po najedení, ktoré sú charakteristické pre žalúdočný vred.

Z učenia tradičnej čínskej medicíny, ale mnohí aj na vlastnej koži poznáme, že žalúdok je úzko spätý s prežívaním stresu a nervozity. V rámci holistického prístupu teda lieči nielen postihnutý orgán, ale aj jeho príčinu, z čoho vychádzajú aj odporúčané terapeutické postupy, ktoré zahŕňajú aj meditáciu, relaxačné techniky a akupunktúru. Obzvlášť v terapii chronickej gastritídy je v Číne doteraz populárny “tradičný” prístup (vrátane terapie bylinkami a akupunktúry), ktorého účinky jednoznačne potvrdili aj vedecké štúdie modernej doby.

Zmena životosprávy a osvojenie si techník zvládania stresu sú prvými krokmi v liečbe ochorení žalúdka “alternatívnym” spôsobom bez farmakoterapie a liečiv predpísaných gastroenterológom. Vyvážená strava bohatá na antioxidanty, vlákninu a prirodzené probiotiká je samozrejmosťou, rovnako ako pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a kvalitný pitný režim. Do jedálnička pridajte čerstvý cesnak alebo extrakt z neho, ochraňuje totiž sliznicu a pôsobí protizápalovo. Skúste aspoň raz týždenne popíjať čierny alebo zelený čaj s medom Manuka – štúdie totiž preukázali, že už v tomto množstve významne znižuje výskyt baktérie Helicobacter pylori v tráviacom trakte. Je vhodné zredukovať alebo úplne prestať užívať voľnopredajné analgetiká, ktoré priamo poškodzujú slizničnú výstelku žalúdka. To isté platí aj o fajčení – prestaňte ihneď. Fajčenie negatívne ovplyvňuje stovky fyziologických pochodov v ľudskom tele, okrem iného aj mikrocirkuláciu slizníc, čím prispieva k zhoršovaniu gastritídy a žalúdočných vredov.

Akútne žalúdočné problémy pomáha odstraňovať horec, známy prostriedok úľavy už celé stáročia. Čaje a populárne tinktúry z neho pomáhajú zmierňovať príznaky ochorení, pozor však na známu liečbu našich starých materí – horec naložený v tuhej pálenke, ktorý síce prechodne môže pomôcť pri nevoľnosti, ale z dlhodobého hľadiska ešte viac poškodzuje už namáhanú žalúdočnú sliznicu.  Výborný účinok má aj čaj vylúhovaný z “bosoráckej” bylinky paliny, ktorá okrem odstránenia nevoľnosti bola (a možno stále) kedysi používaná pri rituálnom vyháňaní démonov. Má naozaj takmer čarodejnú moc a pri jej konzumácii treba postupovať skutočne opatrne. Obsahuje totiž thujon, ktorý pri nadmernom a dlhodobom užívaní môže navodiť stavy podobné opitosti až neurologické ťažkosti ako kŕče a bezvedomie. Palina nie je vhodná pre tehotné ženy, môže totiž vyvolať potrat.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *