zapcha, bolesti bruchaTakmer každý človek sa so zápchou už stretol. Nie je nič príjemné mať nafúknuté brucho a nebyť schopný sa vyprázdniť. So zápchou prichádzajú len problémy a nie malé. V súčasnom uponáhľanom svete je tento problém veľmi častý. Ľudia si poruchu vyprázdňovania často neuvedomujú a ak to trvá niekoľko rokov, môže nastať vážny problém smerujúci až ku operácii. Ak chcete predísť problémom, čítajte ďalej.

Prečo vlastne vzniká zápcha?

Ako už bolo spomínané všade okolo nás je bežne stres, človek sa všade ponáhľa a nemyslí na bežné veci a potreby svojho tela. Bežný človek sa počas dňa značne zanedbáva. Stravuje sa rýchlo a nekvalitne, pije málo tekutín, nevie na pár minút vypnúť a pod. Bežné je aj potláčanie stolice alebo plynov v spoločnosti. Ani netušíte aké problémy si tým narobíte. Na stolicu má vplyv množstvo faktorov, ako aj užívanie liekov, neprimerané užívanie preháňadiel, zlé dýchanie, málo pohybu a športu a pod. Človek však môže trpieť aj na vážne ochorenia ako zrasty, zápaly, nádory, ochabnutie čriev, hemoroidy, natrhnutia ritného otvoru a ďalšie. Ak trpíte zápchou, treba sa dobre sledovať ako často sa vyskytuje a čo na jej vyriešenie robíte.

Ako často by sme mali mať stolicu?

Možno vás to prekvapí, ale frekvencia je rôznorodá. Nemusí to byť každý deň. Množstvo stolice a jej frekvencia záleží od životného štýlu a tiež množstva potravy. Všeobecne sa považuje za normál mať od 3 stolíc denne po 3 týždenne. Je však lepšie ju mať takmer každý deň, nech sa nestrávené zvyšky pohybujú a nestagnujú v črevách.

Zápcha sa delí na organickú a funkčnú

Organická zápcha je väčšinou horší prípad a vyžaduje si lekársku starostlivosť a dohľad. Sami si tu už nepomôžete pretože ide zväčša o nádory, zápaly a zrasty čriev, ochabnuté a zúžené črevá, hemoroidy, natrhnutia a ďalšie priam mechanické prekážky pre stolicu. Organická zápcha môže byť chronická a teda mať dlhodobý priebeh, alebo akútna s neodkladným lekárskym zásahom.

Funkčná zápcha je prípad kedy si človek vie rozumným spôsobom pomôcť aj sám. Môže trvať dlhodobo a frekvencia stolice sa môže striedať. Bežnými prípadmi prečo sa táto zápcha vyskytuje je napr. zadržiavanie stolice a plynov, málo pohybu a športu, sedavé zamestnanie, ochabnutie brušného svalstva napr. necvičením, pôrodom, operáciou, ochoreniami a pod.

 

Ako zistíte typ vašej zápchy?

zapcha1Môžete ísť za doktorom a popíšete mu svoje príznaky a svoj životný štýl (bez prikrášľovania!!!). Je možné že vás pošle na špecializované vyšetrenia ako je kolonoskopia, rektoskopia, irigoskopia a iné. V lepšom prípade vám odporučí čo zmeniť, prípadne vám predpíše lieky. Druhá možnosť je navštíviť rokmi overeného a veľmi skúseného liečiteľa, ktorý má za sebou množstvo diagnostík a úspešných liečob. Takých je však veľmi málo. V podstate je ideálne si dať vypracovať diagnostiku u lekára aj liečiteľa a aj kombinovať liečbu klasickou a alternatívnou metódou. Informujte o tom aj svojho lekára. Ak je otvorený rozumným alternatívnym metódam o to lepšie.

 

 

Postupy a odporúčania ako predchádzať zápche

Pitný režim:
Počas dňa musíte do tela dostať dostatok tekutín a to hlavne priebežne.  Deň sa má začať vlažnou vodou, nie studenou ani horúcou. Vlažná voda dáva dobre do pohybu črevá a preplachuje ich. Ráno si doprajte postupným popíjaním max. do pol litra vody. Až potom začnite jesť prípadne „kávičkovať“. Niektorí si dávajú vodu s citrónom (plus škorica, kurkuma a pod.). Nie každého žalúdok to má rád, pretože aj keď sa citrón správa ako zásada v tele, môže po ňom páliť záha. Vyskúšajte čo dobre znášate. Počas 24 hodín by mal človek prijať minimálne množstvo vody, ktoré vypočíta nasledovne: svoju váhu podelíte číslom 25 a získate množstvo vody v litroch. Možno sa to zdá veľa, ale dá sa to vypiť. Pitný režim sa nedá dobehnúť. Obličky majú svoje limity a prefiltrujú efektívne zhruba pol litra prijatých tekutín za hodinu. Čiže žiadne prepíjanie sa vodou ale rozumné popíjanie. Pred jedlom nepite aspoň 15 minúť nič, telo sa už pripravuje na prijatie stravy a vylučuje tráviace enzýmy. Počas jedla nič nepite a ani po ňom. Ak dodržiavate pitný režim, telo má dostatok tekutín na jeho spracovanie. Pite najskôr až 2 hodiny po jedle.

Strava:
Pred každým jedlom si spravte naň dostatok času. Zápche začnite predchádzať už v ústach.  Vkladajte si do úst malé sústa, pretože pri väčšom máte tendenciu časť hneď prehltnúť a zvyšok žuvať. Každé sústo poriadne prežujte zhruba 40x. Jedzte pomaly aby ste premiešali jedlo so slinami. Žalúdok musí dostať natrávenú potravu a nie hrubé kusy. Dobre prežutá potrava je oveľa rýchlejšie spracovaná žalúdkom ako hrubé kusy. Minie sa tak aj oveľa menej energie na trávenie, čo je isto plus. Hrubé kusy, ktoré nedokázal žalúdok spracovať robia v črevách problémy. Vzniká nadúvanie, zápcha, bolenie brucha a pod. Pamätajte že strava sa vstrebáva do tela už v ústach a nie až v črevách ako si mnohí mylne myslia. Je teda na mieste nemať na ponáhlo a dobre potravu prežuť.

Zloženie stravy:
To je pokec na celú knihu, tak ale skúsme to stručne. Väčšinu stravy by mala tvoriť zelenina a ovocie. Je to živá potrava, ktorú telo rado prijme. Strava musí obsahovať kvalitnú vlákninu, ktorá pôsobí ako jemná metlička na črevá. Nesmie jej byť veľa a dlhodobo, ináč sa môžu minerálne látky zle vstrebávať. Strava musí byť čo najviac pestrá, čerstvá a zároveň zdravá. Vyhnite sa trojobalu (múka, vajce, strúhanka), pretože to je doslova lep na črevá. Ak jete mäso tak čo najviac na prírodno bez obalu a s veľkou porciou zeleniny. Výrazne obmedzte všetko z múky, ktorá má lepok. Lepok zvykne upchávať doslova všetky bunky v tele. Vyhýbajte sa mastným jedlám, tie veľmi spomaľujú celé trávenie. Konzumujte potraviny z nášho klimatického pásma, tie sú pre naše telo prirodzené.

Ďalšie odporúčania:
Ak ste negatívne naladení jedlo si nepripravujte. Energia z vás prechádza do jedla. Pripravujte ho s láskou, bude vám chutiť a telo ho lepšie prijme. Zabudnite na polotovary a pripravujte stravu z čerstvých vecí. Ak máte vlastnú záhradku o to lepšie. Ideálne je pri stravovaní používať orgánové hodiny. Obmedzte sladké jedlá. Cukor kradne zásady v tele a spomaľuje trávenie. Nepite mlieko, len kojenci ho potrebujú. Odparazitujte a detoxikujte sa aspoň raz za rok. Namočte slivky na noc do vody (čerstvé alebo sušené), vodu ráno vypite a potom zjedzte aj slivky. Pomôže to rozhýbať črevá. V lekárni si kúpte Psyllium a užívajte podľa návodu. Začnite športovať a cvičte cviky na brucho. Trénované brušné svalstvo (vonkajšie aj vnútorné) podporuje perilstatiku čriev. Naučte sa správne dýchať, pretože pľúca a hrubé črevo sú vzájomne prepojené a majú na seba vplyv. Bránicové dýchanie dobre ovplyvňuje hrubé črevo, okolité orgány a zbavuje stresu, ktorý sa ukladá v bruchu. Oblečenie nesmie tlačiť na brucho. Čierny čaj a káva podporujú zápchu. Naštudujte si ktoré potraviny podporujú zápchu a ktoré bojujú proti nej. Spravte si domáci test na intoleranciu potravín, uľavíte tráveniu. Kúpite ho na internete. Do čerstvého alebo ochuteného tvarohu si pridajte čerstvo pomleté ľanové semienka (3 čl) a jedzte každý deň 2x. Zápcha povolí po pár dňoch.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *