Zber a spracovanie liečivých bylín
Rastliny boli veľmi dôležitou súčasťou medicíny už od pradávna. Naši predkovia veľmi dobre poznali účinky mnohých bylín, ktoré používali ako na liečbu závažných ochorení, tak i na ich prevenciu. I keď v dnešnej dobe sa už medicína zmodernizovala a vieme, že rastliny nevyliečia všetko, dajú sa použiť vo veľkej miere ako zdravé doplnky našej životosprávy.
Vďaka množstvu účinných látok (alkaloidy, enzýmy, vitamíny, minerály atď.) sa liečivé rastliny používajú v medicíne zvanej fytoterapia. Je to liečba pomocou bylín, ktorá je postavená na vedeckých základoch a v posledných dvadsiatich rokoch sa teší obrovskému záujmu. Nejde už teda len o alternatívnu cestu.
Pri zbere a spracovaní bylín je potrebné dodržiavať určité zásady, ktoré nám pomôžu dosiahnuť požadovaný účinok a taktiež zabránia prípadným problémom. Niektoré rastliny môžu byť jedovaté alebo náročné na dávkovanie, preto si treba dávať pozor a držať sa overených odporúčaní. Na kontrolu jednotlivých rastlín a ich účinkov slúžia atlasy, ktoré veľmi presne uvádzajú všetky potrebné informácie.
Zber liečivých bylín
Naučte sa rozoznávať jednotlivé rastliny. Nezberajte bylinu, ktorú nepoznáte a neviete, čo môže spôsobiť. Existujú rôzne druhy atlasov a encyklopédií, podľa ktorých môžete zistiť druh rastliny. Ak si však nie ste istí, nie je nutné plytvať prírodou.
Pokiaľ ste našli správnu bylinu, presvedčte sa, že je jej v okolí dostatok, aby ste nenarušili jej ďalšiu populáciu. Nezberajte ohrozené a chránené rastliny. Byliny majú obvykle široké využitie, preto nemusíte zbierať tie, ktorých výskyt je zriedkavý.
Pri zbieraní sa taktiež zamerajte na správnu lokalitu. Nie je vhodné siahnuť po bylinách, ktoré rastú u cesty a hrozí ich znečistenie výfukovými plynmi a ťažkými kovmi. Taktiež dbajte o to, aby rastliny neboli kontaminované chemickými látkami a postrekmi z okolitých tovární alebo poľnohospodárskych usadlostí.
Liečivé byliny sa zberajú v tom čase vegetačného obdobia, keď je obsah účinných látok najvyšší. Vyhýbajte sa poškodeným a nezdravým častiam rastlín. Obdobie zberu je pre rôzne druhy bylín rozdielne. Taktiež sa rôzne časti jednej rastliny zbierajú v odlišných obdobiach. Ide o podzemné časti (korene, podzemky a hľuzy), kvety, listy, vňate, kôru ale i plody.
Spracovanie nazbieraných rastlín
V prípade liečivých bylín sa na označenie častí rastlín s účinnými látkami používa termín droga. Existuje veľa spôsobov použitia. V niektorých prípadoch sa dá použiť i čerstvá droga, pokiaľ však chceme bylinu používať počas celého roka, treba ju konzervovať.
Správne vysušenie a skladovanie je veľmi dôležité, inak sa droga môže znehodnotiť, najmä liečivé účinné látky v nej. Preto je nevyhnutné dbať na kvalitné spracovanie nazberaných rastlín.
Byliny sa sušia rozložené v tenkej vrstve na site alebo bielom papieri na dobre odvetrávanom suchom mieste. V prípade hrubšieho rozloženia je rastliny potrebné prevracať, aby vlhká strana nezahnila. Môžu sa sušiť aj zavesené v zväzkoch, dôležité je nikdy byliny nesušiť na priamom slnku. Dĺžka sušenia závisí od teploty a vlhkosti vzduchu. Na uskladnenie sušenej drogy sa najčastejšie používajú papierové vrecká alebo sklené obaly. Neodporúča sa používať usušené zásoby dlhšie než jeden rok.
Spôsoby priameho použitia
Čaj je najbežnejší spôsob použitia sušenej drogy. Môžeme ho pripraviť dvomi spôsobmi, a to ako zápar (lúhovanie) alebo odvar (varenie). Na prípravu osviežujúceho nápoja stačí drogu lúhovať chvíľku. V prípade liečivého čaju lúhujeme 15 až 20 minút. V prípade odvaru varíme byliny 5 až 30 minút. Používa sa najmä na prípravu čaju z koreňov, kôry a plodov.
Čaje a odvary sa používajú aj pri liečebnej a regeneračnej metóde zvanej aromaterapia.
Masť sa vyrába varením drogy po dobu 15 až 30 minút, do ktorej sa pridá rastlinný olej a dusí sa dovtedy, až sa voda úplne nevyparí. Scedenú drogu zamiešame s včelím voskom alebo živočíšnym tukom.
Macerát sa pripravuje dlhodobým lúhovaním vo vode pri izbovej teplote. Pripravuje sa niekoľko hodín až dní. Tento spôsob prípravy sa používa najmä pri bylinách s obsahom slizovitých látok.
Sirup je cukrový roztok s obsahom šťavy alebo extraktu z drog. Šťava sa pripraví odstredením plodov alebo rastlín odšťavovačom. Nevyužité šťavy sa uchovávajú v chlade, ideálne v chladničke.
Tinktúra je liečivý produkt s najdlhšou životnosťou. Pripravuje sa vylúhovaním drogy v alkohole s tým, že pri použití vyššieho obsahu alkoholu predlžujeme životnosť tinktúry. V rámci prípravy zmiešame 50 gramov sušenej drogy s pol litrom alkoholu a lúhujeme jeden až dva týždne. Tinktúra sa skladuje v chlade v sklenených nádobách a užíva sa po kvapkách pridávaných do vody alebo čaju. Podobne môžeme pripraviť i octový výluh, ktorý však využijeme skôr v kuchyni na dochucovanie. V rámci liečebných účelov sa používa na obklady pri opuchoch alebo zápaloch.