Drobný orgán skrytý v lôžku pečene a predsa taký známy. Existuje len málo ľudí, ktorí nepoznajú ten pocit, keď sa “ozve” žlčník a pripomenie hriechy nezdravého stravovania počas dovolenky či rodinnej oslavy. Možno vy sami ste už podstúpili operáciu žlčníka, ak nie, iste vo svojom okolí máte niekoho, kto ju už má za sebou. Pre chirurga rutinný výkon, po ktorom sa pacientovi rýchlo uľaví od otravných ťažkostí. Existujú však aj postupy zo spektra alternatívnej medicíny, ktoré pomáhajú udržať žlčník zdravý a dokonca i odstrániť žlčové kamene.
Žlčník sa nachádza v pravom hornom kvadrante brucha, kde pacienti aj najčastejšie pociťujú bolestivosť pri žlčníkovom záchvate. Jeho funkciou je skladovať žlč, ktorá sa tvorí v pečeni. Tá sa systémom niekoľkých vývodov vylučuje do tenkého čreva, kde napomáha v trávení tukov. Impulzom na vypudenie žlče zo žlčníka je práve skonzumovanie potravy bohatej na tuky (dobre premyslené, že?). V tenkom čreve žlč emulzifikuje tuk na drobné čiastočky, ktoré sú ľahšie spracovateľné tráviacim traktom. Podporuje vstrebávanie niektorých kľúčových živín, ako napr. mastných kyselín, cholesterolu a monoglyceridov. Bez prítomnosti žlče by sa približne polovica tukov prijatých v potrave nevstrebala a pokračovala tráviacou sústavou až do hrubého čreva, kde by nestrávené odišli stolicou, čím by organizmus prichádzal o nutrične dôležité látky, napríklad vitamíny A, D, E a K.
Najčastejšími ochoreniami žlčníka je jeho zápal – tzv. cholecystitis a žlčníkové kamene – tzv. cholecystolithiasis. Žlčníkové kamene na jednej strane môžu provokovať vznik zápalu a tiež brániť prirodzenému toku žlče a viesť k vzniku cholestázy. Onkologické ochorenia žlčníka a žlčových ciest existujú, sú však jednými zo zriedkavých nádorových ochorení tráviaceho traktu. Príznakmi dysfunkcie žlčníka sú: bolestivosť typicky pod pravým rebrom s vyžarovaním do chrbta, do hornej časti brucha, často sprevádzaná zvracaním, hnačkami či nafukovaním, bledé a mastné stolice pri nepriechodnosti žlčových ciest, zvýšené svrbenie či zožltnutie kože.
Prvým krokom v liečbe a prevencii ochorení žlčníka je zmena stravy. Odporúčanými sú potraviny bohaté na vlákninu, strukoviny, klíčky, čerstvé ovocie a zelenina, nerafinované tuky (extra panenský olivový a kokosový olej) a kvalitné bielkoviny vo forme kuracieho, morčacieho, hovädzieho mäsa a rýb, ideálne z voľného chovu a v bio kvalite. Cvikla, artičoky a zelené listy mladej púpavy podporujú funkciu pečene, majú detoxikačné účinky a zlepšujú prietok žlče. Najsilnejším hráčom na poli detoxikácie pečene je však pestrec mariánsky (Silybum marianum), dostupný v rôznych formách – môžete si pripravovať výluh z jeho koreňa alebo užívať jeho extrakt vo forme tabliet. V tradičnej čínskej medicíne je liekom voľby bylinka čerkáč peniažtekový (Lysimachiae herba), ktorý má potenciál nielen zabrániť vzniku žlčníkových kameňov, ale aj rozpustiť tie, ktoré už existujú a robia problémy.
Neodmysliteľnou súčasťou tejto komplexnej zmeny životného štýlu by mal byť aj dostatočný pitný režim a pravidelný pohyb, pričom jedným z odporúčaných cvičení vhodných aj pre začiatočníkov je joga.
Pri žlčníkovej kolike pomáha popíjanie mätového čaju, ktorý okrem uvoľnenia bolesti zmierňuje nevoľnosť, nutkanie na zvracanie a napomáha obnoviť správne trávenie. Môžete si pripraviť aj nápoj z jablčného octu, ktorý má protizápalové účinky – rozpustite dve polievkové lyžice jablčného octu v pohári vlažnej vody a pomaly popíjajte. Čaj z kurkumy má hojivé a protizápalové vlastnosti, navyše stimuluje tvorbu žlče a podporuje jej vylučovanie žlčovými cestami. Z voľne dostupných doplnkov výživy skúste tiež magnézium, ktoré ako potentné spazmolytikum uvoľňuje nepríjemné kŕče. Neprekročte však doporučené dávkovanie, môžete si navodiť nepríjemné hnačky. Na prečistenie žlčníka môžte vyskúsať aj túto žlčníkovú kúru.
UPOZORNENIE: Ak máte potvrdené od lekára žlčníkové kamene a chcete si pomôcť vyššie spomenutými odporúčaniami, vždy začínajte v menších dávkach a opatrne ich zvyšujte. Vyhnete sa tak možnému nárazovému vyplavovaniu žlčníkových kameňov. Pomaly ďalej zájdeš…