zazvor, dumbierZázvor je korenie z koreňa ďumbiera lekárskeho. Môže byť súčasťou karí korenia, používa sa v niektorých receptoch na sladké pečivo, dá sa z neho pripraviť čaj a je možné konzumovať ho aj priamo. Čaj má výrazne účinky na ústnu dutinu ako aj všade kam len tečie. Dopriať si zopár dúškov zázvorového čaju „sem-tam“ je veľmi dobrá prevencia proti nákazám rôzneho druhu. Má veľa rôznych účinkov na organizmus, z ktorých asi najvýznamnejšie sú vplyv na gastointestinálny trakt a rakovinové bunky. Jeden gram zázvoru denne znižuje u ľudí pooperačnú nevoľnosť a vracanie a je účinný aj pri tehotenskej nevoľnosti. Obmedzuje rast baktérie Helicobacter pylori. Výťažky z celého koreňa alebo niektoré chemicky presne definované substancie nachádzajúce sa v zázvore majú podľa početných štúdií aj inhibičný efekt na vznik nádorových ochorení.

Zázvor podporuje trávenie, priaznivo pôsobí proti nevoľnosti, stimuluje cirkuláciu krvi a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, čím má potencionálny ochranný účinok pri artérioskleróze. Obsiahnuté látky zázvorového koreňa súčasne zlepšujú žalúdočné pohyby a pôsobia proti kŕčom hladkého svalstva v tráviacom ústrojenstve.  Pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého tračníka. Zázvor zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu, je antiseptický, protihorečnatý, protizápalový, stimulujúci a tonizujúci. Ďalej pôsobí pri prevencii chrípkových ochorení, hlavne tzv. črevnej chrípke. Pomáha aj pri bolestiach hlavy a stavoch napätia. Svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých vírusov a baktérií. Zázvor rýchlo a bez vedľajších nežiadúcich účinkov zabraňuje a potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy), prináša úľavu od nevoľnosti v tehotenstve a po nadmernom požití alkoholu. Nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti. Zároveň má priaznivé účinky proti migréne.

Zázvor obsahuje asi 2 % éterického oleja, zázvorovú silicu a štipľavo ostrú látku – gingerol. Chuťovo je teda ostrejší, nasladlý, s nádychom citrónu a kvetín. Používa sa vo forme čerstvého koreňa, ktorý sa ošúpe a nastrúha na jemnom kovovom strúhadle, alebo v podobe sušeného koreňa alebo prášku. Práškový zázvor sa nevyrovná čerstvému, pretože sa líši chuťou a vôňou. Sušený zázvor je štipľavejší ako čerstvý a musí sa pred použitím namočiť (jedna čajová lyžička sušeného odpovedá jednej polievkovej lyžici čerstvého zázvoru).

V kuchyni sa používa do cukroviniek (napr. zázvorky, krupičná kaša), pridáva sa do kečupov, kompótov, do koreniacich zmesí (napr. kari), do ryže, do bielkovinových a zeleninových jedál. V niektorých oblastiach je obľúbený zázvorový čaj, pivo alebo víno. Kombinuje sa s citrónom, paprikou, feferónkami, cesnakom, chilli, kurkumou, škoricou, kardamónom, klinčekmi a chuťovo doplňuje sójovú omáčku. Plátky čerstvého zázvoru sa pre jeho arómu hodia do ovocných mís, zálievok a omáčok.

Hodnoty na 100 g:zazvor

Kalórie (kcal): 79
Tuky: 0,8 g
Nasýtené tuky: 0,2 g
Polynenasýtené tuky: 0,2 g
Mononenasýtené tuky: 0,2 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 13 mg
Draslík: 415 mg
Sacharidy: 18 g
Vláknina: 2 g
Cukor: 1,7 g
Bielkoviny: 1,8 g

Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 5 mg
Vápnik: 16 mg
Železo: 0,6 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,2 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 43 mg

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *