zeleninove stavy, odstavovanie, zelenina1. Batáty
U nás sú takmer neznáme, pestujú sa v trópoch. Ide o tzv.sladké zemiaky. Aj ich šťava sa podobá zemiakovej, aleje o niečo chutnejšia. Má však oranžovo-červenú farbu!
Príprava:
Ošúpte, nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohaté na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamíny C, E; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík a vápnik; malé množstvo medi a železa.
Energetická hodnota 380 kJ

2. Brokolica
Poskytuje tmavozelenú šťavu s horkastou príchuťou, mala by byť vždy riedená jemnejšími džúsmi v pomere 1:4. Patrí medzi najúčinnejšie šťavy na prevenciu zhubných ochorení. Obsahuje veľa antioxidantov. Okrem toho vynikajúco prečisťuje organizmus a je vhodná aj na redukciu telesnej hmotnosti pri obezite.
Príprava:
Nakrájajte na menšie kúsky, neodstraňujte stopku,môžete použiť aj listy.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 115 kJ.

3. Cesnak
Šťava dodá báječnú chuť — ak máte radi cesnak! Ale stačí ho iba veľmi málo, niekoľko kvapiek na pohár nápoja. Cesnak je bohatý na horčičné oleje a tie v spojení s čistiacimi substanciami, ktoré ešte cesnak obsahuje, majú silný účinok na celý organizmus, od podpory chuti na jedlo, od vylučovania tráviacich štiav, až po urýchlenie peristaltiky (pohybu čriev) a vylučovania moču. Éterické silice v cesnaku sú také silné a prenikavé,že pomáhajú uvoľňovať hlieny aj z vedľajších nosných dutín,priedušiek a pľúc. Pomáhajú vylučovať jedy z organizmu kožnými pórami. Ak niekto namieta niečo voči vôni cesnaku, môžete sa ho opýtať, čo je lepšie: Či vyparovanie cesnakových vôní alebo potichu odpočívajúce jedy v našom organizme?
Príprava:
Odstráňte šupku, nakrájajte a spracujte spolu s inou tvrdšou zeleninou.
Obsahuje
— Bohatý na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2 a B3.
— Bohatý na draslík, horčík, sodík, vápnik a železo; malé množstvo zinku.
Energetická hodnota 490 kJ

cibula4. Cibuľa
Krémovo zafarbený džús s prenikavou príchuťou, najvhodnejší do mixov. Cibuľa a jej šťavy sú o niečo miernejšie ako cesnak a majú aj menej ostrú arómu. Posilňujú naše telo vo veľkom rozsahu. Čo už bolo povedané o cesnaku, platí aj pre cibuľu a jej šťavu. Cibuľa má zhruba podobné účinky ako cesnak. Ale nevábna vôňa je u cibule slabšia.
Príprava:
Ošúpte, nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú, vitamín C malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6 a biotínu.
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík, chlór, síru, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 95 kJ

5. Cvikla (červená repa)
Táto fialová šťava je veľmi silná, a preto ju vždy miešajte s inými džúsmi v pomere 1:4. Šťava z cvikle je veľmi hodnotná na tvorbu červených krviniek a vôbec na celkové posilnenie organizmu. Najmä ženy by mali využívať jej účinok a piť temer denne zmes karotka—cvikla. Šťava z cvikle je prospešná aj pri poruchách menštruácie, ak sa v tom čase pije v malých množstvách, a to vínny pohár (60 až 100 gramov) 2 až 3 krát denne. Počas prechodu dosiahnete touto šťavou lepšie a trvácnejšie výsledky ako liekmi a umelými hormónmi. Ak sa pije naraz, čistá a vo väčšom množstve ako 1 vinný pohár, môže jej silný čistiaci účinok spôsobiť závrate alebo pocit nevoľnosti. To je reakcia pečene. Podľa skúseností je lepšie začať s menším množstvom šťavy z cvikle a väčším množstvom šťavy z karotky, a neskôr podiel cvikle pomaly zvyšovať.
Príprava:
Odrežte drevnaté výrastky, ošúpte a nakrájajte na väčšie kúsky. Môžete použiť nielen repu, ale aj jej listy.
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3 a B5.
— Bohatá na draslík, fosfor, vápnik a sodík; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 185 kJ

6. Červená kapusta
Tento džús má krásnu, tmavo fialovú farbu a trochu korenistú chuť. Podobne ako šťava z cvikle, by mal byť riedený jemnejšími džúsmi v pomere 1:4. Všeobecne má podobné použitie ako ostatné kapustoviny. Prednostne sa ale užíva pri chudokrvnosti a telesnej slabosti.
Príprava:
Odstráňte zničené vonkajšie listy, nakrájajte na malé kúsky.
Obsahuje
— Beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Draslík, fosfor, horčík, sodík, vápnik; malé množstvo medi,zinku a železa.
Energetická hodnota 110 kJ

7. Endivídia (čakanka)cakanka
Je málo známa zelenina, šťava má mierne nahorklú chuť,čím stimuluje sekréciu tráviacich štiav. Povzbudzuje vylučovanie žlče a normalizáciu činnosti pečene a sleziny. Má pozoruhodne dobré účinky na oči. V rôznych kombináciách ju môžete používať pri všetkých očných onemocneniach.
Príprava:
Dôkladne umyte kartáčom a nakrájajte na menšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamíny skupiny B, vitamín E, kyselinu listovú a horčiny
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík, malé množstvo železa a medi.
Energetická hodnota 120 kJ.

8. Fazuľové lusky
Nezrelé fazuľové lusky nevyzerajú síce veľmi lákavo, ale sú plné cenných živín. Šťava z nich chutí lepšie v kombinácii so sladšími džúsmi. Táto šťava je vhodná najmä pre diabetikov. Je zistené, že šťavy nezrelých fazuľových luskov a ružičkového kelu obsahujú účinné látky, ktoré dodávajú organizmu základné prvky prirodzeného inzulínu, vytváraného slinivkou brušnou.
Príprava:
Žiadna — iba opláchnite.
Obsahuje
— Bohaté na beta-karotén, vitamín C, malé množstvo vitamínov BI, B2 a B3.
— Bohaté na draslík, fosfor, sodík a vápnik, malé množstvo železa.
Energetická hodnota 120 kJ

9. Fenikel stopkatý
Poznáme dva druhy fenikla, a to normálny fenikel, ktorý sa používa ako korenie alebo aróma, a stopkatý fenikel, ktorý sa používa ako dužinatá zelenina, ktorú konzumujú najmä Taliani a Francúzi. Je to veľmi hodnotná, aj keď u nás dosiaľ málo známa zelenina. Ak máte radi anízovku (Pernod), bude vám určite chutiť aj feniklový džús. Má voňavú anízovú príchuť a hodí sa na spestrenie menej výrazných nápojov. Zo zdravotného hľadiska má celý rad priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Šťava z fenikla je hodnotným prostriedkom na tvorbu krvi, a tým veľmi užitočná pri menštruačných poruchách. Šťava sa s úspechom pije buď čistá alebo v kombinácii s karotkou a cvikľou. Okrem toho mierne podporuje činnosť celej zažívacej sústavy.
Príprava:
Nakrájajte stopky najskôr na plátky, tie potom spracujte v odšťavovači.
Obsahuje
— Bohatý na vitamín C; malé množstvo vitamínu B6.— Draslík, vápnik.
Energetická hodnota 115kJ

10. Horčica
Poskytuje zelenú štipľavkastú šťavu, ktorá sa užíva len na dochucovanie iných štiav, lebo má pomerne silné dráždivé účinky. Napomáha detoxikácii organizmu.
Príprava:
Len opláchnite.
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú, chlorofyl, vitamín C, biotín a vitamíny skupiny B.
— Bohatá na síru, fosfor, horčík, chlór a malé množstvo železa.
Energetická hodnota 80 kJ.

chren11. Chren
Používa sa na opatrné odlučovanie štiav, ale len 1-2 čajové lyžičky, lebo silne dráždi obličky a močový mechúr. Podporuje aj intenzívne vylučovanie zažívacích štiav. Okrem toho účinne uvoľňuje hlieny z nosa a vedľajších nosných dutín.
Príprava:
Dôkladne umyte ostrým kartáčom pod tečúcou vodou a postrúhajte, alebo nakrájajte na menšie kúsky a pomeľte. Pretože korene sú veľmi tvrdé, nezvykneme ich odšťavovať. Používa sa iba nastrúhaný, alebo pomletý chren, ale bez soli a octu.
Obsahuje
— Bohatý na vitamín C a vitamíny skupiny B.
— Pretože sa užíva v malom množstve, je obsah minerálov prakticky bezcenný. Je bohatý na síru a chlór. Najdôležitejší je obsah silných dráždivých silíc.
Energetická hodnota 110 kJ

12. Kapusta biela
Jej bledozelená šťava má príjemnú sladkú chuť. Šťava z kapusty sa úspešne používa pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch a na zmiernenie zápchy. Pretože zápcha je často príčina nečistej pleti, pomáha šťava i v tomto smere.
Príprava:
Odstráňte zničené listy, nakrájajte na malé kúsky.
Obsahuje
— Bohaté na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6, biotínu a vitamínu E.
— Draslík, fosfor, horčík, chlór, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 90 kJ

13. Kapusta kyslá
Aj keď patrí k našim národným jedlám, z hľadiska modernej výživy nieje práve najzdravšia. Obsahuje totiž veľa kuchynskej soli a kyseliny mliečnej. Naši predkovia ju zaviedli v tých dobách, keď v zime nemali dostatok ovocia a zeleniny. Dnes je situácia podstatne iná. Aj tak však treba konštatovať, že aj kyslá kapusta je lepšia, ako žiadne iné surové ovocie a zelenina.
Príprava:
Jednoducho vložte do odšťavovača.
Obsahuje
— Bohatá na vitamíny C, kyselinu mliečnu, malé množstvo vitamínov skupiny B.
— Bohatá na chlór, vápnik, sodík, síru a draslík, malé množstvo jódu.
Energetická hodnota 85 kJ

14. Kapusta zimná
Táto šťava má silnú sírnatú vôňu a chuť a preto je ju lepšie miešať so sladšími šťavami, napr. z červenej papriky, petržlenového koreňa alebo jabĺk. Na kapuste je cenný aj jej vysoký obsah síry, chlóru a jódu. Obsiahnuté látky účinne napomáhajú pri čistení žalúdočnej sliznice a tráviaceho ústrojenstva, ale za podmienky, že sa šťava pije surová a bez pridania soli. Dvanástorníkové vredy reagujú na pitie šťavy z kapusty skoro zázračne. Jej nevýhodou je ale časté nadúvanie. Čistá karotková šťava môže byť použitá pri vredoch so skoro rovnakým účinkom a lepšie chutí.
Príprava:
Odstráňte zničené vonkajšie listy, nakrájajte na malé kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6, biotín a vitamín E.
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa,
Energetická hodnota 95 kJ

15. Karfiol
Bledozelená šťava, prenikavej vône, hodí sa dobre ku sladším džúsom. Zdravotné účinky sú podobné ale miernejšie, akou ostatných kapustovín.
Príprava:karfiol
Nakrájajte na malé kúsky, neodstraňujte stopku. Pokiaľ máte k dispozícii aj okolité listy, neodhadzujte ich, ale použite tiež na výrobu šťavy.
Obsahuje
— Bohatý na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Draslík, fosfor, horčík, vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 100 kJ

16. Kel kučeravý
Poskytuje horkastú intenzívnu, tmavozelenú šťavu, ktorá by mala byť vždy riedená jemnejším džúsom v pomere 1:4. Má podobné a silné zdravotné a terapeutické účinky ako zimná kapusta. Doslova blahodárne prečisťuje organizmus, podporu- je trávenie a priaznivo pôsobí aj pri psychických a nervových onemocneniach.
Príprava:
Odstráňte zničené listy,zvyšný kel nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamíny B3 a C; malé množstvo vitamínov Bl a B2.
— Draslík, fosfor, sodík, vápnik, železo.
Energetická hodnota 222 kJ

17. Kel ružičkový
Ďalší silný, tmavozelený džús, ktorý by ste mali riediť jemnejšou šťavou v pomere 1:4. Tento nápoj je mierne horkastý, preto sa dobre hodí ku sladším džúsom napr. mrkvovému alebo jablčnému. Šťava z ružičkového kelu spolu so šťavou z karotky, zelených fazuľových luskov a šalátu dodáva kombináciu minerálov, ktorá posilňuje a obnovuje výrobu inzulínu v slinivke brušnej. Preto je veľmi oceňovaná diabetikmi.
Príprava:
Odstráňte uvoľnené vonkajšie listy, nakrájajte.
Obsahuje
— Bohatý na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Draslík, horčík, fosfor, sodík, vápnik; malé množstvo medi,zinku a železa.
Energetická hodnota 110kJ

18. Locika
Je u nás málo známy osobitný druh šalátu. Poskytuje zelenú šťavu, ktorá sa považuje za veľmi vhodnú na liečenie Adisonovej nemoci a onemocnení nadobličiek.
Príprava:
Opláchneme a nakrájame na menšie kusy.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamín C, chlorofyl, vitamíny skupiny B.
— Bohatá na draslík, vápnik, horčík, sodík, malé množstvo železa a medi.
Energetická hodnota 105 kJ

19. Lucerka
Šťava orieškovej chuti, vhodná na miešanie s inými, jemnejšími džúsmi. Lucerka (Alfalfa) je výživovo hodnotná krmovina. Nie je iba bohatá na dôležité minerály a chemické prvky, ale obsahuje aj stopové prvky z hlbších vrstiev pôdy, pretože jej korene môžu dosiahnuť až 9 metrovú hĺbku. Aj keď je lucerka rozšírená najmä ako krmivo pre dobytok, je vo forme šťavy veľmi oceňovaná. Najmä vtedy, ak si ju môžeme zohnať čerstvú. Používajú sa iba listy. Lucerka je jednou z potravín, ktoré obsahujú najviac chlorofylu. Je to potravina, ktorá pomáha tak zvieratám ako aj ľuďom k zdravému, vitálnemu a vysokému veku a vytvára fenomenálnu odolnosť voči infekciám. Šťava z čerstvej lucerky je silná a výdatná, preto sa nemôže piť čistá. Najlepšie je ju riediť so šťavou z karotky. V tomto zložení sa jej predností ešte znásobia. Ukázalo sa, že táto šťava napomáha aj pri cievnych obtiažach a poruchách, ktoré majú súvislosť so srdcom.
Príprava:
Dôkladne opláchnite. Používame len listy, ktoré stiahneme zo stoniek. Stonky sú príliš tvrdé a obsahujú málo šťavy.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, chlorofyl, vitamín C; malé množstvo vitamínov B l, B2, B3.
— Bohatá na draslík, fosfor, sodík a vápnik.
Energetická hodnota 150 kJ

mrkva20. Mrkva
Táto šťava je ideálna na miešanie s ktorýmkoľvek iným, intenzívnejším džúsom. Jej sladká a jemná chuť je lahodná i samotná. Je to jediný zeleninový džús, ktorý môžeme miešať so všetkými druhmi ovocia bez obáv zo spoločensky neúnosných následkov. Jej blahodárne účinky na ľudský organizmus sú veľmi široké.
Príprava:
Ošúpte, odstráňte tuhý koniec a nakrájajte na silnejšie prúžky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6, biotínu a vitamínu E.
— Draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík, vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 147 kJ.

21. Paprika (červená, žltá a zelená)
Šťava je výborná bez ohľadu na to, či sme použili papriku žltú, zelenú alebo červenú, aj keď červená paprika poskytuje džús o niečo sladší, lepšie sa hodiaci k trpkým nápojom. Táto šťava má pomerne vysoký obsah vitamínu C a kremíka, ktorý je potrebný pre naše vlasy a nechty. Spolu s mrkvovou šťavou je vynikajúcim prostriedkom pri akné najmä vtedy, keď pravidelnými nálevmi alebo výplachmi odstraňujeme odpadové látky z hrubého čreva. Kto trpí nafukovaním tráviaceho traktu a kolikami alebo bolesťami brucha, môže sa mu uľaviť, ak bude piť pol litra mrkvovo-paprikovej šťavy.
Príprava:
Nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov B2, B3, B5, B6 a vitamínu E.
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík, chlór, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota — červená 135 kJ, žltá 110 kJ, zelená 65 kJ

22. Paradajky
Čerstvá paradajková šťava má ružovo oranžový odtieň a svojou chuťou pripomína čerstvé paradajky. Patrí k najdostupnejším šťavám z veľmi širokým použitím. Je výborná v mixoch, ale i samotná. Existuje veľa druhov paradajok. Zo všetkých si môžete pripraviť vynikajúcu šťavu, ktorú vždy pite surovú.
Príprava:
Omyte a nakrájajte na väčšie kúsky. Nešúpte.
Obsahuje
— Bohaté na beta-karotén, biotín, kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Bohaté na draslík, fosfor, horčík, chlór, síru, sodík a vápnik; malé množstvo medi,zinku a železa.
Energetická hodnota 60 kJ

23. Paštrnák
Poskytuje fantastickú lahodnú šťavu. Má vynikajúce účinky na močové orgány a obličky. Priaznivo pôsobí aj pri dne a reumatizme.
Príprava:
Korene dôkladne umyte ostrým kartáčom pod tečúcou vodou. Nakrájajte na menšie kúsky. Vňať nedoporučujeme používať, pretože silne dráždi. Ide o fotodynamickú rastlinu, ktorej vňať vám môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť aj nepríjemné ekzémy. Šťava z koreňov je však mimoriadne zdravá.
Obsahuje
— Bohatý na vitamíny skupiny D, biotín, vitamín E, beta-karotén.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, vápnik a malé množstvo zinku.
Energetická hodnota 210 kJ

24. Petržlen
Petržlenová šťava má krémovú, lahodne sladkú chuť a široké veľmi priaznivé účinky na ľudský organizmus. Zvyšuje vylučovanie moču, podporuje nielen detoxikáciu organizmu ale aj činnosť srdca. Priaznivo pôsobí pri začínajúcom reumatizme, vodnatieľke, dne atď.petrzlen
Príprava:
Odkrojte drevnaté výrastky, ošúpte a nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatý na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6, biotín a vitamín E.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, chlór, síru, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 205 kJ

25. Petržlenová vňať
Intenzívny zelený džús, ktorý by sme mali vždy riediť v pomere 1:4. Má ale príjemnú bylinkovú chuť.Surová petržlenová šťava je jedna z najsilnejších. Nemá sa piť samotná a naraz vo väčšom množstve ako 30 až 60 gramov, ale má sa miešať s potrebným množstvom šťavy z inej zeleniny. Surová petržlenová šťava má pozitívny vplyv na látkovú výmenu, na regulovanie činnosti nadobličiek a štítnej žľazy. Účinné látky, nachádzajúce sa v petržlene, napomáhajú udržiavať cievy a najmä kapiláry zdravými. Je vhodným liečebným prostriedkom pre urogenitálne orgány (močové a pohlavné ústrojenstvo), napomáha pri kameňoch v obličkách a močovom mechúre, ako aj pri albuminúrii (bielkovina v moči), zápaloch a ostatných obličkových ochoreniach. Používa sa s úspechmi pri vodnatieľke. Užíva sa aj na vyvolanie menštruácie, najmä v spojení so šťavou z cvikle alebo zmesou štiav z mrkvy, cvikle a uhoriek. Šťava z petržlenovej vňate je účinná aj pri očných chorobách a chorobách zrakového nervu. Kombináciou petržlenovej šťavy s mrkvovou, alebo ešte s pridaním zelerovej a endivíovej šťavy, sa môže liečiť zraková slabosť, rohovkový vred, sivý zákal a očné zápaly vo všetkých štádiách. Nepite ale veľké množstvo čistej surovej petržlenovej šťavy, pretože svojou koncentráciou môže zapríčiniť nielen nevoľnosť ale aj nervové poruchy. Zmiešaná s inými šťavami j e však veľmi užitočná.
Príprava:
Nakrájajte a spracujte v lisovadle spolu s inou, tvrdšou zeleninou.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamín B3 a C; malé množstvo vitamínov B l a B2.
— Bohatá na draslík, fosfor, sodík, vápnik a železo.
Energetická hodnota 180 kJ

26. Pór
Ľahký zelený džús s príjemnou cibuľovou príchuťou, ktorý sa dobre hodí na oživenie chuťovo nevýrazného nápoja. Dobre pôsobí pri všetkých pľúcnych onemocneniach, vrátane tuberkulózy. Šťava z póru je jemnejšia ako šťava z cibule a cesnaku. Informácie uvedené o cesnakovej šťave platia v miernejšej podobe aj pre šťavu pórovú.
Príprava:
Odstráňte prebytočnú časť, priečne nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatý na beta-karotén, biotín, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6 a vitamínu E.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, chlór, sodík a vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 130 kJ

rebarbora27. Rebarbora
Pre jej vysoký obsah dráždivých kyselín, ju treba užívať opatrne. Používame ju na dochutenie chuťovo nevýrazných kombinácií, ak nemáme nič iné po ruke. Dráždi totiž obličky.
Príprava:
Nakrájajte na kratšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, biotín, vitamín C a trochu vitamínov skupiny B.
— Bohatá na draslík, sodík, fosfor a malé množstvo stopových prvkov.
Energetická hodnota 130 kJ

28. Reďkovka
Premenlivá farba podľa odrody, mierne až silne korenistá chuť. Šťava by mala byť riedená miernejšími džúsmi, vytvára tak chutný nápoj. Nemá sa piť čistá, lebo má prisilný účinok. Spolu s mrkvovou šťavou obnovuje v tele sliznice. Šťava je najúčinnejšia, keď ju vypijeme asi hodinu po požití l lyžičky strúhaného chrenu. Napomáha hojeniu slizníc a radikálne čistí organizmus od hlienov, ktoré boli rozpustené chrenovými silicami.
Príprava:
Iba omyte. Šťava sa získava z listov aj z reďkoviek.
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5 a B6.
— Bohatá na draslík, sodík, horčík, fosfor, chlór, síru, vápnik a železo; malé množstvo medi a zinku.
Energetická hodnota 50 kJ.

29. Šalát
Šalát poskytuje tmavo zelenú šťavu, ktorá by mala byť vždy riedená jemnejším džúsom v pomere 1:4. Šťava pomerne rýchlo oxiduje a preto ju treba rýchle spotrebovať. Má horkastú príchuť, a preto je ju potrebné kombinovať so sladším nápojom. Existuje niekoľko druhov s rôznym množstvom živín. Ak pripravujeme šalátovú šťavu na terapeutické účely, použijeme aj vonkajšie tmavozelené listy a nie len tie vnútorné, ktoré ostali bledými. Vonkajšie listy sú totiž bohatšie na chlorofyl a iné životne dôležité výživné látky. Šťava zo šalátu prináša úľavu nielen všetkým, ktorí trpia na žalúdočné vredy alebo ochoreli na tuberkulózu, ale má aj ukľudňujúce a posilňujúce účinky. Navyše je táto šťava močopudná a priaznivo pôsobí aj pri nespavosti.
Príprava:
Odstráňte zničené listy, nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatý na beta-karotén a vitamín C, malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6 a E.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, sodík, vápnik, malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 60 kJ

30. Špargľaspargla
Má silne prečisťujúce účinky, pôsobí hlavne na obličky a močový mechúr. Pozitívne pôsobí aj na srdce. Varená špargľa môže ale dráždiť obličky.
Príprava:
Umyte kartáčom pod tečúcou vodou, nakrájajte na kratšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamín C, vitamíny skupiny B a vitamín E.
— Bohatá na draslík, kremík, vápnik, horčík a malé množstvo stopových prvkov, mangán a železo.
Energetická hodnota 150 kJ.

31. Špenát
Má skutočne vynikajúce účinky na ľudský organizmus. Celá záhada spočíva ale v tom, že sa musí konzumovať surový. Poskytuje tmavo zelenú šťavu, ktorá by mala byť riedená v pomere 1:4. Nemali by sme jej piť veľké množstvo, obsahuje totiž kyselinu šťavelovú, ktorá zabraňuje príjmu vápnika do organizmu. Špenát je dôležitý pre tráviace ústrojenstvo, pre žalúdok a dvanástorník, aj pre tenké a hrubé črevo. Surová špenátová šťava patrí medzi najlepšie prostriedky na čistenie, regeneráciu a obnovu tráviaceho ústrojenstva. Inou dobrou vlastnosťou surovej špenátovej šťavy sú jej priaznivé účinky na zuby a ďasná, pretože napomáha zabrániť paradentóze.
Príprava:
Omyte listy a pridajte k tvrdšej zelenine, mrkve,uhorke.
Obsahuje
— Bohatý na beta-karotén, vitamíny B3 a C; malé množstvo vitamínov BI, B2.
— Bohatý na draslík, fosfor, sodík, vápnik a železo.
Energetická hodnota 105 kJ.

32. Štiav
Zelená a kyslastá šťava. Má priaznivé posilňujúce účinky na ľudský organizmus, najmä pri chudokrvnosti a nechutenstve. Podporuje nielen činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, ale aj rast vlasov a činnosť črevného systému.
Príprava:
Len opláchnite vodou.
Obsahuje
— Bohatý na kyselinu listovú, chlorofyl, beta-karotén, vitamín C a malé množstvo vitamínov B.
— Bohatý na draslík, fosfor, vápnik, železo a mangán.
Energetická hodnota 95 kJ.

Topinambury33. Topinambury
Sú u nás žiaľ málo konzumované. Aj keď ich pestovanie je jednoduché. Je to veľká škoda, pretože majú vynikajúci preventívny a liečebný účinok pri začínajúcej cukrovke. Šťava má výraznú slnečnicovú príchuť a preto je ju vhodné chuťovo prekryť inými šťavami.
Príprava:
Dôkladne umyte kartáčom pod tečúcou vodou, pokrájajte na menšie kusy.
Obsahuje
— Bohaté na inulín, beta-karotén, vitamíny skupiny B a biotín.
— Bohaté na draslík, fosfor, vápnik, síru a stopové prvky.
Energetická hodnota 280 kJ

34. Uhorka
Vodnatá, osviežujúca šťava je vhodná do intenzívnejších kombinácií. Uhorka patrí medzi najlepšie známe prírodné diuretiká. Nielenže podporuje vylučovanie moču, má však aj iné cenné vlastnosti. Napr. svojím pomerne vysokým obsahom kremíka a síry podporuje rast vlasov. Najmä naše nechty a vlasy potrebujú túto kombináciu prvkov, ktorá je obsiahnutá v čerstvej uhorkovej šťave. Táto šťava pomáha aj pri lámavosti nechtov a vypadávaní vlasov. Zmes uhorkovej šťavy s mrkvou má priaznivý účinok na reumatické problémy, spôsobené nadmerným ukladaním kyseliny močovej v organizme. Ak sa k tejto zmesi pridá ešte šťava z cvikle, celý detoxikačný proces sa ešte urýchli. Uhorková šťava má v mnohých prípadoch priaznivý vplyv aj pri rôznych kožných onemocneniach napr. rôzne typy tzv. nečistej pleti pomerne rýchle miznú pitím uhorkovej šťavy, ku ktorej sme pridali šťavu z mrkvy a šalátu. Ak pridáme ešte trochu lucerkovej šťavy, môžeme v niektorých prípadoch účinok ešte zvýšiť. Pre svoj vysoký obsah draslíka je uhorková šťava veľmi vhodná aj pri vysokom a nízkom krvnom tlaku. Vhodná je aj pri paradentóze a pri rôznych ochoreniach ďasien, napr. pri zápaloch.

Príprava:
Ošúpte vonkajšiu šupku (prípadne okrájajte, ak sa vám zdá navoskovaná) a nakrájajte na silnejšie prúžky.
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6 a biotín.
— Draslík, horčík, chlór, síra, vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 40 kJ

35. Jedlé vodné riasy
Vodné riasy sú dvojaké — morské a sladkovodné! Obidvoje sú veľmi hodnotné! Častejšie sa využívajú morské riasy. Farba i chuť šťavy sa mení podľa druhu rias. Rieďte jemnejšou šťavou. Obsahujú mimoriadne veľa hodnotných stopových prvkov a preto sú vhodné ako doplnok pre zdravých i nemocných.
Príprava:
Žiadna, iba opláchnite.
Obsahuje
— Bohaté na beta-karotén, malé množstvo vitamínov BI, B2, B3.
— Bohaté na vápnik, draslík, fosfor, horčík, sodík, železo.
Energetická hodnota 170 kJ

36. Vodnica
Dosť korenistá šťava neurčitej farby, výborne sa hodí do mixov so sladšími džúsmi. Zdá sa, že žiadna šťava neobsahuje toľko organického vápnika ako šťava z vodnice. Vápnik v nej tvorí viacej ako polovicu všetkých minerálov a solí. Táto šťava je preto vynikajúca pre rast detí a pre každého, kto má rednutie kostí v akomkoľvek štádiu a forme, vrátane zubov. Predstavuje jeden z najúčinnejších prostriedkov na spevnenie zubov a kostnej štruktúry v celom organizme.
Príprava:
Odstráňte drevnaté výrastky, ošúpte a nakrájajte na väčšie kúsky. Šťavu pokiaľ môžete, robte z celej rastliny, tj. nielen z repy ale aj z listov!
Obsahuje
— Bohatá na kyselinu listovú, vitamín C, a malé množstvo vitamínov skupiny
— Bohatá na draslík, fosfor, horčík a vápnik.
Energetická hodnota 85 kJ.

37. Zeler stopkatýzeler stopkaty
Tento jemný, akoby trochu slaný džús sa veľmi dobre hodí do mixov s intenzívnejšími šťavami. Je to ideálny džús pri nervových onemocneniach a poruchách spánku. Nielen ukľudňuje, ale súčasne čistí pečeň a preto je vhodný aj po nadmernom požití alkoholu. Má podobné, ale omnoho miernejšie zdravotné a terapeutické účinky ako zeler hľuznatý.
Príprava:
Opláchnite a odrežte zvädnuté listy.
Obsahuje
— Bohatý na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6, biotín a vitamín E.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, chlór, mangán,síru, sodík a vápnik.
Energetická hodnota 25 kJ

38. Zeler
Tento ľahký žltkastý džús svojou slano korenistou chuťou a intenzívnou arómou pripomína šťavu zo zeleru stopkatého, len je silnejší a preto ho treba riediť. Dobre sa hodí do mixov. Zelerová šťava má doslova vynikajúce účinky na ľudský organizmus. Blahodárne pôsobí na nervový, zažívací i vylučovací systém. Ľudovo sa hovorí, že čistí krv. Pomáha predchádzať a liečiť reumatizmus, hemoroidy, ale aj astmu, neurasténiu a dokonca aj duševný zmätok a psychické choroby. Obrazne sa dá povedať, že normalizuje činnosť ľudského organizmu.
Príprava:
Opláchnite a nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatý na vitamín C, a malé množstvo vitamínov BI, B2, B3 a B6.
— Bohatý na draslík, fosfor, horčík, sodík a vápnik; malé množstvo železa.
Energetická hodnota 75 kJ

39. Zemiaky
Poskytujú mútno svetlý džús, ktorý na vzduchu pomerne rýchle oxiduje a tmavne. Nemá príliš príjemnú chuť a príťažlivý vzhľad. Lepšie je ho preto zmiešať s niečím sladším, napr.šťavou z mrkvy alebo petržlenu. Samotná šťava má silný alkalický účinok a preto je vhodná pri prekyslení organizmu. Veľmi priaznivo pôsobí aj pri skorbute a paradentóze.
Príprava:
Ošúpte šupku, nakrájajte na väčšie kúsky.
Obsahuje
— Bohatý na kyselinu listovú, vitamín C; malé množstvo vitamínov skupiny B
— Draslík, fosfor, horčík, síra, vápnik; malé množstvo medi, zinku a železa.
Energetická hodnota 365 kJ

zerucha40. Žerucha
Intenzívny zelený džús, ktorý sa musí riediť v pomere 1:4 s miernejšími šťavami. Nápojom dodáva pikantnú príchuť. Pretože táto šťava má silný čistiaci efekt, nemala by sa piť neriedená, ale iba v zmesi s inými šťavami, napr. so šťavou mrkvovou a zelerovou.
Príprava:
Len umyte.
Obsahuje
— Bohatá na beta-karotén, vitamíny C, E; malé množstvo vitamínov BI, B2, B3, B5, B6 a biotín.
— Draslík, fosfor, horčík, chlór, síra, sodík, vápnik, železo; malé množstvo medi a zinku.
Energetická hodnota 60 kJ

 

Odporúčania zeleninových šťiav ku konkrétnym chorobám

Základom všetkých nižšie uvedených zeleninových štiav je mrkvová šťava, ktorá má tvoriť najmenej 75% celkového množstva. Ostatné odporúčané šťavy sú uvedené poradovým číslom na konci pojednania o príslušnej chorobe. Keby niektorá zelenina nebola dostupná, dá sa nahradiť použitím iných zelenín.

Koľko štiav sa má denne vypiť, závisí od hmotnosti dotyčnej osoby. Na prevenciu chorôb sa odporúča každému – aj tým, ktorí si myslia, že sú zdraví – vypiť denne aspoň 3 dcl čerstvo pripravených zeleninových štiav. Šťavy majú byť čerstvo pripravené, pretože ich najcennejšie zložky – enzýmy a vitamíny sú viazané na prchavé éterické oleje, ktoré sa z nich počas skladovania vyparia.

Zoznam zeleninových štiav

1. Mrkva
2. Draslíková šťava (mrkva, zeler, petržlen, špenát)
3. Cvikla + listy
4. Kel
5. Kapusta
6. Zeler
7. Uhorky
8. Púpava
9. Endívia (čakanka – štrbák)
10. Zelená paprika
11. Zemiak
12. Hlávkový šalát
13. Petržlen
14. Reďkvička + listy
15. Špenát
16. Fazuľové struky
17. Vodnica – okrúhlica
18. Žerucha
19. Lucerna
20. Brokolica

Acidóza – prekyslenie organizmu
Prekyslenie je zvrat prirodzenej zásaditej reakcie vnútorného prostredia ľudského organizmu na kyslú, v dôsledku kyselinotvornej stravy civilizovaného človeka. Dnešná strava prevažnej väčšiny ľudí je na 98% kyselinotvorná. Adekvátna strava človeka má však byť v priemere z 80% zásadotvorná a len z 20% kyselinotvorná. Táto zmena, ktorú uskutočnil človek, je jednou z hlavných príčin väčšiny ľudských chorôb.

Odporúčané šťavy: 2, 15, 3, 7, 11

Addisonova choroba – choroba nadobličiek
Ide o nedostatok organicky viazaného sodíka. Odporúčajú sa surové zeleniny, najmä hlávkový šalát.

Odporúčané šťavy: 3, 6, 12

Adenoidy – zápal lymfatických uzlín
Zapríčiňuje ich konzumovanie mlieka a mliečnych produktov, bielej múky a bieleho cukru.

Odporúčané šťavy: 15

Afónia – strata hlasu
Vzniká v dôsledku zápalu hlasiviek z prašného prostredia, dymu, horúcich alebo ľadových nápojov, jedál a pod.

Odporúčané šťavy: 8, 12, 15

Akné – uhry
Toxické splodiny odchádzajú z tela vylučovacími orgánmi. K nim patrí aj koža s potnými žľazami. Kožné choroby sú tiež prejavom prekyslenia organizmu.

Odporúčané šťavy: 15, 12

Albuminúria – bielkovina v moči
Pri zápale obličiek.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7

Alergia
Je to strata prirodzenej obranyschopnosti organizmu proti chorobám. Spôsobuje ju zaplavenie organizmu toxickým odpadom. Mlieko a mliečne produkty obsahujú cudzorodé bielkoviny a sú najčastejšou príčinou alergických ochorení (pozri aj Astma).

Odporúčané šťavy: 14, 15, 4

Anémia – chudokrvnosť
Znížený počet červených krviniek a hemoglobínu s následnou poruchou okysličovania krvi a tkanív.

Odporúčané šťavy: 20, 4, 5, 8, 10, 12, 13, 15

Anúria – zastavenie močenia

Odporúčané šťavy: 3, 7, 4, 13

Angína – zápal mandlí
Prejavom intoxikácie organizmu z neprirodzenej, prevažne mliečnej stravy.

Odporúčané šťavy: 15, 2, 3, 7

Angína pectoris
Zvieravé bolesti srdca pri skleróze vencovitých srdcových tepien. Sklerózu zapríčiňuje cholesterol, ktorý sa nachádza v každej potravine živočíšneho pôvodu. Naproti tomu ho nenájdeme v nijakej potravine rastlinného pôvodu.

Odporúčané šťavy: 2, 4, 7

Apoplexia – krvácanie do mozgu
Vzniká v dôsledku sklerózy mozgových tepien. Môže viesť k predčasnej smrti alebo k rozlične dlho trvajúcemu ochrnutiu končatín a k bezvládnosti.

Odporúčané šťavy: 15, 17, 2, 12

Apendicitída – zápal slepého čreva
MUDr. A. Keller píše v knihe Liečenie zápalu slepého čreva bez operácie: „Operácie, ako vieme, sú často riskantné a mnohí pacienti na ne zomierajú. Namiesto nich sa odporúča dôkladné vypláchnutie čriev, šesť až osem výplachov denne. Keď sa odstránia aj posledné zvyšky stolice, stav sa zlepší.“ V prípade akútneho zápalu slepého čreva je nutné obrátiť sa na lekára. Vylúčením mäsitých a múčnych jedál odstránime príčinu vzniku apendicitídy. Najčastejšou príčinou vzniku apendicitídy je chronická zápcha.

Dr. N. W. Walker odporúča piť tieto zeleninové šťavy: 15, 3, 7

Astigmatizmus – deformácia očných rohoviek
Vyvoláva ho neprirodzená, varená, konzervovaná a inak upravovaná strava. Špeciálnym cvičením očných svalov dochádza k zlepšeniu až vyliečeniu tejto vady.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 6, 13

Astma – záduch
Ide o alergické ochorenie, ktorého príčinou je predovšetkým kravské mlieko a mliečne produkty. Človek je jediný cicavec, ktorý ešte aj po skončení dojčenia „potrebuje“ mlieko, dokonca od cudzieho cicavca. Je to prirodzené? Takúto potravu si mohol vymyslieť len Homo sapiens – teda „človek obdarený rozumom“.

Odporúčané šťavy: 11, 15, 6

Ateroskleróza – vápenatenie tepien
Pri konzumácii stravy živočíšneho pôvodu, ktorá vždy obsahuje živočíšne tuky a cholesterol, ukladajú sa minerálne látky a cholesterol v stenách tepien, ktoré sa tak stávajú nepružnými a krehkými. Nezásobujú už tkanivá dostatočným množstvom okysličenej krvi. Následkom je infarkt, mozgová porážka, Bürgerova choroba, zlyhanie obličiek, starecká slabomyseľnosť a iné vážne choroby, ktoré skracujú život. Cholesterol a vôbec nevyskytuje v potravinách rastlinného pôvodu.

Odporúčané šťavy: 2, 15, 14, 12

Bielotok – výtok hlienu zo ženských rodidiel

Odporúčané šťavy: 15, 11, 3, 7, 2, 13, 14

Bolesti hlavy
Sú len príznakom ochorenia celého organizmu pre intoxikáciu, sú spôsobené predovšetkým neprimeranou stravou. Liečenie príznakov nepomôže. Popri eliminovaní škodlivín je potrebná detoxikácia a dodanie neznehodnotených enzýmov a vitamínov, ako aj minerálnych látok.

Odporúčané šťavy: 2, 15, 3, 7, 12

Bolesti chrbta
Chorobné zmeny stavcov a medzistavcových platničiek.

Odporúčané šťavy: 1, 2, 14, 15

Botulizmus
Otrava infikovanými mäsovými výrobkami – konzervami, párkami. Pomôže hladovka a šťavy.

Odporúčané šťavy: 15, 14

Bronchitída – zápal priedušiek
Spôsobuje ju zahlienenie priedušiek. Keďže mlieko a mliečne výrobky sú zdrojom zahlienenia, musia sa vylúčiť zo stravy.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 8, 11, 2, 6, 14

Burzitída – zápal zhybových puzdier
Odporúčané šťavy: 6, 15, 12

Cirhóza pečene
Choroba pečene vyvolaná predovšetkým alkoholickými nápojmi a živočíšnymi potravinami.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 10, 13, 8, 12

Cystitída – zápal močového mechúra

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 13, 10

Detská obrna
spôsobuje ju infekčný vírus. Strata prirodzenej obranyschopnosti organizmu proti chorobám umožňuje vzplanutie infekčných chorôb. Najúčinnejšou prevenciou je zdravá výživa.

Odporúčané šťavy: 1, 2, 15, 12, 13

Diabetes mellitus – cukrovka
Brušná slinivka – pankreas – produkuje inzulín, ktorý umožňuje v organizme spracovanie cukrov a polysacharidov. Keď je v potrave nadbytok týchto zložiek, pankreas sa vyčerpá, nedodáva dosť inzulínu – vzniká diabetes. Ak pacient dostáva inzulín vo forme lieku, pankreas stratí schopnosť vyrábať si ho sám. Chorý ho potom musí dostávať ako liek doživotne. Keďže sa stravuje podľa dnes predpísanej diéty, zvyčajne nezomiera na cukrovku, ale na následky aterosklerózy. Pankreas je schopný zotaviť sa, keď organizmus dostane prísun neznehodnotených enzýmov, vitamínov a organicky viazaných minerálnych látok. Samozrejme, len za predpokladu, že si postihnutý prestane škodiť neprirodzenou, neadekvátnou stravou, ktorá obsahuje cholesterol a nasýtené mastné kyseliny.

Odporúčané šťavy: 16, 15, 13, 2, 18

Diftéria – záškrt
Tak ako aj ostatné infekčné choroby – jej vzplanutie umožňuje strata vrodenej imunity.

Odporúčané šťavy: 2, 15, 13, 8

Dna
Ochorenie zhybov zapríčiňujú purinové látky, ktorých sa najviac nachádza v káve, ruskom čaji, čokoláde, kole, mäse a v rôznych potravinách živočíšneho pôvodu.

Odporúčané šťavy: 15, 2, 3, 6, 7, 17, 14

Ekzém – kožná choroba
Keď ostatné vylučovacie orgány nestačia z organizmu vylúčiť nahromadený toxický odpad, vylučujú sa tieto látky kožou a spôsobujú kožné choroby.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 12

Emfyzém – rozdutie pľúc
Strata pružnosti pľúcnych alveol je následok dlhotrvajúcej bronchitídy. Najčastejšie sa vyskytuje u fajčiarov.

Odporúčané šťavy: 11, 18

Furunkuly, karbunkuly
Vznikajú podobne ako ostatné kožné choroby v dôsledku dlhotrvajúcej intoxikácie organizmu.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 12

Gastritída – zápal žalúdočnej sliznice
Všetky potraviny živočíšneho pôvodu, ako aj upravované a nevhodne kombinované potraviny spôsobujú choroby žalúdka a celého zažívacieho systému.

Odporúčané šťavy: 11, 15, 3, 7

Hemoroidy – rozšírenie žíl v oblasti konečníka
Nedostatok vláknin v potravinách živočíšneho pôvodu, ako aj cestoviny pripravené z bielej múky a všetky varené jedlá spôsobujú zápchu a v jej dôsledku hemoroidy, kŕčové žily – varixy a celý rad vážnych ochorení.

Odporúčané šťavy: 2, 15, 17, 18

Hnačka
Je dôsledok zápalu črevnej sliznice, vyvolaný neprirodzenou stravou a infikovanými potravinami.

Odporúčané šťavy: 2

Hodgkinova choroba – zhubné ochorenie lymfatických uzlín
Pozri Rakovina

Odporúčané šťavy: 15, 3, 8, 12

Chrípka
Stratou vrodenej odolnosti proti chorobám sa človek stáva náchylným predovšetkým na infekčné choroby. Nedostatok vitamínu C rýchlo nahradí kombinácia štiav. Pri vysokej horúčke neužívať antipyretiká, ale obklady. Veľmi účinná je Kenippova metóda: pacient sa ponorí na 3-5 sekúnd do studenej vody, potom sa zabalí do plachty a hneď si ľahne do postele.

Odporúčané šťavy: ;2, 11, 15, 3, 7, 6, 14, 16

Impotencia – strata schopnosti pohlavného styku
Odporúčané šťavy: 15, 14, 3, 12

Infarkt – pozri Ateroskleróza

Karbunkuly – pozri Furunkuly

Kašeľ – pozri Bronchitída

Katarakta – zákal očnej šošovky
Vzniká pri nedostatočnej výžive očnej šošovky v dôsledku aterosklerózy.

Odporúčané šťavy: 15, 6, 13, 3, 7

Kolika – bolesti brucha
Vzniká pri nevhodnej kombinácii rôznych druhov potravín.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 11, 15

Kolitída – zápal hrubého čreva
Vzniká pri nepravidelnom vyprázdňovaní čriev z nedostatku vláknin v potrave. Vynechať potraviny živočíšneho pôvodu, predovšetkým mliečne

Odporúčané šťavy: 3, 7, 11, 15

Kýla
Neprirodzený otvor medzi tkanivami brušnej steny, spôsobený ich nepružnosťou.

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15

Laryngitída – zápal hrdla, pozri Afónia

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15

Leukémia – zhubné ochorenie krvi, pozri Rakovina
Vyvoláva ju potrava živočíšneho pôvodu, ktorá vždy obsahuje živočíšne tuky a cholesterol. Tieto dve zložky sú pôvodcom chorôb, ktoré zapríčiňujú bezvládnosť a predčasnú smrť. Živočíšne tuky a cholesterol sa nenachádzajú v nijakej potravine rastlinného pôvodu.

Odporúčané šťavy: 3, 8, 17, 12, 19

Malária

Odporúčané šťavy: 3, 7, 11, 15, 6, 4

Mastoiditída – zápal bradavkového výčnelku lebky

Odporúčané šťavy: 2, 15, 3, 12, 17

Meningitída – zápal mozgových blán

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15

Melanchólia

Odporúčané šťavy: 2, 7, 15, 6

Menštruačné ťažkosti, pozri Žľazy

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15, 13

Migréna – záchvaty bolesti polovičky hlavy, pozri Acidóza
Spôsobuje ju v prvom rade prekyslenie organizmu.

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15, 6, 8 a zemiaková šťava

Močové kamene, pozri aj Obličkové kamienky
Môžu sa lokalizovať v obličkách, v močovodoch alebo v mechúre.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 6, 13, 10

Nádcha, pozri Chrípka

Odporúčané šťavy: 2, 11, 15, 3, 7, 6, 14

Nádory, pozri Rakovina

Odporúčané šťavy: 12, 15, 10, 6, 7, 13, 3, 14, 16

Prechladnutie, pozri aj Chrípka
Najúčinnejším prostriedkom proti chorobám z prechladnutia je vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré vytvárajú zahlienenie organizmu. Ide predovšetkým o mlieko a mliečne výrobky. Detoxikácia preplachovaním čriev klystírmi a pitie zeleninových štiav podstatne skracuje dĺžku ochorenia. Chemicky vyrobené lieky, očkovania, injekcie nie sú účinné. Odporúča sa potná kúra. Do umývadla napustíme veľmi teplú vodu. Obe ruky, predlaktia a ramená až nad lakte ponoríme do vody a stále pripúšťame horúcu vodu, akú len znesieme. Prikryjeme sa teplou prikrývkou, aby sme sa dobre potili. Tak zostaneme 20-30 minút. Potom hneď do postele, kde sa ďalej potíme. Touto potnou kúrou skrátime trvanie choroby a chránime sa pred komplikáciami.

Odporúčané šťavy: 2, 11, 15, 3, 6, 7, 14, 16

Nedoslýchavosť

Odporúčané šťavy: 11, 14, 6, 13, 14

Nefritída – zápal obličiek

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 6, 13

Neplodnosť
Predpokladom pre tvorbu hormónov je prítomnosť endogénnych enzýmov v organizme. V prípade nedostatku týchto enzýmov ich musíme dodať zvonku v podobe exogénnych enzýmov, ktorých bohatým zdrojom sú čerstvé surové zeleninové šťavy, predovšetkým mrkvová.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 2, 4, 13, 8, 17

Nespavosť

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 4

Neuralgia – bolesti nervov

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 4

Neuróza – nervozita

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 13, 12

Neuritída – zápal nervov

Odporúčané šťavy:3, 7, 4, 10

Nočné pomočovanie

Odporúčané šťavy: 3, 7

Obezita – tučnota
Patrí k degeneratívnym chorobám civilizovaného človeka a môže spôsobovať celý rad vážnych ochorení. Tuční ľudia zomierajú podstatne skôr, ako je priemerne dosahovaný vek u nás. Nadmernú hmotnosť má u nás skoro každý druhý človek. Najrôznejšie odtučňovacie kúry nemajú trvalý účinok a často sú aj nebezpečné. Jediným východiskom je návrat k prirodzenej strave. Manželia Harvey a Marylin Diamondovci vychádzajú z prirodzených cyklov trávenia, a preto odporúčajú v čase od večere až po obed nasledujúceho dňa nekonzumovať nič okrem ovocia.

Odporúčané šťavy: 15, 3, 7, 5

Obličkové kamienky
Vznikajú ako dôsledok neprirodzenej stravy prevažne živočíšneho pôvodu, s nadbytkom bielkovín a tukov, ako aj varených rastlinných potravín.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 8, 4, 13

Obrna – ochrnutie svalov

Odporúčané šťavy: 6, 3, 7, 4, 13, 15,

Očné choroby
Chyby zraku, zákal šošoviek (katarakta), zápal očných spojiviek.

Odporúčané šťavy: 15, 4, 3

Orchitída – zápal semenníkov

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 4, 13, 12, 16

Osteomyelitída – zápal kostnej drene

Odporúčané šťavy: 3, 7, 8, 15, 17, 4

Osteoporóza – odvápnenie a následná krehkosť kostí
Súvisí s nadbytočným príjmom koncentrovaných cukrov a bielkovín, predovšetkým živočíšneho pôvodu a s ním súvisiacim prekyslením organizmu.

Odporúčané šťavy: 7, 12, 15, 8

Pálenie záhy – prekyslenie žalúdka

Odporúčané šťavy: Najúčinnejšia je surová mrkvová šťava a zemiaková šťava

Paradentóza – zápal ďasien
Je to chronické ochorenie, odolávajúce bežným liečebným metódam. Spôsobené je prekyslením organizmu z obvyklej modernej stravy. Veľmi rýchlo ustúpi pri zdravej výžive. Prikladaním rozrezaného, zaobleného cesnaku alebo zemiakov na choré ďasná sa hojenie veľmi urýchli.

Odporúčané šťavy: 8, 15, 17

Peritonitída – zápal pobrušnice

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 4, 12

Plesňové choroby kože

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15

Psoriáza – lupienka (kožná choroba)

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15, 12, 13

Pyelitída – zápal obličkovej panvičky

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 4, 13

Rachitis – krivica
Vzniká z nedostatku vápnika a vitamínu D. Varením potravy sa znehodnotia minerálne látky až o 50%. Pri nedostatku vápnika v potrave cukry odčerpávajú vápnik z kostí a zubov a tak spôsobujú ich deformáciu a lámavosť.

Odporúčané šťavy: 6, 3, 7, 15, 8, 17

Rakovina
Jedným z najčastejších následkov „moderného“, neprirodzeného spôsobu stravovania je ochorenie na rakovinu. Mäsitá strava vždy obsahuje živočíšne tuky a cholesterol, ktoré spolu pôsobia vo väčšine prípadov ochorenia na rakovinu. Mlieko a mliečne výrobky, predovšetkým maslo, smotana a syry, tiež obsahujú „vraha č. 1“, ktorý sa v rastlinných potravinách nevyskytuje.

Odporúčané šťavy: 12, 15, 19, 6, 9, 13

Reuma
Reumatické choroby zapríčiňuje mäsitá, varená, konzervovaná, rafinovaná a inak „vylepšovaná“ strava, ktorá spôsobuje prekyslenie organizmu. Sem patrí aj pečený chlieb. Proti prekysleniu, ktoré sa dá veľmi jednoducho zistiť v moči lakmusovým papierikom, najrýchlejšie účinkujú surové zemiaky a zeleninové šťavy (pozri Acidóza).

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 11

Ruža – erysipel
Infekčné kožné ochorenie.

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15

Senná nádcha, pozri Alergia

Odporúčané šťavy: 4, 14, 15

Skleróza multiplex, pozri Acidóza

Odporúčané šťavy: 4, 13, 15, 2

Skrofulóza – tuberkulóza krčných lymfatických uzlín

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15, 4

Srdcové choroby, pozri Ateroskleróza

Odporúčané šťavy: 2, 12, 14, 15

Struma – porucha činnosti štítnej žľazy, pozri Žľazy

Odporúčané šťavy: 2, 3, 13, 15, 12, 20

Svrab

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15

Syfilis

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 19, 10, 8, 12

Tehotnosť
Zdravie dieťaťa predpokladá vylúčenie všetkých škodlivín zo stravy nastávajúcej matky počas tehotnosti. Potreba prijímať neznehodnotené enzýmy, vitamíny a minerálne látky vo forme prirodzenej stravy je v tomto období podstatne vyššia. Preto je nanajvýš žiaduce piť čerstvé surové zeleninové šťavy, hlavne mrkvovú. Tu musíme pripomenúť, že ani kravské mlieko, ani mliečne produkty nepatria pod pojem zdravej výživy. Budúca matka, ktorá vylúči zo svojej stravy všetko škodlivé a dodá organizmu prirodzenou stravou všetko potrebné, bude mať zdravé dieťa a porodí ho bez ťažkostí. Tu platí vo zvýšenej miere zásada: Prestaňme si škodiť!

Odporúčané šťavy: 3, 7, 8, 15, 11, 5, 14, 20

Toxémia – otrava krvi

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 6

Tučnota, pozri Obezita

Tuberkulóza

Odporúčané šťavy: 2, 18, 8, 3, 7, 11, 6, 13, 14

Týfus (brušný)

Odporúčané šťavy: 1, 6

Únava
Je len jedným z príznakov chorobného stavu organizmu. Detoxikácia je rozhodne namieste.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15

Úplavica – dyzentéria
Odporúča sa piť denne 2-3 litre čerstvých zeleninových štiav.

Odporúčané šťavy: 3, 6, 7, 15

Urémia – zlyhanie funkcie obličiek

Odporúčané šťavy: 3, 7, 15, 6, 13

Varixy – rozšírenie žíl na dolných končatinách, pozri Hemoroidy

Odporúčané šťavy: 2, 15, 16, 17

Vlasy
Rast vlasov podporuje napríklad lucerna.

Odporúčané šťavy: 12, 19

Vodnatieľka – nahromadenie vody v tkanivách
Vzniká pri srdcových, obličkových alebo pečeňových chorobách.

Odporúčané šťavy: 3, 7, 11, 15, 6, 13

Vredy, pozri Akné

Odporúčané šťavy: 15, 12

Vysoký krvný tlak, pozri Ateroskleróza

Odporúčané šťavy: 2, 12, 14, 15

Zápal pľúc

Odporúčané šťavy: 3, 7, 11, 15, 6, 14

Zápal spojiviek

Odporúčané šťavy: 6, 9, 13, 15

Zápcha
Jej príčinou je neprirodzená strava. Mäsité a mliečne potraviny ani varené zeleniny neobsahujú skoro nijaké vlákniny, bez ktorých sa poruší normálna funkcia čriev. Mäsitá potrava prechádza črevami príliš dlho, takže nastáva jej hnilobný rozklad. Jeho toxické medziprodukty sú jednou z príčin vzniku celého radu vážnych ochorení. Šťava zo špenátu upraví aj najúpornejšiu zápchu v priebehu niekoľkých dní.

Odporúčané šťavy: 6, 12, 15, 13

Závrat

Odporúčané šťavy: 3, 7, 2, 15

Zubný kaz
Nejde len o chorobu zubov, ale ochorenie celého organizmu. Biely (rafinovaný) cukor neobsahuje enzýmy ani vitamíny, odčerpáva z kostí a zubov vápnik a spôsobuje ich ochorenia. Podobný účinok majú aj mliečne potraviny a škroby.

Odporúčané šťavy: 8, 17, 12, 15

Žalúdočné choroby

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15

Žihľavka, pozri Alergia

Žľazy
Každá žľaza, ktorá dodáva organizmu hormóny, sa funkčne viaže na ostatné žľazy s vnútornou sekréciou. Tieto žľazy nevyhnutne potrebujú na svoju funkciu enzýmy, vitamíny a minerálne látky. V prípade ich nedostatku v organizme ich môžeme najrýchlejšie dodať čerstvými surovými zeleninovými šťavami.

Odporúčané šťavy: 2, 3, 7, 15, 20, 13, 12

Žlčník a jeho choroby

Odporúčané šťavy: 6, 12, 15, 13, 3

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *