Vlašské orechy

vlasske orechyKto by ich nepoznal. Chutné, výživné, hádam nemajú ani žiadne mínus. Vlašské orechy sú doslova klenot medzi orechmi. Je ich približne 150 druhov stromov ! Obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E. Nezanedbateľné sú aj pre obsah fosforu, draslíka a horčíka, bielkovín obsahujú asi 18%. Zo stopových prvkov obsahujú veľa zinku napr. viac ako mäso či ryby ďalej železo, selén, meď a mangán. Vysoký obsah antioxidantov ich radí medzi super potraviny.
Orechy sú známe svojim vysokým obsahom tukov, samozrejme tých dobrých. U vlašských orechoch je to až 70%. Sú to zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny (napr. alfa-linolenová. Ďalej aminokyseliny napr. L-arginín, ktorý pôsobí pozitívne na spaľovanie tuku, napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán a má priaznivý vplyv na mužskú potenciu. Tieto vlastnosti má aj zinok čiže spoločne sú tieto dve zložky účinnejšie.
Je doporučené zjesť približne 5 orechov denne, ale pre ľudí, ktorí majú zvýšený cholesterol sa odporúča konzumovať 10 orechov denne.

Určite ste počuli aj o podobnosti zeleniny a ovocia s ľudskými orgánmi. Vlašský orech sa nezameniteľne podobá na ľudský mozog. A výskumy už dávno priznali, že konzumáciou vlašských orechov napr. pred skúškou má dosť pozitívny vplyv na myslenie. Skrátka, človeku, ktorý ich pravidelne konzumuje to páli. Finta je v tom, že obsahujú najviac Omega-3 mastných kyselín zo všetkých orechov. Ich vysoký obsah má z časti vplyv aj na dobrú náladu a netreba zabudnúť, že spolu s vitamínmi B sa vplyv na dobrú náladu znásobuje. Depresívny ľudia by preto mali zvýšiť pozornosť. Dobrá nálada priamo potláča depresiu, stres a celkovo navodzuje pokoj. Ešte treba ďalšie dôkazy prečo konzumovať vlašské orechy 🙂 ?

Ak nemáte to  šťastie mať orechy priamo zo stromu ale len z obchodu potom dávajte pozor pri kúpe či ich jadrá sú biele, to značí, že sú v poriadku no ale ak sú do žlta značí to zatuchnutie a radšej sa im vyhnite. Ak je možnosť si vybrať či ich kúpite v celku alebo už nalúskané lepšie bude ich kúpiť so škrupinkou a doma nalúskať.
Skladovateľnosť orechov je tiež podstatná aby sa na nich neobjavila pleseň. Ak už pleseň majú musia sa vyhodiť. Skladovať ich možno v chladničke vo vzduchotesnej nádobe pri teplote od 2 do 8°C. Ak sú ešte v škrupinke tak v bedničke vyloženej papierom do 20°C. V oboch prípadoch je dôležité sucho a tma.Receptov na konzumáciu je mnoho. Niekto ich má rád len tak samé, ďalší si ich namočí do medu alebo pripraví rozomleté s cestovinami a cukrom :). Aj tu platí že tepelne spracované strácajú živiny.

Trošku vám spravím chuť a prezradím vám môj recept 🙂vlasske orechy1

Potrebujeme:
Za hrsť orechov
1 broskyňu
1 jablko
1 banán
100 gr tvarohu
50 gr výberových ovsených vločiek

Postup prípravy:
Do mixéra dáme umyté jablko, broskyňu a banán. Rozmixujeme na kašu. Pridáme tvaroh a orechy, opäť rozmixujeme. Nakoniec pridáme ovsenné vločky a rozmixujeme. Nieje to síce oku lahodiace ale výživné a veľmi chutné to určite je. Kombinácia ovocia a množstvo je na vás. Experimentujte :). Dobrú chuť.

Hodnoty na 100 g:

Kalórie (kcal): 654
Tuky: 65 g
Nasýtené tuky: 6 g
Polynenasýtené tuky: 47 g
Mononenasýtené tuky: 9 g

vlasske orechy2Cholesterol: 0 mg
Sodík: 2 mg
Draslík: 441 mg
Sacharidy: 14 g
Vláknina: 7 g
Cukor: 2,6 g
Bielkoviny: 15 g

Vitamín A: 20 IU
Kyselina L-askorbová: 1,3 mg
Vápnik: 98 mg
Železo: 2,9 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,5 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 158 mg

loading…


Ak sa vám článok páči, kliknite prosím na